Zahrada

18. června 2020 08:00

Matouš Hartman

Zázvor nejen léčí, také krásně kvete. Jak si vypěstovat exotické květy?

Oblíbené koření, které pomáhá při nachlazení a dodává pikantní chuť jídlu, se může pochlubit i výraznými barevnými květy. Protože zázvor a jeho jednotlivé druhy pocházejí z jihovýchodní Asie, vyžaduje vysokou teplotu. U nás lze zázvor pěstovat jako pokojovku. Během července a srpna je možné letnění.

Pokud pěstujeme zázvor vbytě, zajímají nás jeho oddenky, které využíváme zvláště během chřipkové sezony. Zapomínáme ale, že různé druhy zázvoru i krásně kvetou. Mají výrazné květy jasných barev.

Zázvor lékařský (Zingiber officinale)

Nejznámější druh, jehož oddenky si kupujeme vobchodech jako koření. VAsii se využíval už před třemi tisíci lety. Sobchodníky se dostal do Evropy. Jeho velikou výhodou je fakt, že se vteple nekazí. Zázvor lékařský dokonce i krásně kvete. Není to největší parádník mezi zázvory, ale i tak jsou jeho květy přitažlivé.

Zázvor růžový (etlingera elatior)

Exotická květina, která je ale jen okrasná. I vnašich internetových obchodech si můžete koupit její semena. Klíčí dlouho, může to trvat i několik měsíců. Pokud se vám ale zadaří, rostlina vás odmění robustním květem vodstínech červené i růžové.

Alpinia purpurata

Příbuzný zázvoru lékařského roste vMalajsii a může se pochlubit jasně červeným listenem (přeměněným listem, zněhož vyrůstají květy). Tudíž neobdivujeme jeho květy, které jsou nevýrazné a bílé, ale jeho listoví.

Další články o zázvoru:

Sdílejte článek
Štítky zázvor

Přečtěte si také