návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

ZÁZVOR: Návod, jak si doma vypěstovat nekonečnou zásobu

zidkovm , Aktualizováno: 30.06.2021
Zázvor
Autor: istock.com Zázvor
I když je zázvor exotická rostlina, je na pěstování neuvěřitelně nenáročná. Hodí se jako pomocník při nachlazení a velmi dobře chutná v ostřejších pokrmech.

reklama

Je to tak, není mnoho jiných rostlin, které je tak jednoduché pěstovat v domácích podmínkách. Zázvor nepotřebuje příliš mnoho světla a stačí pouhý kousek kořene, který koupíte v obchodě s potravinami, abyste si vypěstovali vlastní rostlinu. Část zakoupeného kořene klidně spotřebujte, uvařte si čaj, přidejte ho k masu, vyrobte si domácí sirup, část kořene zasaďte do hlíny.

Sazenici nebo kořen?

Samozřejmě lepší je koupit semena nebo sazenici zázvoru v zahradnictví nebo přes internet v zásilkovém obchodě. Respektive přes internet koupíte v podstatě pouze semena (zadejte do vyhledávače slova "zázvor semena"), můžete narazit i na sazenici od domácího pěstitele, občas se sazenice vyskytnou i v kamenném zahradnictví.

První výhonky čekejte po pár týdnech Foto: Pěstovat zázvor ze semen nebo ze sazenice je lepší než z kořene ze sámošky, protože kořen je ošetřený inhibitory růstu, aby během skladování neklíčil – což vy právě chcete (respektive správně se botanicky tato část rostliny u zázvoru jmenuje oddenek). I tak ale nezoufejte a pokud chcete začít pěstovat rostlinu z kořene, kořen zázvoru namočte přes noc do vody, aby se inhibitory (zabraňovače růstu) pokud možno z kořene vylouhovaly.

Jak zázvor zasadit:

  1. Namočte kořen zázvoru přes noc do teplé vody.
  2. Do květináče dejte hlínu, do ní zasaďte buďto semínko či sazenici nebo namočený kořen, přikryjte cca 3–5 centimetry hlíny. Pokud máte naklíčený kořen, dejte rašící pupeny směrem nahoru. Vybírejte spíše širší květináč, protože zázvor se rozrůstá do šířky – roste horizontálně, proto je potřeba dostatečné místo, aby vám kořen narostl.
  3. Květináč dejte na teplé místo, nemusí být přímo na slunci, pravidelně zalévejte – rostlina potřebuje dostatek vláhy, vlhko.
Krásná, šťavnatá a zdravá

Vlastní cibule je nejlepší. Návod, jak ji pěstovat

Česnek

Jak a kdy sázet česnek? Toto je 6 nejlepších druhů pro pěstování

Správně je to oddenek

Rostlina roste pomalu, první výhonky uvidíte teprve po několika týdnech. Dokud nezačnou mrazy, můžete mít zázvor venku, to znamená od půli května (po třech zmrzlých) do zhruba konce září, kdy začínají přízemní mrazíky. Pak ho ovšem dejte dovnitř. Ti, kdo nemají zahradu, mohou zázvor pěstovat na balkoně nebo rovnou jako pokojovku uvnitř.

Kořeny se rozrůstají do šířky Foto: Rostlina potřebuje 10 měsíců, než je možné ji sklidit – než vám tedy naroste velký kořen. Ovšem i během této doby si můžete uždibovat malé kousky. První malé kousky získáte po 3–4 měsících: odhrňte hlínu a uřízněte si kousek kořene, ten pak opět zahrňte.

Nekonečné množství

Pokud to takto budete praktikovat, budete získávat zázvor do nekonečna. Pokud chcete větší množství, můžete po 10 měsících hlavní oddenek vyjmout, a jak radí web, nechat v půdě jen pár malých oddenků, ze kterých naroste nová rostlina.

Tento a mnoho dalších nápadů najdete na našem Pinterestu:

 

 

Další nápady pro pěstování:

Které druhy se vedle sebe snesou a které ne?

Okurka je individualistka, mrkev pohodářka, akát dobyvatel. Které rostliny se vedle sebe nesnesou?

Vyvýšené záhony

Vyvýšené záhony zlepší úrodu, zabrání bolestem zad a ochrání rostliny před slimáky. Jak o ně pečovat?

LICHOŘEŘIŠNICE Jak vypěstovat krásnou léčivou letničku a ochutnat jedlé květy

Jak pěstovat krásnou lichořeřišnici, přírodní antibiotikum s jedlými květy?

Bylinky, které komárům nevoní

Bylinky, které komárům nevoní: levandule, kozlík, bazalka, meduňka a šalvěj

 

Odebírejte také newsletter Primy FRESH. Každý týden vám do mailu přijdou sezónní recepty a nápady.

reklama

Článek je zařazen v: zázvor , pěstování , zahrada , jaknato , zelenina , ovoce , jak pěstovat , co pěstovat doma , rostliny , zahradnictví , kořen

reklama

Přečtěte si také