Zahrada

1. července 2014 05:30

Markéta Zídková

Základní pravidla, jak pěstovat japonský javor

Nabídka japonských javorů

Japonský javor není nijak výjimečně choulostivý, ale potřebuje specifické podmínky. Je také nutné, abyste ho zastřihovali vydezinfikovanými nůžkami nebo pilkou, aby nechytil nebezpečnou houbu Verticillium alboatru. Podívejte se na video, jak se o japonský javor správně postarat.

Aktuálně je vyšlechtěno přes 300 kultivarů japonského javoru, liší se tvarem listu, ale i habitusem, tedy formou a vzrůstem: existují miniaturní formy, pendulovité, vystoupavé, keřovité, stromovité.

Japonské javory jsou odolné, ale potřebují specifické podmínky, tedy kyselou či mírně kyselou půdu, smrt pro ně znamená těžká jílovitá půda. Přes poledne potřebují stín, aby je slunce nespálilo.

Na co si ale u javoru musíte dát obzvlášť pozor, je to, abyste ho zastřihovali či seřezávali vždy vydezinfikovaným nástrojem. Jinak hrozí, že strom nakazíte nebezpečnou houbou Verticillium alboatru, která napadá cévní svazky uvnitř větví. Nůžky či pilku tedy musíte vždy vydezinfikovat v 60% roztoku lihu. Pokud stříháme kosterní větve, je třeba ránu ihned ošetřit stromovým balzámem.

Podívejte se na video v úvodu článku, kde se přesně dozvíte jak.

Mohlo by vás zajímat:

Sdílejte článek
Štítky houby javor japonský javor javor japonský