Zahrada

30. listopadu 2016 06:00

Markéta Zídková

Vypěstujte si své vlastní zahradní křesílko. Je to zcela jednoduché!

Levné plastové židle a stolky se vám již rozpadly? Nabídka ratanového nebo dřevěného zahradního nábytku z hobbymarketů vás neoslovila? Tak si prostě nábytek vypěstujte.

Vypěstovat si své vlastní křeslo zní možná jako sci-fi, ale je to možné díky úspěšné kampni z Kickstarteru italského designového studia Nucleo, které vymyslelo TERRu – travní křesílko. Otci projektu jsou Andrea Sanna a Piergiorgio Robino. Jejich křeslo se s okolní přírodou sžije a nebude její ráz nijak narušovat. Navíc je naprosto ekologické.

Základ křesla tvoří kartonové rámy, které se zasypou hlínou a osejí travní směsí. Během pár týdnů rám obroste trávou a křeslo se stane přirozenou součástí krajiny. A karton uvnitř se po nějaké době ekologicky rozpadne a změní se v substrát, který bude vaše křeslo vyživovat zevnitř.

Nároky na pořízení křesla nejsou nijak vysoké. Projděte se po zahradě, ale třeba i veřejným prostorem a zamyslete se, kde by se vám tak příjemně odpočívalo. Nejmenší křeslo potřebuje plochu nejméně 130 na 130 centimetrů. Na vybraném místě trochu odhrňte hlínu, abyste základnu křesla pevně zakotvili do země. Podle návodu složte kartonový rám, mírně jej kolem zasypte. Zhruba do dvou třetin vysypte rám kameny, štěrkem a podobným pevným materiálem, aby rám získal pevnost. Pak už jen dosypte hlínu a případně můžete přidat i trochu písku, tak travní semena získají ideální podloží. Konstrukci osejte. Nyní už zbývá jen pečlivě zalévat, čekat a těšit se na neobvyklou ozdobu vaší zahrady. Mělo by to trvat asi dva měsíce, než vám zahradní nábytek vyroste a vy si v něm poprvé odpočinete. Pak už stačí jen křeslo pravidelně zalévat a občas zastřihnout.

Chcete si tuto jedinečnou ozdobu vaší zahrady taky pořídit? Ideální doba na pořízení bude na sklonku zimy. Pak už se s křesla můžete těšit příští rok na jaře. Tady si můžete křeslo koupit.

Designeři mysleli i na větší rodiny a nabízejí i konstrukce ve tvaru delších pohovek. Pokud se první generace zahradního přírodního nábytku osvědčí, budou jeho tvary oba designeři nadále zdokonalovat a vylepšovat.

(AC)

Mohlo by vás zajímat:


Přečtěte si také