Bydlení

7. ledna 2024 10:30

Josef Šťastna

Zákaz topení v klasických krbech v Německu. Západní sousedé budou potřebovat filtry

Pokud máte rádi pohled do kamen či krbu a vychutnáváte si rádi oheň, tak zbystřete pozornost. V Německu se budou muset klasických kamen a krbů zbavit, nebo si domácnosti budou muset pořídit filtry zachycující jemný prach.

Německo je zase o krok dál v boji za čisté ovzduší a ekologickou budoucnost. Deník Bild upozornil na to, že od 1. ledna 2025 budou muset všechny spalovací systémy splňovat nároky na nižší emise. Už letos totiž v Německu vstoupí v platnost další etapa zákona o kontrole emisí.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Vědce děsí, jak tající Antarktida ovlivní klima. Může se z ní stát radiátor planety

Zákon stanoví, že starší kamna na dřevo nebo krby musí být modernizovány nebo vyměněny. Další možností je instalace moderních filtrů. Podle webu Echo24.cz jde o drahou položku, majitelé krbů a kamen za aktivní separátory částic zaplatí zhruba 1000 eur.

Nařízení se týká malých a středních spalovacích systémů, jako jsou krby, kamna na pelety, kachlová kamna či výtopny na koks, které byly uvedeny do provozu v období od roku 1995 do března 2010 a nesplňují nově požadované emisní hodnoty.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Zažíváme nejteplejší rok v historii. Poslední měsíce byly šokující, nemáme slov, tvrdí experti

Naši západní sousedé si slibují, že díky boji proti klasickým topným systémům se do ovzduší dostane méně prachu a popílku. Podle německých expertů se při spalování dřeva dostává do ovzduší popel, který může ohrožovat dýchací cesty. To může vést k rozvoji kardiovaskulárních onemocnění.

Co si o zelené budoucnosti myslí novinář Martin Schmarz:

Sdílejte článek
Štítky Německo ekologie oheň krb Green Deal kamna ESG zákaz krbů zákaz kamen

Přečtěte si také