Zahrada

2. prosince 2023 10:30

redakce Prima Living

4 tipy na vlastní krmítko pro ptáčky a užitečné rady, čím ptactvo v zimě krmit

Dříve bývalo v našich krajích mnohem více drobného ptactva než dnes. Postarejme se alespoň o to zbývající. Můžeme vyrobit jednoduchá krmítka, která budou i krásně zdobit naši zahradu. Vždy ale musíme dávat pozor na to, co ptáčkům nabídneme. Pečivo nebo sladkosti jsou pro ptáky nebezpečné, naopak obiloviny nebo ptačí zob jsou dobrou volbou. Skvělé jsou také ořechy nebo lojové koule. Vždy ale koule vybalte z plastové síťky.

Bez péče o pěvce není zahrada dokonale připravena na zimu. Krmení ptáčků je přímo symbol dobrého soužití člověka a volně žijících zvířat, která na zahradě nacházejí útočiště, obživu a na oplátku zde pomáhají.

  • Například sýkorky při hnízdění zlikvidují neuvěřitelné množství hmyzu, ale i semenožraví ptáci jako vrabci, zvonci či dlaskové krmí své mladé hmyzem. V zimě mnohým ptákům, kteří neodlétají do teplých krajin, přikrmování zachrání život.

Krmítka pro ptáčky

Druhů je opravdu bezpočet, krmítka můžete pořídit v cenových relacíh od stovky až po několik tisíc. Krmítka ale vyrobíte i sami. Máme pro vás nápady na tři typy krmítek, které vytvoříte sami.

Krmítko pro ptáčky z PET lahve

Krmítko si můžete jednoduše vyrobit. Nejjednoduší a nejrychlejší je vzít prázdnou PET lahev o objemu 0,5–2 litry a v dolní části,  5–10 cm ode dna, udělat na boku alespoň 8 cm vysoký a 6 cm široký otvor. Aby hrany nebyly ostré, můžete je nahřát třeba svíčkou či zapalovačem, aby se zakulatily. Za hrdlo lahev zavěste a na dno nasypte krmení, třeba slunečnicová semínka.

  • Nikdy plastovou láhev nepoužívejte na krmítko ve vodorovné poloze. Zadržovala by se v ní vlhkost a krmivo by se brzy znehodnotilo.

Krmítko z květináče

Známý a tradiční postup pro malé mlsouny, kteří rádi i lůj. Vezměte květináč, provlékněte jím provázek, za který květináč pověsíte. Na spodní straně nechte delší konec, provázek by měl po zavěšení viset pod květináčem, aby se ptáčci měli za co zachytit. Rozpusťte lůj a smíchejte ho se semínky či ořechy, nalijte do květináče a nechte ztuhnout.

Krmítko pro ptáčky ze šišky

Vezměte borovou šišku a namočte ji v tekuté směsi loje a semínek a zavěste. Ptáčkům se po ní bude dobře šplhat a přitom si ji budou ozobávat.

  • Jen pozor, krmítka s lojem nevěšte na místo, kam svítí slunce, aby se lůj nekazil a nerozpouštěl.

Krmítko z kokosového ořechu

Na výrobu krmítka myslete už ve chvíli, kdy se chystáte z kokosového ořechu dostat ven chutnou dužinu. Kokos můžete přeříznout pilkou na dvě poloviny nebo v silné skořápce jenom vyřízněte kruhový otvor. Druhý způsob bude vyžadovat trochu více zručnosti i dobré nářadí.

Dekorace, které zaženou hlad

Pokud nechcete mít na zahradě ptačí budku nebo krmítko z kokosu, vyrobte si dekoraci, která potěší lidské oči a naplní ptačí bříška.

Budete potřebovat materiály, které běžně najdete na zahradě nebo v lese. Vytvoříte věnce nebo copy, které umístíte třeba na terasu a pak se už jen budete z okna dívat, jak ptáci hodují. Kromě dekoračních větviček můžete věnec nebo cop zdobit tím, co ptáčkům chutná. Základem se stanou rozpůlené vlašské ořechy a  buráky. Potom se budou hodit jablka nebo hrušky a také šípkové či hlohové větvičky.

  • Ptáčci nepohrdnou ani klasickými lojovými koulemi. Ty ale vždy vyjměte z plastové síťky, v níž se prodávají! Ptáčkům se do síťky mohou zamotat nožičky a to vede ke zraněním až k úmrtím opeřenců.

Rostoucí krmítka

Můžete ale také na svou zahradu vysázet keře, jejichž plody ptáčkům chutnají. Dejte ale pozor, pokud máte děti. Některé plody jsou pro člověka jedovaté.

Ptáčkům budou chutnat plody dřínů, skalníků nebo hlohu. Můžete vysázet ale i pámelník, který se velice rychle rozrůstá a vytváří houštiny. V nich by mohli ptáčci i  hnízdit. Na zahradě se bude vyjímat také kalina.

Kam krmítka umístit?

Rozmístěte krmítka na bezpečná místa, aby na ně nemohla kočka. Zároveň můžete vybrat takové místo, abyste na opeřence dobře viděli, v zimě vás pobaví svým hopsáním a mlsáním toho, co jste jim připravili. V závislosti na počasí jim dávejte krmení už od listopadu, ale můžete je přikrmovat i celoročně.

Co do krmítek dát?

Každý ptačí druh má odlišné chutě, ideálním krmením jsou ale semínka slunečnic, lůj, lojové koule, nejrůznější semínka a obilniny. Nikdy nedávejte zbytky jídel, cokoli slaného nebo sladkého, co by ptákům ublížilo. Skvělým krmivem jsou také ořechy, které obsahují tuky, jež ptáčci během zimního období potřebují. Pokud chcete ptáčkům dopřát bílkoviny, zajděte do zverimexu a kupte moučné červy.

Nákupní seznam pro ptáčky

  • slunečnicová semena
  • půlené nebo vyloupané vlašské ořechy
  • arašídy
  • proso
  • konopná semínka
  • jablka a hrušky (tvrdší, čerstvé plody, rozhodně ne plesnivé!)
  • mouční červi
  • lojové koule

Pokud krmíte lojovými koulemi, vyndejte je z plastové síťky a umístěte je třeba do kuchyňské metly, jako jsme to udělali my:

Čím krmit vodní ptactvo?

K řece se vždycky chodilo se suchým pečivem. Jenže rohlík nebo chleba může vodnímu ptactvu uškodit. Třeba mladým labutím se kvůli pečivu špatně vyvíjejí křídla. Je to tím, že pečivo ptáky nasytí, ale nedodá jim potřebné živiny, bez kterých se mladí ptáci nemohou vyvíjet. Měli byste proto dát na doporučení odborníků (u vodních toků se už objevují informační tabule) a krmit jen tím, co labutě ani kachny neohrozí. Ideální jsou zbytky zeleniny, mražený hrách nebo vařená rýže.

Nákupní seznam pro labutě a kachny

  • odřezky zeleniny
  • hlávkový salát a polníček
  • mražený hrách
  • mražená kukuřice
  • život, oves, pšenice
  • vařená rýže bez soli ani koření
  • speciální krmná směs pro vodní ptactvo ze zverimexu

Zdroj: P. Berthold a G. Mohrová, Krmíme ptáky, ale správně (Kazda, 2017)


Přečtěte si také