návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Zahradníci varují před živým plotem z tújí. Je to častá chyba českých zahrad

dah , Vydáno: 31.03.2020
Thúje jsou rychlerostoucí dřevina
Autor: iStock Thúje jsou rychlerostoucí dřevina
Pokud máte malou zahradu, nedělejte živý plot z tújí. Tento způsob ochrany pozemku před nechtěnými pohledy kolemjdoucích si fádností nezadá s betonem a zahradu opticky zmenší.

reklama

Pěkně potrápit by vás mohla už i ta úplně první investice do zahrady. Seběhne se to rychle; stojíte na právě koupené parcele a pohledem kopírujete její obvod. Vzápětí už vedeni potřebou oddělit se od okolí sázíte jednu túji za druhou a ani netušíte, jak vás to jednou zamrzí.

Živý plot umí pěkně potrápit.
Autor: istock.com Živý plot umí pěkně potrápit.

Život za zdí

„Neprůhledný plot není vůbec špatný v případě, že je zahrada dost velká. Obětem typických developerských projektů ovšem vysoká zelená stěna jejich venkovní prostor opticky ještě zmenšuje,“ objasňuje častý důvod k smutku zahradní architektka Ing. Lenka Vyhnálková.

Existují druhy thújí, které nemusíte stříhat
Autor: iStock Existují druhy thújí, které nemusíte stříhat

Vžijte se do těch nešťastníků dřív, než bude pozdě – představte si, jak na zahradě o velikosti většího květináče civí do zdi, která sice není z cihel, ale tvoří ji túje jednotvárné jako beton.

Kombinace různých keřů je řešením

Abyste nedopadli jako oni, investujte do pořádného pozemku, na kterém dům s garáží a terasou zabere nanejvýš třetinu plochy. Ne vždy to lze, kdo si může třeba v Praze koupit pozemek 500 - 1000 m²? Pak ale uvažujte o kombinaci různých keřů, které vám vytvoří zajímavou barevnou stěnu. Vždyť pro živý plot se hodí tolik různých dřevin.

Hlohyně
Autor: cielaria com Hlohyně

Pokud tedy na zahradě o malých rozměrech přeci jen vysázíte túje (Zerav západní / Thuja occidentalis), chybu tím zcela neuděláte, pokud je kvůli barevnosti a proměnlivosti nakombinujte s dalšími druhy. Volbu tújí, této stále zelené dřeviny opodstatňuje její rychlý růst i nízká cena.

Manuál k perfektnímu plotu

Založit dobrý živý plot je akce plná nástrah, vylámat zuby si na ní ale nemusíte, když se budete rozhodovat pěkně popořadě.

Výběr rostlin je podstatný.
Autor: istock.com Výběr rostlin je podstatný.

Předně, ten zdánlivě složitý výběr keřů předurčuje šířka pomyslného pruhu po obvodu parcely, který jste ochotni obětovat zeleni. Je jasné, že na dvoumetrovém pruhu kolem domu vám nezbude než šetřit prostor dřevinami, které snesou střih do metr široké živé stěny.

Břečťan jako živý plot

Kromě túje si to nechá líbit i habr nebo ptačí zob. Smiřte se ale s tím, že stříháním se ochudíte o květy, takže o barevnosti ani proměnlivosti nemůže být řeč, ať už pro zeď zvolíte cokoli. Zase vám ale zbude víc prostoru na zahradě. Můžete kolem plotu vysázet jen břečťan, ten zabere opravdu jen úzký pruh pozemku. Je stálezelený a existují různé barevné (panašované) varianty.

Ptačí zob vejčitolistý
Autor: Wikimedia Commons; CC-A-SA 3.0 Ptačí zob vejčitolistý

Pokud živému plotu můžete věnovat širší prostor, je to skvělé. Výhoda dva až tři metry širokého plotu je zas v tom, že je na něj pěkný pohled. Skoro ho nestříháte a on parádně mění barvu, může kvést i nést plody. Zvažte hlohyni – tento bodlinatý, stále zelený keř je na dotyk horší než žiletkový drát, přitom pěkně kvete a ještě se obaluje „prémiovými“ červenými koulemi. Podobně ozdobené zůstávají až do zimy i brsleny.

Brslen
Autor: springmeadownursery.com Brslen

Zavolejte profesionála

Pokud jste podobu zahrady nesvěřili architektovi, přizvěte k plotu po prvotní rozvaze alespoň zahradníka. Ten se o své znalosti přírodních poměrů typu, že na stinné severní straně poroste nejlépe rododendron, zatímco zlatice (zlatý déšť) se šeříky vyžadují slunnější místa, podělí přímo podle reálií vaší parcely. V tom ho ani google nenahradí. Znát je přitom třeba i další nároky a parametry rostlin. Kdo to podcení, na plot nevyzraje. „Kromě vysazování druhů, které na daném místě neprosperují, mají laici sklon sázet je příliš blízko nebo daleko od plotu a také je rozsazují příliš daleko od sebe, takže v plot srostou až po mnoha letech,“ naznačuje důsledky chyb zahradní architektka Lenka Vyhnálková.

Tento a mnoho dalších článků najdete na našem Pinterestu. Sledujte nás:

Mohlo by vás zajímat:

Když potřebujete soukromí

Poradíme vám, jak vypěstovat vzrostlý živý plot za dva roky

Tisy jsou vděčné keře, které se mnohdy množí samy od sebe

Stálezelené keře, které snesou stín

Komule Davidova (Buddleia davidii) neboli také motýlí květ

Ideální keře pro slunná místa. Pěstujte čilimníky, levanduli nebo ořechokřídlec

Poskládat keře v zahradě dohromady je pěkná věda

Základní pravidla, jak vybrat keře do zahrady

Ilex meserveae casanova neboli cesmína má ráda stín

Jsou malé a nic po vás nechtějí. Nenáročné keře

Plot je starý 300 let

Podívejte se, jak se stříhá největší živý plot v Británii

reklama

Článek je zařazen v: zahrada , živý plot , thúje , tuje , jaký živý plot nesázet , jaký je nejlepší živý plot , jaký plot , ploty z tújí , Túje na živý plot , sázení , jaro , rady a tipy , rady pro rodinný dům , dřevěný plot , tíje

reklama

Přečtěte si také