Vše o houbách

4. července 2018 15:41

Adéla Skřivánková

Nerostou? Zasaďte si na zahradě nebo doma vlastní houby!

Houbaření patří mezi naše národní záliby, ale stresovat se, jestli rostou - nerostou? Pojistěte se a zasaďte si houby vlastní!

Pokud vás brouzdání po lesích se skloněnou hlavou neláká, existuje možnost, jak si přijít na své v domácích podmínkách. Stačí jen zajistit vhodné podmínky a pochutnáte si na hlívě ústřičné, žampionech, penízovce a dalších skvělých houbách.

Vše koupíte připravené

Pořiďte si připravený box na pěstování hub a substrát, který se už prodává v podobě kvádru s přidaným podhoubím. Z těchto kvádrů můžete vypěstovat až 700 g plodnic týdně!

Sadbu hub také seženete zrnitou nebo “kolíčky”. Zrnitá je univerzální pro všechny druhy hub. Kolíčky se prodávají v sadě po několika kusech. Ty se nejlépe hodí pro sadbu do dřeva, kdy se dají do vyvrtané díry a zatmelí. Zkrátka záleží, jaký druh houby si domů přinesete.

Kvádr v akvárku

Postup s kvádrem je následující: kvádr s podhoubím vyndejte z plastového obalu a umístěte na světlé místo. Pokud vlastníte akvárium či terárium, máte vyhráno. Podmínkou pro úspěšné pěstování hub je totiž značná vlhkost, až 90%! Ve skleněném boxu, ve vlhku a teplotě kolem 22 st. Celsia to půjde jedna báseň.

Houby v pytli

Houby ovšem můžete pěstovat i v plastových pytlích, kam vysypete substrát s nasekanou slámou a zalijete, světě div se, horkou vodou. Nechte den odstát, přimíchejte houbovou sadbu a pytel zavažte. Místnost by měla být teplá a tmavá. Za 14 dní máte prorostlé podhoubí jako lusk a pak stačí pytel přemístit do chladu kolem 12 st. Celsia, vyřezat díry a čekat s pánvičkou na sklizeň…

Porostou i ze dřeva

Už zmíněné kolíčkové satby jsou nejvhodnější k pěstování ve dřevě. Nejlepší bude olše či habr, v žádném případě jehličnany. Vrtačkou vyvrtejte do špalků dírky, do kterých dáte sadbu a zatmelíte.Vždy dobře čtěte návod na obalu sadby. Ve dřevě vám houby porostou mnohem déle, než například v substrátu, ale dočkáte se.

Klasicky pod stromy

Varianta venku si žádá váš umělý zásah a zároveň opravdový strom. Postačí nějaký v městském dvoře nebo přilehlém parku. Ideální bude smrk, borovice, bříza, dub nebo jedle. I městských aglomeracích nebude problém smrček nalézt. Pod ten vysázejte sazeničky hub, které se dají zakoupit v hobbymarketech a to dokonce ve formě práškové směsi. Zakopejte svůj poklad asi 15 cm pod zem ke stromu a pak nezbývá než čekat a případně zavlažovat. Hlavně to nikomu neříkejte!

(ku)


Přečtěte si také