návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Jak chránit psa před klíšťaty? Krvelačné parazity správně a bezpečně odstraňte

Lenka Odstrčilová , Aktualizováno: 10.08.2021
Jak ochránit psa před klíštětem: na odstraňování klíštěte použijte pinzetu nebo různé typy háčků, smyček a podběráků vyrobených pro tento účel
Autor: iStock Jak ochránit psa před klíštětem: na odstraňování klíštěte použijte pinzetu nebo různé typy háčků, smyček a podběráků vyrobených pro tento účel
Po dlouhých zimních měsících konečně přichází jaro. Teplejší vzduch a slunečné počasí láká majitele psů k delším procházkám s jejich mazlíčky. Avšak pozor na klíšťata, malá, nenápadná krvelačná stvoření vylézají už při teplotě 5 ºC! S koncem zimního období přichází jejich téměř devítiměsíční sezona. Nebezpeční drobní paraziti se objevují na celém našem území v lesích, na loukách, v parcích i v zahradách. Kousnutí klíštětem je často neškodné, ale zhruba každé čtvrté klíště je infekční a jeho přisátí může mít především pro psy fatální následky. Prozradíme, jaké jsou nejčastější nemoci přenášené klíšťaty na psy, kde na zvířátku přisáté klíště hledat a jak parazita správně a bezpečně odstranit.

reklama

Výskyt klíšťat se dlouhá léta spojoval s obdobím léta, ale tak tomu už bohužel není. V důsledku oteplování planety ubývá chladných dnů, klíšťata jsou tak schopna přežívat déle a být aktivnější, začala se také přesouvat a migrovat na místa, kde se předtím nikdy nevyskytovala a nebyla aktivní. Tyto údaje vyplývají z průzkumu celosvětové iniciativy Protect our Future Too, která upozorňuje na zdraví domácích zvířat v souvislosti s měnícím se charakterem ročních období.

Jaro a klíšťata už klepou na dveře: nebezpeční drobní paraziti se objevují na celém našem území v lesích, na loukách, v parcích i v zahradách
Autor: iStock Jaro a klíšťata už klepou na dveře: nebezpeční drobní paraziti se objevují na celém našem území v lesích, na loukách, v parcích i v zahradách

Jaké nemoci přenášejí klišťata na psy

Klíšťata obecná přenášejí na lidi i na zvířata závažná onemocnění, která mohou být v případě domácích zvířat smrtelná. Klíšťata jsou paraziti, kteří se živí krví. Na přežití potřebují hostitele, na kterého se přisají. Nejčastější nemoci přenášené klíšťaty na psy jsou lymská borelióza, babesióza a anaplasmóza.

 • Lymská borelióza je infekční onemocnění, které postihuje celý organismus. Způsobují ji bakterie, které útočí na svalový a nervový systém. Nemoc mívá často pozvolný a velmi nenápadný průběh, proto je těžko rozpoznatelná.
 • Babesióza psů nazývaná také psí malárie je velmi vážné akutní onemocnění, které postihuje červené krvinky. Přenáší ho klíště zvané piják lužní a pro pejsky může být nebezpečné. Příznaky se projevují horečkou (vyšší než 40 °C), nechutí k jídlu, zvracením, tmavě zabarvenou močí, malátností a ospalostí. Pro pejska může být toto onemocnění smrtelné, proto je důležité nezanedbat prevenci!
 • Anaplasmóza je bakteriální onemocnění napadající bílé krvinky zvířat, ale i člověka a způsobující celkové chřadnutí organismu projevující se horečkou, malátností, nechutenstvím a bolestivostí kloubů.
 Jak chránit psa před klíšťaty: po každém venčení od jara do zimy svého psa vždy pořádně prohlédněte
Autor: iStock Jak chránit psa před klíšťaty: po každém venčení od jara do zimy svého psa vždy pořádně prohlédněte

Klíštěcí skrýše

Po každém venčení od jara do zimy svého psa vždy pořádně prohlédněte. Psi jsou totiž náchylnější na chycení klíštěte než lidé. Kde jsou nejobvyklejší skrýše klíšťat:

 • uvnitř a okolí uší 
 • kolem očí
 • v oblasti tlamy a čenichu
 • na krku pod obojkem
 • slabiny a mezi zadníma nohama 
 • pod předníma nohama
 • tlapky a mezi prsty 
 • kolem ocasu
Jak se zbavit klíšťat v zahradě?

