Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama

Znáte ji z vánočních dekorací. Cesmína se před sto lety stala symbolem Vánoc

V USA a v Anglii je cesmína jednou z nepostradatelných součástí Vánoc.
Vydáno: 21.12.2015
Cesmína je krásná, ale pozor, i prudce jedovatá
Cesmína je krásná, ale pozor, i prudce jedovatá Autor: Thinkstock/Isifa
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Vánoční hvězda, vánoční kaktus, jmelí, brambořík – to jsou květiny, které máme neodmyslitelně spojeny s vánočními svátky. Od počátku 20. století se k nim přiřadila i cesmína. Její velmi tuhé lesklé a vykrajované listy s ostrými hroty jsou společně s červenými bobulemi častý motiv Vánoc nejen v USA a v Anglii, ale také u nás. Navíc tato rostlina představuje nádhernou ozdobou každé zahrady.

Stejně jako vánoční hvězda spojuje i cesmína sytě červenou barvu spolu s temně zelenou – ideální kombinace pro vánoční čas. Ustřihněte si na zahradě větvičku s červenými plody – můžete ji dát do vázy, na adventní věnec nebo pověsit na lustr.

Červená a sytě zelená jsou barvami Vánoc
Červená a sytě zelená jsou barvami Vánoc
Thinkstock/Isifa

Kde rostou cesmíny

Cesmíny (Ilex) jsou velice nápadné dekorativní stálozelené dřeviny. Dosahují výšky až 6 metrů. Listy mají kožovité a lesklé. Drobné a nevýrazné květy mají světložlutou barvu. Plodem jsou červené až fialové bobule.

Cesmína je symbolem štěstí, zdraví a radosti.

Přirozeně rostou v bukových, dubových a jedlových lesích Evropy. Různé, často pestrolisté kultivary se pěstují v parcích, zahradách i ve větších nádobách. Množí se řízky, a to v červenci až srpnu. Mladé rostlinky musejí přezimovat v nevytápěném skleníku nebo pařeništi.

Jak pěstovat cesmínu

Cesmíny jsou velmi nápadné a přitažlivé dřeviny pro různé způsoby využití v zahradě. Běžně se pěstují pouze stálezelené druhy, z kterých nejoblíbenější je cesmína vroubkovaná (Ilex crenata). Hodí se do podrostu stromů nebo jako keř pro stálezelené živé ploty. Vyžaduje půdu neutrální až mírně kyselou. Další zajímavá cesmína je kříženec Ilex meserveae. Jde o velmi dobře zimovzdorný keř. Ilex aquifolium navíc velmi dobře snáší i hluboký stín.

Cesmína máí ráda polostinná až stinná místa
Cesmína máí ráda polostinná až stinná místa
Thinkstock/Isifa

 

Obecně lze říct, že cesmíny jsou polostinné až stinné dřeviny vyžadující středně těžkou až těžkou vlhčí výživnou a humózní půdu. Nesnášejí mráz a sucho. Základní podmínka úspěšného pěstování je vyšší vlhkost vzduchu. Proto cesmíny nesázíme na suchá a slunná místa ani do blízkosti zpevněných ploch, ze kterých v létě sálá horký vzduch. Tyto rostliny však dobře snášejí případnou prašnost prostředí. Optimální stanoviště představují chráněné polohy, které jsou kryté zejména před vysušujícími větry.

Cesmína je samčí i samičí rostlina

Cesmína je dvoudomý druh, což znamená, že některé kultivary tvoří pouze samičí, jiné pak samčí květy. Na to, aby mohla vzniknout bohatá násada plodů, je třeba vysazovat k sobě kultivary obou pohlaví. Jestliže chceme mít větší množství keřů, například kolem domu, stačí samčích rostlin méně. A jak poznat, který keř je samčí, a který samičí? Jako pomůcka slouží samotné názvy kultivarů, které často napovídají o pohlaví rostliny. Samčí jsou třeba ´Blue Prince´ nebo ´Blue Boy´, samičí (plodící) ´Blue Princess´ nebo ´Blue Angel´.

Cesmín mnoho kultivarů
Cesmín mnoho kultivarů
Thinkstock/Isifa

Výjimku tvoří kultivary ´Alaska´, ´J.C.van Tol´ a ´Pyramidalis´. Ty na jedné rostlině tvoří květy obou pohlaví, takže i když budeme mít pouze jednu rostlinu, přinese nám krásné ozdobné plody.

Cesmína je jedovatá

Pozor! Plody i listy cesmíny jsou jedovaté! Otrava se projevuje nevolností, zvracením, průjmem, ospalostí a může dojít i k poškození ledvin a zánětu žaludku. Už 20 až 30 snědených plodů může být pro dospělého člověka smrtelnou dávkou, pro dítě podstatně méně. Při požití se vždy doporučuje kontrola funkce ledvin.

Maté je z cesmíny

Ve Střední a Jižní Americe se často popíjí nápoj zvaný maté. Připravuje se z cesmíny paraguayské (Ilex paraguariensis), jejíž listy obsahují kofein. Hlavně v Mexiku a Argentině je vnímán jako národní nápoj minimálně stejného významu, jaký má káva, a jeho spotřeba se odhaduje na 8 kg na osobu za rok.

Legenda praví, že národ Guaraní, domorodý kmen z paraguayského deštného pralesa, dostal od svého boha Pa´i Shuma velký dar, což bylo umění sklizně a přípravy nápoje bohů z lístků a stonků yerby maté neboli cesmíny paraguayské. Maté se stalo kulturním a léčebným nápojem celé Jižní Ameriky.

Nápoj má natrpklou tříslovitou chuť s nezvyklou kouřovou vůní. Připravuje se tak, že se lžička drtě zaleje horkou vodou a ihned se srká speciálním brčkem zvaným bombilla, který má na konci husté sítko. Maté působí zjasnění a zrychlení myšlenkových pochodů a doplňuje energii, snižuje nadváhu a zlepšuje trávení.

Mýty o cesmíně

* V pohanských kulturách symbolizovala věčný život a stálou vitalitu.

* Rostlina byla spojena se zimním slunovratem. Její větvičky trhané v předvečer návratu slunce (21. 12.) prý chránily dům před blesky i různými zlými duchy.

* Živý plot z cesmíny měl fungovat jako spolehlivá ochrana proti zlým duchům a čarodějům. Keře se vysazovaly nejen kolem domů, ale i hospodářských stavení.

* Také v křesťanské kultuře je cesmína uctívána. Trnité listy připomínají Kristovu trnitou korunu a červené plody jeho krev.

Marta Pawlicová

Mohlo by vás zajímat:

Brambořík

BRAMBOŘÍK: Nová vánoční květina? Podle tohoto návodu vydrží až do jara

Vánoční hvězda

Jak správně koupit vánoční hvězdu. A jak se o ni dobře starat

Jde to i bez chemie!

Ocet, jedlá soda, citron: Praktické tipy, jak uklidit domácnost bez chemie

Článek je zařazen v:
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama