Těšíte se na křupavý jarní salátek? Dejte se do pěstování teď hned!

Hlávkový salát, na který se každé jaro tolik těšíme, dokáže vypěstovat i začínající zahradník a nepotřebuje k tomu ani velké znalosti, ani zázemí zahrady s vytápěným skleníkem. Přesto je dobré dodržet pár zásad pěstování.

Nejprve si musíme vybrat správnou odrůdu a nakoupit semena. Pro studené skleníky a pařeniště můžeme použít odrůdy Děvín, Smaragd, Neferin, Safír, Brilant, Cézaros nebo Tyrkys. Na záhonech můžeme pěstovat odrůdy Merkurion, Major nebo Deon. Pokud nevlastníme zahradu, ale pouze balkon, ani tak se nemusíme pěstování vlastních listů salátu vzdávat. Odrůda Baby leaf je vhodná i k pěstování v květináči. Na vyklíčení jí postačí pouhých 5–15 °C a klíčí asi po 6–14 dnech.

Rychlení hlávkového salátu

Připravíme si výsevní substrát, který můžeme zakoupit již připravený nebo si ho sami namícháme z prosátého kompostu, rašeliny, písku a perlitu. Substrát můžeme ještě nechat propařit v troubě, aby se tak zbavil všech choroboplodných zárodků.

Připravený substrát nasypeme do výsevních misek a rozhodíme řídce semena nebo je vsypeme, opět řídce, do řádku. Nakonec semena zakryjeme substrátem. Hloubka výsevu se doporučuje asi 5–10 mm.

Ve chvíli, kdy mladým salátkům narostou dva pravé listy, sazeničky přepícháme (pikýrujeme) do samostatných malých květináčků nebo do rašelinových kontejnerů, které mají tu výhodu, že při pozdějším přesazování na záhon saláty v kontejneru ponecháme a nedojde k přerušení jejich růstu.

Při výsadbě sazenic salátu na záhon postupujeme opatrně, sazenice jsou velmi křehké. Sázíme je mělce, budoucí srdíčko musí zůstat nad úrovní půdy.

Salát sázíme do sponu asi 20 x 20 cm.


Přečtěte si také