Jak se zbavit klíšťat na zahradě? Zkuste těchto 5 jednoduchých triků

Klíště

3 recepty na přírodní repelenty proti klíšťatům: Parazity odeženou muškáty i česnek

Jak správně a bezpečně odstranit klíště

Dobrou zprávou ale je, že pokud vytáhnete klíště do 24 až 36 hodin po napadení, je pravděpodobné, že se pejsek nenakazí. Je skutečně důležité kontrolovat psa po každé procházce a nalezené klíště rychle a bezpečně odstranit. Klíšťata mohou být nebezpečná pro všechna plemena psů v kterémkoliv věku (dlouhosrstá plemena jsou náchylnější k jejich zachycení), proto je důležité vědět, co dělat, pokud klíště na zvířeti objevíte.

Jaro a klíšťata už klepou na dveře. Jak chránit psa před krvelačnými parazity
Autor: iStock Jaro a klíšťata už klepou na dveře. Jak chránit psa před krvelačnými parazity

Odborník radí, jak klíště odstranit:

Při odstraňování klíštěte doporučuji použít pinzetu nebo různé typy háčků, smyček a podběráků vyrobených pro tento účel. Důležité je klíště uchytit co nejblíže kůži zvířete, za tvrdou základnu hlavičky. Následně za souběžného jemného tahu provádíme kývavý rotační pohyb pinzetou ze strany na stranu, jako bychom kružítkem chtěli nakreslit půlkruh. Po vyjmutí klíštěte ranku dezinfikujeme, ideálně jodovým preparátem,“ vysvětluje prof. David Modrý z Veterinární univerzity v Brně. Je důležité zkontrolovat, zda po odstranění klíštěte nezůstala v kůži jeho hlavička. Čím dříve se klíštěte zbavíte, tím více snížíte riziko nakažení.

Prevence proti klíšťatům

Nejlepší je konzultovat s veterinárním lékařem, jak svého psa ochránit před parazity. Důvody vysvětluje prof. David Modrý: „Existuje několik forem antiparazitárních přípravků. Doporučuji je pořídit u veterináře, který vám nejlépe poradí, co je pro zvíře vhodné. Přestože jsou přípravky proti parazitům dostupné i na internetu nebo v pet shopech, prodavač nemůže posoudit zdravotní stav vašeho psa či kočky a hlavně nemá k dispozici údaje o místní nákazové situaci a o všech možnostech. Zvěrolékař dokáže přesně vybrat potřebnou účinnou látku a doporučit vhodný produkt, protože jednoduše vašeho psa zná.

Jak chránit psa před klíšťaty: nejlepší prevencí proti klíšťatům je použití antiparazitárních přípravků
Autor: iStock Jak chránit psa před klíšťaty: nejlepší prevencí proti klíšťatům je použití antiparazitárních přípravků

Na výběr jsou například ochucené tablety, které se aplikují jednoduše a rychle, oblíbená je spot-on aplikace (vhodná i pro kočky), kdy se roztok kape přímo na krk a vstřebává se do kůže. U psů je osvědčený antiparazitární obojek, jehož účinek při soustavném nošení přetrvává až půl roku. Důležité je také sledovat, jak se během klíšťové sezóny zvyšuje riziko, že si pes domů přinese nechtěného hosta.

Mohlo by vás ještě zajímat:

Jaké místo v posteli si pes vybere, hodně vypovídá o vašem vztahu

Pokud s vámi spí pes v posteli, sledujte, jaké místo si vybere. Zjistíte tak zajímavé věci

psí horoskop

Psí horoskop aneb jakou povahu má váš pes podle znamení zvěrokruhu

Plemena psů, která nejlépe ohlídají váš dům.

Tato plemena psů nejlépe ohlídají váš dům. Některá odradí zloděje velikostí, jiná štěkotem

psí plemena

Nejoblíbenější plemena psů odhaluje mapa. Překvapí vás, které plemeno mají lidé nejradši

5 nejčastějších chyb při krmení psa. Neděláte je taky?

5 nejčastějších chyb při krmení psa. Neděláte je taky?

Nekrmte mého psa!

Nekrmte mého psa! Můžete mu velice ublížit, říká pejskařka

reklama

Článek je zařazen v: klíště , klíště jaro , klíště pes , jak odstranit klíště , borelióza pes , Anaplasmóza , Babesióza psů , psí malárie , prevence klíšťata

reklama

Přečtěte si také