Zahrada

15. listopadu 2022 11:30

Simona Sedláčková

Přikrmování ptáků: Co opeřencům předložit, aby si každý vybral podle chuti?

Právě nastává období, kdy většina lidí nadšeně plní ptačí krmítka, rozvěšuje lojové koule, a někteří dokonce i vlastnoručně vyrábějí nejrůznější ptačí dobroty. Co hladovým strávníkům nabídnout, abychom nezůstávali jen u tradičních slunečnicových semínek a kupovaných lojových koulí? Především se vyhněte zbytkům z kuchyně a starému pečivu.

Ačkoliv se odborníci stále více přiklánějí k celoročnímu přikrmování ptáků, většina lidí ptáčkům podstrojuje pouze v zimním období, kdy je to extrémně důležité. Co vhodného jim však předložit, abychom jim neublížili, ale naopak prospěli, a hlavně, aby si vybral úplně každý? Obsah krmítek se totiž většinou omezuje na naprosto nevhodné drobky z pečiva a slunečnicová semena. Semínka slunečnice jsou sice výborná a oslovují sice velký, ale přece jen omezený počet ptačích druhů.

Slunečnicová semena

Loupaná i neloupaná slunečnicová semena patří mezi ptáky k nejoblíbenějším. Jsou velmi tučná a ptáčkům chutnají. Nevíte, jestli koupit loupanou nebo neloupanou slunečnici? Loupaná je sice trochu dražší, ale má pro ptáky jednu nespornou výhodu. Nemusí se zdržovat a vysilovat loupáním a mrhat tak cennou energií. Loupanou verzi však oceníte i vy! Zbavíte se tak velkého nepořádku ze slupek kolem krmítka, což je hlavně na balkonech a oknech někdy velmi nepříjemné. Neloupanou slunečnicí potěšíte sýkory, zvonky, vrabce, kosy, a brhlíky. Pokud nabídnete slunečnici vyloupanou, přidají se k nim i pěnkavy.

Ořechy (arašídy, vlašské ořechy)

Vlašské ořechy podávejte rozpůlené nebo vyloupané, arašídy můžete ponechat celé nebo je také vyloupat. Oříšky obsahují hodně tuku a ptáci je milují. Na ořechy se nechají nalákat sýkory, brhlíci, vrabci a strakapoudi. Pokud chcete na oříšky nalákat i červenky, pěnkavy, zvonky a čížky, musíte jim oříšky podávat vyloupané a namleté.

Proso

Drobná semínka prosa ocení vrabci, pěnkavy, zvonci i čížci.

Konopné semínko

Ve zverimexu ho najdete pod názvem semenec a je velmi tučné. Na konopném semínku si pochutnají sýkorky, zvonci, brhlíci a konopky.

Jablka a hrušky

Ovoce podávejte rozpůlené nebo upevněné do speciálních krmítek. Hlavně na jablka se nechají nalákat zvonci, kosi, brhlíci, strakapoudi i červenky a pěnice.

Mouční červi

Jednoduše je zakoupíte ve zverimexu a jejich cennými proteiny nepohrdnou sýkory, vrabci, kosi, drozdi, strakapoudi i pěvušky.

Hovězí lůj

Lůj se ptákům většinou podává ve formě lojových koulí nebo válečků. Ty obyčejné, které zakoupíte v každém zverimexu, supermaketu a někdy i v květinářstvích, obsahují i směs semen a prodávají se v síťkách. Před podáním této potravy ptákům, byste měli z lojových koulí plastové síťky odstranit. Jsou velmi nebezpečné jak pro ptáky, kteří se do nich mohou zamotat, tak pro další zvířata, ve chvíli, kdy prázdné síťky spadnou na zem. Ve specializovaných prodejnách a na internetu můžete koupit i kvalitnější lojové koule bez sítěk, zato s ovocem, s oříšky nebo mohou dokonce obsahovat vhodné druhy hmyzu. Lojové koule potěší především sýkory, kosy, zvonky, čížky, vrabce, pěvušky, červenky, brhlíky, špačky i strakapoudy.

Prima tip

Lojové koule, zbavené plastové síťky, můžete jen tak položit na krmítko, ale výbornou pomůckou je i obyčejná ruční šlehací metla, kterou najdete v kuchyni. Většinou už každá hospodyňka vlastní ruční šlehač a metla tak dostane po letech nicnedělání novou funkci.

Lojovou kouli vložte mezi dráty metly. Jde to velmi snadno, dráty jsou volné. Metlu pak navažte provázkem na větev stromu nebo například na šňůru na prádlo na balkoně.

Zdroj: Simona Sedláčková a https://ptacihodinka.birdlife.cz/cim-krmit/#/


Přečtěte si také