Zákeřná srdeční červivost psů může řádit i v Česku. Nemoc šíří parazit přenášený komáry

V oblíbených dovolenkových destinacích včetně Slovenska výrazně stoupá počet psů nakažených zákeřnou srdeční červivostí, a tak se dá očekávat, že se infekce více rozšíří i v Česku. Nebezpečnou nemoc způsobuje parazit, kterého přenášejí komáři. Jak se onemocnění projevuje a můžeme se od psa nakazit i my?

Srdeční dirofilarióza, známá jako srdeční červivost psů, je onemocnění typické pro tropické a subtropické oblasti, v Evropě se vyskytuje kolem Středozemního moře. V poslední době se stále častěji objevuje i na Slovensku. Kromě psů napadá i kočky a může se vyskytovat i u spousty dalších savců.

Jak se srdeční červivost projevuje

Nakažení psi mohou působit unaveně a apaticky, zhorší se jim dýchání a po fyzické námaze se u nich vyskytuje chronický kašel. Důsledky neléčeného onemocnění bývají fatální. „Pokud z larev, které přenesl na psa komár, dospěje větší množství červů a přesunou se do srdce, brání jejich přítomnost pohybu srdeční chlopně,“ vysvětluje MVDr. Miterpáková.

Zákeřnost onemocnění spočívá v tom, že rozvoj infekce zabere řadu měsíců. Larvy, jež do krve psů přenese komár, se totiž musejí vyvinout v dospělce. Nemoc se tak u psa může projevit i za více než půl roku.

Léčení trvá měsíce

Léčba kardiovaskulární dirofilariózy je komplikovaná a zdlouhavá. Parazit, kterého usmrtí předepsané léky, totiž může způsobit embolii (ucpání cévy). Kromě léčivých přípravků, které zničí samotného červa, tak majitelé musí svým psům podávat i přípravky na potlačení zánětu a také antibiotika. Léčba trvá i několik měsíců, kdy je třeba zajistit, aby byl pes v klidovém režimu.

Zásadní je prevence

Nemoci se přitom dá účinně předcházet preventivními léky, které dokážou larvy v krvi zvířete zahubit ještě dříve, než dospějí. Odborníci proto radí majitelům psů, aby je během cest a pobytu v oblastech, kde je riziko tohoto onemocnění, preventivně chránili přípravky proti vnitřním parazitům. Předejdou tak u svých mazlíčků vážným zdravotním komplikacím.

„Pokud majitel se svým psem navštívil oblast se zvýšeným výskytem těchto parazitů a preventivně psa nijak neošetřil, je vhodné za 6–10 měsíců navštívit veterináře a požádat ho o krevní test, který odhalí, zda byl pes infikován,“ radí parazitolog prof. MVDr. David Modrý, Ph.D.

Vlasovec psí na Slovensku

„Dosud jsme se s tímto parazitárním onemocněním setkávali v rámci Evropy spíše v jižních státech. Červ, přesněji hlístice, který ho má na svědomí, nese název Dirofilaria immitis (česky vlasovec psí) a může dorůstat až délky 30 cm,“ vysvětluje MVDr. Martina Miterpáková, DrSc., z Parazitologického ústavu Slovenskej akadémie vied v Košicích, jedna z autorek studie, která už 15 let mapuje výskyt tohoto nebezpečného parazita u psů na Slovensku. Zatímco v roce 2011 zaznamenali pouze jednotky případů, kdy byl pes nakažen nebezpečným srdečním červem, v roce 2021 to bylo téměř 5 % testovaných zvířat, což specialisté na parazitární nemoci již považují za vážné zdravotní riziko.

Na Slovensku podle studie hrozí zvýšené riziko nákazy především v oblastech Podunajské, Záhorské a Východoslovenské nížiny, které již parazitologové považují za tzv. endemické, tedy s trvale vysokým výskytem onemocnění.

Životní cyklus srdečního červa

„Nemyslím si, že by se do Česka v budoucnu nemoc dostala prostřednictvím infikovaných komárů, kteří přeletí hranice. Mnohem pravděpodobnější je, že se tu objeví zvíře, které si někdo dovezl z útulku ze zahraničí, nebo pes, který vycestoval se svým majitelem a parazita si pak přivezl domů. Červi, kteří se u nich postupně vyvinou, v jejich těle produkují nové larvy, které kolují v krvi infikovaného psa. Takové zvíře je zdrojem infekce pro místní komáry – nakazí jich stovky. Jejich prostřednictvím se pak larvy přenesou na další zvířata v nejbližším okolí,“ uvádí prof. Modrý.

Od nemocného psa se nenakazíme

Srdeční červ, jak se parazitovi často přezdívá, se může usídlit i v těle člověka, podle lékařů jsou však takové případy velmi výjimečné. Častěji napadá lidi jeho rodový příbuzný Dirofilaria repens, který je ve střední Evropě obecně rozšířenější. Je to menší červ, který se usídluje v podkoží v oblasti hlavy, krku a příležitostně proniká do očí. Napadá zvířata i lidi. Stejně jako u srdečního červa se však lidé nemohou nakazit přímým kontaktem s nemocným psem. Přenašečem larev parazita je vždy pouze komár.

Zdroje: Studie: Miterpáková M., Valentová, D. Dirofilaria immitis a Dirofilaria repens v teritoriálním boji, parazitolog prof. MVDr. David Modrý, Ph.D, cs.wikipedia.org, wikiskripta.eu

Sdílejte článek
Štítky pes nemoc komáři paraziti srdeční červivost srdeční červ

Přečtěte si také