2. února 2023 12:30
redakce Prima LivingJak připravit zázvorový sirup? Posílí imunitu a zatočí s chřipkou i nachlazením
Zázvor lékařský je zázračná rostlina napěchovaná vitamíny a prospěšnými látkami pro naše tělo. Sirup z tohoto kořene postaví na nohy i mrtvolu. Jak na něj?
Kořen zázvoru se používá v gastronomii běžně a s oblibou. Čerstvý i sušený zázvor se využívá jako koření do jídel. Má velmi výraznou chuť, která dodá každému pokrmu ostrost a jedinečnost. Je velmi oblíbený s citronem zalitý horkou vodou a medem. Pro někoho je však chuť zázvoru tak intenzivní, že ho nedokáže pozřít. V takovém případě je ideální vyrobit si sladký sirup, který je stejně účinný na nachlazení jako samotný kořen zázvoru. Že má zázvor pozitivní účinky na zažívací trakt, je prokázané mnoha klinickými studiemi.
Ingredience na sirup
- 3 bio citrony (pokud nemáte bio, raději je oloupejte)
- 1/2 kořene zázvoru
- 1 čajová lžička skořice
- 1 čajová lžička hřebíčku
- 0,5 kg medu
- prázdná skleněná nádoba
Skořice je bojovník proti nemocem
Žádná ze zmíněných ingrediencí není v sirupu obsažena jen tak. Například skořice chrání imunitní systém a navíc díky svým složkám skvěle prohřeje zmrzlé tělo. Skořice navíc dokáže perfektně pročistit organismus, a zabraňuje tak nádorovému onemocnění.
Hřebíček jako dezinfekce
Hřebíček slouží jako čistič od bakterií a virů. Navíc dodává svěžest. Pokud nemáte po ruce žvýkačku, hřebíček ji dokonale nahradí. Toto koření perfektně povzbuzuje srdce.
Návod na výrobu sirupu
Na dno sklenice navrstvěte pár koleček citronu. Na ně vložte oloupaný zázvor nakrájený na plátky, skořici a hřebíček. Poté přilijte med tak, aby byla celá vrstva zakrytá. Toto opakujte až k okraji sklenice. Končit byste měli medovou vrstvou. Poté sklenici umístěte do lednice a nechejte 3 dny odležet. Ve sklenici se utvoří hmota konzistencí připomínající sirup. Pak stačí sirup přimíchat do horkého čaje nebo jen vody.
Zdroj: Markéta Kašková, autorský článek