reklama

3 tipy na vlastní krmítko pro ptáčky a užitečné rady, čím ptactvo v zimě krmit

zidkovm
11. prosince 2019
Dříve v našich krajích bylo mnohem více drobného ptactva než dnes. Postarejme se alespoň o to zbývající. Můžeme vyrobit jednoduchá krmítka nebo zajít k řece nakrmit labutě. Vždy ale musíme dávat pozor na to, co ptáčkům nabídneme. Pečivo nebo sladkosti jsou pro ptáky nebezpečné, naopak obiloviny nebo ptačí zob jsou dobrou volbou. Skvělé jsou také ořechy nebo lojové koule. Vždy ale koule vybalte z plastové síťky, mohla by ptáčky zranit i zabít.
reklama

Bez péče o pěvce není zahrada dokonale připravena na zimu. Krmení ptáčků je přímo symbol dobrého soužití člověka a volně žijících zvířat, která na zahradě nacházejí útočiště, obživu a na oplátku zde pomáhají.

Například sýkorky při hnízdění zlikvidují neuvěřitelné množství hmyzu, ale i semenožraví ptáci jako vrabci, zvonci či dlaskové krmí své mladé hmyzem. V zimě mnohým ptákům, kteří neodlétají do teplých krajin, přikrmování zachrání život.

Krmítka pro ptáčky

Druhů je opravdu bezpočet, krmítka můžete pořídit v cenových relacíh od stovky až po několik tisíc. Krmítka ale vyrobíte i sami. Níže najdete návody na tři typy krmítek, které vytvoříte sami.

Krmítko pro ptáčky z PET lahve

Krmítko si ale také můžete jednoduše vyrobit. Nejjednoduší a nejrychlejší je vzít prázdnou PET lahev o objemu 1,5–2 litry. V dolní části cca 5–10 cm ode dna udělejte na boku alespoň 8 cm vysoký a 6 cm široký otvor.

Aby hrany nebyly ostré, můžete je oblepit izolepou nebo opálit třeba svíčkou či zapalovačem, aby se zakulatily. Za hrdlo lahev zavěste a na dno nasypte krmení, třeba slunečnicová semínka.

Další nápady s PET lahvemi v zahradě:

Krmítko z květináče či kokosového ořechu

Známý a tradiční postup pro malé mlsouny, kteří rádi i lůj. Vezměte květináč nebo půlku kokosového ořechu, provlékněte jím provázek, za který květináč/ořech pověsíte. Na spodní straně nechte delší konec, provázek by měl po zavěšení viset pod květináčem či ořechem, aby se ptáčci měli za co zachytit.

Rozpusťte lůj a smíchejte ho se semínky či ořechy, nalijte do květináče/ořechu a nechte ztuhnout.

Krmítko pro ptáčky ze šišky

Vezměte borovicovou šišku a namočte ji v tekuté směsi loje a semínek a zavěste. Ptáčkům se po ní bude dobře šplhat a přitom si ji budou ozobávat.

Jen pozor, krmítka s lojem nevěšte na místo, kam svítí slunce, aby se lůj nerozpustil.

Dekorace, které zaženou hlad

Pokud nechcete mít na zahradě ptačí budku nebo krmítko z kokosu, vyrobte si dekoraci, která potěší lidské oči a naplní ptačí bříška. Budete potřebovat materiály, které běžně najdete na zahradě nebo v lese. Vytvoříte věnce nebo copy, které umístíte třeba na terasu a pak se už jen budete z okna dívat, jak ptáci hodují.

Kromě dekoračních větviček budete věnec nebo cop zdobit tím, co ptáčkům chutná. Základem se stanou rozpůlené vlašské ořechy a vyloupané buráky. Potom se budou hodit jablka nebo hrušky a také šípkové či hlohové větvičky. Ptáčci nepohrdnou ani klasickými lojovými koulemi. Ty ale vždy vyjměte z plastové síťky, v níž se prodávají! ptáčkům se do síťky mohou zamotat nožičky a to vede ke zraněním až k úmrtím opeřenců.

Podívejte se na podrobné návody na jedlé zahradní dekorace. Vše jsem vyzkoušeli a nafotili:

Rostoucí krmítka

Můžete ale vysázet i keře, jejichž plody ptáčkům chutnají. Dejte ale pozor, pokud máte děti. Některé plody jsou pro člověka jedovaté.

Ptáčkům budou chutnat plody dřínů, skalníků nebo hlohu. Můžete vysázet ale i pámelník, který se velice rychle rozrůstá a vytváří houštiny. V nich by mohli ptáčci hnízdit. Na zahradě se bude vyjímat také kalina. Pámelník a kalina jsou pro člověka jedovaté.

Kam krmítka umístit?

Rozmístěte krmítka na bezpečná místa, aby na ně nemohla kočka. Zároveň můžete vybrat takové místo, abyste na opeřence dobře viděli, v zimě vás pobaví svým hopsáním a mlsáním toho, co jste jim připravili. V závislosti na počasí jim dávejte krmení už od listopadu.

Co do krmítek dát?

Každý ptačí druh má odlišné chutě, ideálním krmením jsou ale semínka slunečnic, lůj, lojové koule, nejrůznější semínka a obilniny. Nikdy nedávejte zbytky jídel, cokoli slaného nebo sladkého, co by ptákům ublížilo a mohlo je i zabít. Skvělým krmivem jsou také ořechy, které obsahují tuky, jež ptáčci během zimního období potřebují. Pokud chcete ptáčkům dopřát bílkoviny, zajděte do zverimexu a kupte moučné červy.

Nákupní seznam pro ptáčky

 1. slunečnicová semena
 2. půlené nebo vyloupané vlašské ořechy
 3. arašídy
 4. proso
 5. konopná semínka
 6. jablka a hrušky (tvrdší, čerstvé plody, rozhodně ne plesnivé!)
 7. mouční červi
 8. lojové koule

Pokud krmíte lojovými koulemi, vyndejte se z plastové síťky a umístěte je třeba do kuchyňské metly, jako jsme to udělali my:

Čím krmit vodní ptactvo?

K řece se vždycky chodilo se suchým pečivem. Jenže rohlík nebo chleba může vodnímu ptactvu uškodit. Třeba mladým labutím se kvůli pečivu špatně vyvíjejí křídla. Měli byste proto dát na doporučení odborníků (u vodních toků se už objevují informační tabule) a krmit jen tím, co labutě ani kachny neohrozí. Ideální jsou zbytky zeleniny, mražený hrách nebo vařená rýže.

Nákupní seznam pro labutě a kachny

 1. odřezky zeleniny
 2. hlávkový salát a polníček
 3. mražený hrách
 4. mražená kukuřice
 5. život, oves, pšenice
 6. vařená rýže bez soli ani koření
 7. speciální krmná směs pro vodní ptactvo ze zverimexu

(maw, mar)

Sílejte článek
Zobrazit komentáře ke článku
reklama