Vánoce

30. listopadu 2023 08:00

Simona Sedláčková

Připravte si včas adventní věnec podle svého vkusu. V neděli rozsvítíme první svíčku

Čtyři týdny, které předcházejí každoročně tolik všemi očekávanému Štědrému dni, nám pomáhají odpočítávat čtyři svíčky na adventním věnci. Každou adventní neděli zapálíme jednu svíčku. Tu první letošní tedy už za pár dnů. Proto vám přinášíme několik nápadů, jak si jednoduše vyrobit vlastní adventní věnec.

Původní barvou adventu je barva fialová, která symbolizuje pokání a čekání, proto i tři svíčky na adventním věnci by měly být právě v této barvě. Čtvrtá svíčka by měla být růžová a symbolizuje radost. V současnosti však fialovou a růžovou barvu na svém věnci upřednostňuje jen málokdo. Nejčastěji je k vidění barva červená a bílá. Vyberte si však barvu svíček i ostatních ozdob na adventním věnci tak, aby se líbil právě vám.

Z jakého materiálu vytvořit základní tvar věnce

Na výrobu věnců, tedy i těch adventních, si můžete pořídit hotové základy z polystyrenu, které seženete v mnoha velikostech v každém hobymarketu. Mají výhodu v nízké ceně, ale musíte je před dalším zdobením omotat tzv. kobercovou lepenkou, kterou seženete v zelené nebo hnědé barvě, aby bílá barva neprosvítala skrz větve, které na věnec budete aranžovat. I v případě, že na věnec hodláte nalepovat ořechy či suché větvičky, polystyrenový základ raději zakryjte lepenkou nebo třeba omotáním kusem úpletu ze starého trička. Už jen proto, že tavná pistole dokáže holý polystyren rychle tavit.

Pokud dáváte přednost přírodním materiálům, můžete si v hobbymarketech nebo v květinářství koupit základy na věnce z proutí, ze slámy nebo různé kovové kruhy a obruče. Výborně vám poslouží i starý bubínek na vyšívání nebo můžete vyběhnout do zahrady, nastříhat si tam několik proutků z lísky, zlatice, přísavníku, břečťanu nebo například z vrby, stočit je do kruhu a svázat provázkem.

Menší adventní věnečky, především ty, které budou muset zvládnout dlouhodobý pobyt ve velmi teplé a suché místnosti, můžete vytvořit i z florexového základu, který necháte před aranžováním důkladně nasáknout vodou.

Všechny nejběžnější typy základů na věnce si můžete prohlédnout v naší fotogalerii pod úvodní fotografií.

Kde koupit hotový základ na adventní věnec

Základ adventního věnce si tedy zvládnete vytvořit sami, pokud máte k dispozici dostatek materiálu, ale nezdobené základy na věnce z jehličnanů, nejčastěji z jedle, pořídíte snadno snad ve všech květinářstvích, ale klidně se poohlédněte třeba i u hřbitovů, kde nyní stávají stánkaři s věnci.

Svíčky na adventní věnec

Vybírejte raději svíčky silnější, aby vám vydržely déle hořet. Vždyť ta, kterou zapálíte hned první neděli, musí vydržet hořet ještě další tři neděle. V obchodech najdete také speciální adventní svíčky, které jsou různě vysoké, aby se postupným zapalováním pěkně vyrovnala jejich výška a na Štědrý den byly všechny čtyři stejně vysoké.

Barevnost svíček je čistě na vás, ale jak už bylo řečeno, podle tradice by tři svíčky měly být fialové a ta čtvrtá růžová.

Dekorace a ozdoby na adventní věnec

Spoustu dekoračního materiálu, který budete na adventní věnec potřebovat, najdete na své zahradě či v přírodě. Větvičky jehličnanů, tújí i stálezelených keřů, ale klidně i větvičky holé, bez listí. Například v lese se stále povaluje dostatek drobných větví nebo kůry, ty nejzajímavější kousky jsou z borovic. A dokonce můžete využít i malé kousky dřeva, které vznikly při štípání dřeva na zimu. Najdete je i v lese, v místech, kde se nedávno těžilo dřevo.

Drobné ozdoby zakoupíte opět v květinářství, ale podívejte se i na nabídku supermarketů, kde seženete většinou levnější kousky. A pro stuhy se vydejte do textilní galanterie.

Tipy a nápady, jak vyrobit adventní věnce

1. Adventní věnce z chvojí

Vánoční věnce z chvojí nejenže vypadají krásně, ale ještě ke všemu nádherně voní lesem a pryskyřicí, tedy pokud jsou vyrobeny z čerstvých materiálů. Nejčastěji se na ně využívají větve z jedle, protože mají nejdelší trvanlivost. Smrkové jehličí začíná bohužel velmi brzy opadávat.

2. Adventní věnce z větviček keřů

Využít na přírodní věnce však můžete i větvičky stálezelených keřů, které pěstujete na své zahradě. Báječně se pracuje například s buxusem, tújemi, jalovcem nebo s mahonií.

Základ věnce vytvořte z delších prutů naopak opadavých keřů i stromů, například lísky, vrby, přísavníku nebo zlatice. Svažte je provázkem a ozdobte například stálezeleným břečťanem nebo skalníkem.

3. Adventní věnce z šišek jehličnanů

Šišky jehličnatých stromů patří mezi nejčastěji využívané materiály na nejrůznější adventní a vánoční dekorace. Věnce z nich vyrobené vynikají velkou trvanlivostí a v čerstvém stavu i nádhernou vůní. A nevadí jim ani umístění v suchém prostředí bytu. Vůně sice časem vyprchá, ale dekorace zůstane na pohled svěží.

Kouzelné jsou věnce, vyrobené ze smrkových nebo jedlových šišek, kterými můžete pokrýt celý základní kruh věnce. Podobně můžete využít i šišky borové a na drobné dekorace se hodí i šišky z modřínů.

4. Adventní věnce z ořechů

Ještě o trochu trvanlivější a odolnější je další přírodní materiál, ořechy. Vlašské nebo lískové oříšky, ale i buráky se nalepují tavnou pistolí po celém povrchu základního věnce. Krásně vypadají věnce z jednoho druhu oříšků i naopak z mixu různých druhů. Pokud si hodláte adventní věnec z ořechů schovávat i do dalších let, je potřeba občas překontrolovat, jestli se do ořechů nepustili nějací škůdci.

5. Adventní věnce z textilních materiálů

Nejtrvanlivější a snad téměř nerozbitné věnce můžete vytvořit z polystyrenového základu, který celý pokryjete zajímavým textilem, například umělou kožešinou nebo naopak lesklým saténem. Věnec můžete také omotat stuhou, zbytky pletacích přízí nebo obyčejným provázkem. Nejčastěji se využívá provázek bavlněný nebo konopný, ale zajímavý je i hrubý provaz ze sisalu. Práce s těmito materiály je jednoduchá, proto můžete omotávané věnce vyrábět i s menšími dětmi.

6. Adventní věnce z perníku

Toužíte po nejvoňavějším adventním věnci? Upečte si ho z medového těsta na perníky a ozdobte bílkovou polevou. Není to sice úplně snadné, protože s bílkovou polevou se to jednoduše musí umět, aby se neroztékala ani předčasně netuhla a pořádně držela na svém místě. Ale výsledek většinou stojí za to! A pokud se vám perníkový věnec nepovede podle představ hned napoprvé, můžete ho jednoduše sníst a pustit se do díla znovu.

Zdroj: Simona Sedláčková, autorský článek


Přečtěte si také