Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama

ZÁZVOR: Návod, jak si doma vypěstovat nekonečnou zásobu

I když je zázvor exotická rostlina, je na pěstování neuvěřitelně nenáročná. Hodí se jako pomocník při nachlazení a velmi dobře chutná v ostřejších pokrmech.
Vydáno: 10.10.2018
Zázvor
Zázvor Autor: istock.com
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Je to tak, není mnoho jiných rostlin, které je tak jednoduché pěstovat v domácích podmínkách. Zázvor nepotřebuje příliš mnoho světla a stačí pouhý kousek kořene, který koupíte v obchodě s potravinami, abyste si vypěstovali vlastní rostlinu. Část zakoupeného kořene klidně spotřebujte, uvařte si čaj, přidejte ho k masu, vyrobte si domácí sirup, část kořene zasaďte do hlíny.

Muškáty

5 rad, jak správně zazimovat muškáty. Co byste nikdy neměli dělat?

Kompotovaná dýně chutná skvěle

DÝNĚ: Zavařování a kandování. Poradíme, jak si ji užít celoročně

Sazenici nebo kořen?

Samozřejmě lepší je koupit semena nebo sazenici zázvoru v zahradnictví nebo přes internet v zásilkovém obchodě. Respektive přes internet koupíte v podstatě pouze semena (zadejte do vyhledávače slova "zázvor semena"), můžete narazit i na sazenici od domácího pěstitele, občas se sazenice vyskytnou i v kamenném zahradnictví.

První výhonky čekejte po pár týdnech Foto: Pěstovat zázvor ze semen nebo ze sazenice je lepší než z kořene ze sámošky, protože kořen je ošetřený inhibitory růstu, aby během skladování neklíčil – což vy právě chcete (respektive správně se botanicky tato část rostliny u zázvoru jmenuje oddenek). I tak ale nezoufejte a pokud chcete začít pěstovat rostlinu z kořene, kořen zázvoru namočte přes noc do vody, aby se inhibitory (zabraňovače růstu) pokud možno z kořene vylouhovaly.

Jak zázvor zasadit:

1. Namočte kořen zázvoru přes noc do teplé vody.
2. Do květináče dejte hlínu, do ní zasaďte buďto semínko či sazenici nebo namočený kořen, přikryjte cca 3–5 centimetry hlíny. Pokud máte naklíčený kořen, dejte rašící pupeny směrem nahoru. Vybírejte spíše širší květináč, protože zázvor se rozrůstá do šířky – roste horizontálně, proto je potřeba dostatečné místo, aby vám kořen narostl.
3. Květináč dejte na teplé místo, nemusí být přímo na slunci, pravidelně zalévejte – rostlina potřebuje dostatek vláhy, vlhko.

Vypěstujte si krásný vřes.

Zasaďte vřes. Jak na něj, aby vám vydržel od září až do Vánoc?

Vypěstujte si bylinky ve váze.

Bez zalévání a starostí. Vypěstujte si bylinky ve váze!

Správně je to oddenek

Rostlina roste pomalu, první výhonky uvidíte teprve po několika týdnech. Dokud nezačnou mrazy, můžete mít zázvor venku, to znamená od půli května (po třech zmrzlých) do zhruba konce září, kdy začínají přízemní mrazíky. Pak ho ovšem dejte dovnitř. Ti, kdo nemají zahradu, mohou zázvor pěstovat na balkoně nebo rovnou jako pokojovku uvnitř.

Kořeny se rozrůstají do šířky Foto: Rostlina potřebuje 10 měsíců, než je možné ji sklidit – než vám tedy naroste velký kořen. Ovšem i během této doby si můžete uždibovat malé kousky. První malé kousky získáte po 3–4 měsících: odhrňte hlínu a uřízněte si kousek kořene, ten pak opět zahrňte.

Nekonečné množství

Pokud to takto budete praktikovat, budete získávat zázvor do nekonečna. Pokud chcete větší množství, můžete po 10 měsících hlavní oddenek vyjmout, a jak radí web, nechat v půdě jen pár malých oddenků, ze kterých naroste nová rostlina.

Zdroj: www.healthandhealthyliving.com

Mohlo by vás zajímat:

Bazalku zasíváme v březnu až dubnu

Čas zasít královskou bylinu! Bazalku pravou! Vypěstujte si ji ze semínek

Sběr rakytníkových plodů je kvůli trnitým větvím spíš očistec. Pokud ale vytrváte a sklizeň šikovně zpracujete, budete mít dostatečný přísun céčka a dalších vitamínů na celý rok

Rakytník obsahuje 10x více vitamínu C než pomeranč. Jak ho pěstovat?

Článek je zařazen v: zázvor , pěstování , zahrada , jaknato , zelenina , ovoce , jak pěstovat , co pěstovat doma , rostliny , zahradnictví , kořen
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama