Pravidla pro cestování se psem do zahraničí. Pes musí mít pas i platné očkování

Cestování se psem do zahraničí může být náročné nejen pro samotná zvířátka, ale i pro jejich páníčky. Před cestou se proto vyplatí dobře se na cestu připravit a nic nepodcenit, včetně výběru země. Pes musí mít platné očkování, čip a cestovní pas. Připravili jsme pro vás základní pravidla, která vám usnadní cestování po zemích EU se svým čtyřnohým přítelem.

Někteří majitelé psů zajistí svým domácím mazlíčkům hlídání a odjedou do zahraničí bez nich, jiní si nedovedou představit, že by trávili dovolenou bez pejska a vezmou ho s sebou. Tady jsou pravidla, která platí při cestování se zvířaty do zahraničí a na která není radno zapomenout.

Pes musí mít svůj pas a platné očkování

  • Jedete-li na dovolenou po Evropě, pes musí mít cestovní pas, který platí ve všech členských zemích EU. Ten vám vystaví veterinář, který je schválený a registrovaný pro vydávání pasů krajskou veterinární správou a kterému byl vydán doklad o schválení a registraci. V pasu musí být uvedený člověk, který zvíře do zahraničí doprovází, zpravidla majitel. Pokud s ním cestuje někdo jiný, musí mít od majitele písemné zmocnění.
  • U psa je také nutnost, aby měl identifikační mikročip splňující ISO normy. U starších psů se takéuznává dříve používané označení tetováním, musí být ale jasně čitelnéa prokazatelně provedené před 3. červencem 2011. Později provedená tetování už se bez čipu neuznávají.
  • Pes starší než 12 týdnů také musí mít prokazatelné a platné očkování proti vzteklině. Pozor,cestovat může až 21 dní po očkování.
  • Jedete-li do Finska, Malty nebo Irska, vyžaduje se i odčervení zvířete, tedy ošetření proti echinokokům, a to 120 až 24 hodin před vstupem do těchto zemí. Nutností je potvrzení od veterináře v pasu.
  • Pokud jedete se zvířetem mimo EU, tak musí být splněny dovozní podmínky stanovené konkrétní zemí. Ty by si měl majitel vždy předem zjistit na zastupitelském úřadě konkrétního státu. Toto je velice důležitý bod. Pokud nesplníte podmínky pro vstup se zvířetem, můžete v krajním případě o svého mazlíčka přijít. Zvlášť striktní podmínky má třeba Austrálie nebo další státy s jedinečnou přírodou, které se bojí zavlečení chorob či invazivních druhů.

Kontakty na místní veterináře

Před cestou si také zjistěte kontakty na veterináře poblíž místa, kde budete bydlet. Na místě pak nemusíte mít dobré internetové pokrytí a při případných zdravotních potížích budete hned vědět, kam volat. Nezapomeňte na všechny léky, které pes bere. Případně se před cestou poraďteu veterináře, zda je cesta pro psa vůbec vhodná.

Dog-friendly země

Určitě je praktické strávit dovolenou v zemi, kde mají psy rádi a můžete snimi běžně navštěvovat například restaurace a ubytovávat se vhotelech. Většina evropských zemí je ke psům vstřícná. Podle cestovatelského serveru Tripadvisor je jednou znejvíce přátelských zemí vůči psům Francie, kde si můžete brát psa skoro všude (kromě muzeí). Pejsky mají velmi rádi taky v Itálii, kde mohou do restaurací, obchodů, MHD, dokonce i na některé historické památky je povolen vstup se zvířaty.

Španělsko, Irsko čiVelká Británie nejsou ke psům příliš tolerantní. Například ve Španělsku je krajně ojedinělé, že byste se psem přišli do restaurace, považuje se to za nehygienické.Často podniky ani nemají misky s vodou pro psy, což může být ve vedru problém. Vždy pamatujte, že jiný kraj jiný mrav. To, co je v Česku kvůli obrovskému množství psů standardem, jinde platit nemusí.

Cestování se psem vautě

Většina chovatelů volí po Evropě cesty autem. Přece jenom doprava letadlem je pro psy náročná a není levná. Pro dlouhé cesty autem se vyplatí mít speciální pelíšek spostrojem do auta nebo psa dát bezpečně do jeho přepravky či klece do zavazadlového prostoru.

„Během cest nezapomínejte u pejska na pitný režim. Pravidelně zastavujte a dávejte mu napít minimálně každé dvě hodiny.Těsně před cestou psa nekrmte, mohly by nastat žaludeční potíže. Psovi během cesty nedávejte pamlsky,“ říká odborník na výživu psů Jiří Švihálek.„Naopak je dobré dát do pelíšku zvířeti jeho oblíbenou hračku či deku, na kterou je zvykléa při cestě i dovolené ho bude uklidňovat. Dávejte také pozor na klimatizaci, aby nešla přímo na pejska. Stejně jako lidé i psi mohou zklimatizace onemocnět či by jim mohla způsobit bolesti kloubů nebo zad. Stavíte-li vobchodě či na toaletu, vždy parkujte ve stínu, aby vautě nebylo příliš vedro a psa nenechávejte nikdy zavřeného ve vyhřátém autě.“

Pokud si rádi pouštíte vautě hudbu nahlas, tak při dlouhých cestách se psem hlídejte hlasitost a intenzitu. Pejskům může dlouhodobý poslech hlasité hudby uškodit. Především pak silné a výrazné basy, proto kontrolujte jejich nastavení.

Mohlo by vás ještě zajímat:


Přečtěte si také