Na co si dát pozor při cestování se psem na dovolenou do zahraničí

Cestování se psem na dovolenou do zahraničí může být náročné nejen pro samotné zvířátko, ale i pro jeho páníčka. Před cestou se proto vyplatí dobře se připravit a nic nepodcenit, včetně výběru destinace. Pes musí mít platné očkování, čip a cestovní pas. Připravili jsme pro vás základní pravidla, která vám usnadní cestování s čtyřnohým přítelem.

Někteří majitelé psů zajistí svým domácím mazlíčkům hlídání a odjedou do zahraničí bez nich, jiní si nedovedou představit, že by strávili dovolenou bez pejska a vezmou ho s sebou. Tady jsou pravidla, která platí při cestování se zvířaty do zahraničí a na která není radno zapomenout.

Pes musí mít pas a platné očkování

  • Jedete-li na dovolenou po Evropě, pes musí mít cestovní pas, který platí ve všech členských zemích EU. Ten vám vystaví veterinář, který je schválený a registrovaný pro vydávání pasů krajskou veterinární správou a kterému byl vydán doklad o schválení a registraci. V pasu musí být uvedený člověk, který zvíře do zahraničí doprovází, zpravidla majitel. Pokud s ním cestuje někdo jiný, musí mít od majitele písemné zmocnění.
  • U psa je také nutnost, aby měl identifikační mikročip splňující ISO normy. U starších psů se také uznává dříve používané označení tetováním, musí být ale jasně čitelné a prokazatelně provedené před 3. červencem 2011. Později provedená tetování už se bez čipu neuznávají.
  • Pes starší než 12 týdnů také musí mít prokazatelné a platné očkování proti vzteklině. Pozor, cestovat může až 21 dní po očkování.
  • Jedete-li do Finska, Malty nebo Irska, vyžaduje se i odčervení zvířete, tedy ošetření proti echinokokům, a to 120 až 24 hodin před vstupem do těchto zemí. Nutností je potvrzení od veterináře v pasu.
  • Pokud jedete se zvířetem mimo EU, tak musí být splněny dovozní podmínky stanovené konkrétní zemí. Ty by si měl majitel vždy předem zjistit na zastupitelském úřadě konkrétního státu. Toto je velice důležitý bod. Pokud nesplníte podmínky pro vstup se zvířetem, můžete v krajním případě o svého mazlíčka přijít. Zvlášť striktní podmínky má třeba Austrálie nebo další státy s jedinečnou přírodou, které se bojí zavlečení chorob či invazivních druhů.

Kontakty na místní veterináře

Před cestou si také zjistěte kontakty na veterináře poblíž místa, kde budete bydlet. Na místě pak nemusíte mít dobré internetové pokrytí a při případných zdravotních potížích budete hned vědět, kam volat.

Léky pro psa

Nezapomeňte na všechny léky, které pes bere. Případně se poraďte u veterináře, zda je cesta do zahraničí pro psa vůbec vhodná.

Dog friendly země

Určitě je praktické strávit dovolenou v zemi, kde mají psy rádi a můžete s nimi běžně navštěvovat například restaurace a ubytovávat se v hotelech. Většina evropských zemí je ke psům vstřícná. Podle cestovatelského serveru Tripadvisor je jednou z nejvíce přátelských zemí vůči psům Francie, kde si můžete brát psa skoro všude (kromě muzeí). Pejsky mají velmi rádi taky v Itálii, kde mohou do restaurací, obchodů, MHD, dokonce i na některé historické památky je povolen vstup se zvířaty. Španělsko, Irsko či Velká Británie nejsou ke psům příliš tolerantní. Vždy pamatujte, že jiný kraj jiný mrav. To, co je v Česku kvůli obrovskému množství psů standardem, jinde platit nemusí.

Cestování se psem letadlem

Většina chovatelů volí po Evropě cesty autem. Přece jenom doprava letadlem je pro psy dost náročná a není levná. Ne každý pes to ale snáší dobře, a pokud nejde o asistenčního psa, nesmí být na palubě, ale ve speciálním prostoru pro psy v přepravce. Ta musí splňovat certifikát IATA – Mezinárodní certifikaci pro leteckou dopravu, pes by se v ní měl volně otočit, posadit, lehnout si.

Cestování se psem v autě

Pro dlouhé cesty autem se vyplatí mít speciální pelíšek s postrojem do auta nebo psa dát bezpečně do jeho přepravky či klece do zavazadlového prostoru.

„Během cest nezapomínejte u pejska na pitný režim. Pravidelně zastavujte a dávejte mu napít minimálně každé dvě hodiny. Těsně před cestou psa nekrmte, mohly by nastat žaludeční potíže. Psovi během cesty nedávejte pamlsky,“ doporučuje odborník na výživu psů Jiří Švihálek.

Je dobré dát do pelíšku zvířeti jeho oblíbenou hračku či deku, na kterou je zvyklé a při cestě i dovolené ho bude uklidňovat.

Dávejte také pozor na klimatizaci, aby nešla přímo na pejska. Stejně jako lidé i psi mohou z klimatizace onemocnět či by jim mohla způsobit bolesti kloubů nebo zad.

Stavíte-li v obchodě či na toaletu, vždy parkujte ve stínu, aby v autě nebylo příliš vedro a psa nenechávejte nikdy zavřeného ve vyhřátém autě.

Pokud si rádi pouštíte v autě hudbu nahlas, tak při dlouhých cestách se psem hlídejte hlasitost a intenzitu. Pejskům může dlouhodobý poslech hlasité hudby uškodit. Především pak silné a výrazné basy, proto kontrolujte jejich nastavení,“ varuje odborník.

Podívejte se, jaké další rady a tipy, jak cestovat se psem na dovolenou, prozradil v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS Rudolf Desenský, psycholog a trenér psů:

Zdroje: CNN Prima News, svscr.cztripadvisor.com, krmimkvalitne.cz, odborník na výživu psů Jiří Švihálek


Přečtěte si také