Zahrada

9. září 2014 05:10

Markéta Zídková

Víte, co je to suchá zahrada?

V Japonsku, které je domovem suchých zahrad, má každý kamínek svůj význam.

Myšlenka suché zahrady přišla z dálného východu, z Japonska, kde symbolicky představuje svět. Japonsky se řekne karesansui, což značí prázdnotu. Prim v takové zahradě hrají kameny. Ty symbolizují ostrovy, útesy, horstva, naopak drobný štěrk značí moře.

Samozřejmě existují přísná pravidla, jak takovou zahradu vytvořit. Kvůli správnému proudění energie by měla tvořit nerovnoramenný trojúhelník, tak aby vznikl prostor, kde si po příchodu z práce odpočinete. Kameny musejí být umístěné tak, aby vykreslovaly vhodné stíny s postupujícím sluncem.

Vytvořte si oceán

Potřebujete hodně přírodních kamenů (nikoliv kamenů z kamenolomu), dále pak štěrk – frakce kamínků by měla být 4–8 milimetrů, mocnost kolem 5 cm, aby se do toho daly vykreslovat obrazce. Barva je také důležitá, nesmí se použít ostrá bílá, to by bodalo do očí, takže vhodnější jsou šedočené, hnědavé tóny. Prázdnota štěrku představuje nekonečnost oceánu.

Dále byste si měli pořídit speciální hrábě na vykreslování vzorů. Podívejte se na video, kde se dozvíte víc od předního odborníka na japonské zahrady Vlastimila Kastnera:

Další podobné užitečné rady najdete v pořadu Receptář prima nápadů každou neděli ve 12.35 na Primě. Celý odvysílaný díl najdete v našem archivu na Prima PLAY.

(mar)

Mohlo by vás zajímat:

Sdílejte článek

Přečtěte si také