Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama

Víte, co je to suchá zahrada?

V Japonsku, které je domovem suchých zahrad, má každý kamínek svůj význam.
Vydáno: 09.09.2014
Suchá zahrada
Autor: http://4broskie.blogspot.cz/ Suchá zahrada
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Myšlenka suché zahrady přišla z dálného východu, z Japonska, kde symbolicky představuje svět. Japonsky se řekne karesansui, což značí prázdnotu. Prim v takové zahradě hrají kameny. Ty symbolizují ostrovy, útesy, horstva, naopak drobný štěrk značí moře.

Samozřejmě existují přísná pravidla, jak takovou zahradu vytvořit. Kvůli správnému proudění energie by měla tvořit nerovnoramenný trojúhelník, tak aby vznikl prostor, kde si po příchodu z práce odpočinete. Kameny musejí být umístěné tak, aby vykreslovaly vhodné stíny s postupujícím sluncem.

Vytvořte si oceán

Potřebujete hodně přírodních kamenů (nikoliv kamenů z kamenolomu), dále pak štěrk – frakce kamínků by měla být 4–8 milimetrů, mocnost kolem 5 cm, aby se do toho daly vykreslovat obrazce. Barva je také důležitá, nesmí se použít ostrá bílá, to by bodalo do očí, takže vhodnější jsou šedočené, hnědavé tóny. Prázdnota štěrku představuje nekonečnost oceánu.

Dále byste si měli pořídit speciální hrábě na vykreslování vzorů. Podívejte se na video, kde se dozvíte víc od předního odborníka na japonské zahrady Vlastimila Kastnera:

Co je to suchá zahrada?
Co je to suchá zahrada?

Další podobné užitečné rady najdete v pořadu Receptář prima nápadů každou neděli ve 12.35 na Primě. Celý odvysílaný díl najdete v našem archivu na Prima PLAY.

(mar)

Mohlo by vás zajímat:

Koi kapři mají mnoho různých barev

Vodní domácí mazlíčci? Koi kapři. Žerou z ruky a jsou přítulní

Musíte se uskromnit

Zahrada ve svahu má svá specifika

Bílá bude na zahradním nábytku vždy krásná

Deset nejkrásnějších zahradních posezení

Článek je zařazen v:
Reklama