Bydlení

4. prosince 2024 15:02

Komerční sdělení

Zateplení fasády: jak na snížení účtů za vytápění. Zjistěte, jakým způsobem izolovat vnější stěny

Vysoké účty za vytápění trápí nejednu domácnost. Jedním z nejlepších řešení, jak ušetřit peníze a přinést úsporu při spotřebě energií, je zateplení fasády. Tento krok navíc zlepší komfort bydlení a chrání životní prostředí. Navíc prodlužuje životnost budovy a zvyšuje její hodnotu. Společnost ROCKWOOL, přední výrobce izolací z kamenné vlny, nabízí širokou škálu produktů a systémů pro zateplení domu, které splní i ty nejnáročnější požadavky. Pojďme se podívat konkrétně na produkty pro zateplení fasády.

Proč zateplit fasádu?

Zateplení fasády je jedním z nejefektivnějších způsobů, jak snížit energetickou náročnost budovy. Tepelná izolace totiž brání úniku tepla v zimě a přehřívání v létě. Přes nezateplené stěny může unikat až 30 % tepla a díky izolaci se tento problém může výrazně omezit. Rozdíl poznáte hned při dalším vyúčtování, kdy se projeví snížení nákladů na vytápění a klimatizaci.

Se zateplením fasády jsou spojené i další benefity. V zatepleném domě si můžete užívat příjemné klima po celý rok. V zimě se totiž doma snadno udržuje stálá teplota a v létě se dům nepřehřívá. Tepelná izolace tak prospívá nejen vaší peněžence, ale i vaší psychické a fyzické pohodě.

Tepelná izolace navíc prodlužuje životnost domu, protože chrání zdivo před povětrnostními vlivy.

Pokud se rozhodnete investovat do zateplení fasády, kromě úspory zvýšíte i hodnotu nemovitosti. Zateplený dům může být atraktivnější pro případné kupce.

Neméně důležitý je pak i ekologický přínos a šetrnost k přírodě, kdy snížení spotřeby energie vede k snížení emisí CO2.

Jak probíhá zateplení fasády?

Zateplení fasády je proces, který by měli dělat lidé, kteří tomu rozumí. Aby bylo zateplení účinné, je potřeba ho udělat pořádně, je potřeba vybrat správnou tloušťku izolace a dát si pozor na správné pokládání izolačních desek. Nejdříve je nutné posoudit stávající stav fasády – například zda je nutné odstranit stávající omítky nebo vyřešit problémy s vlhkostí.

Následně přichází na řadu volba vhodného tepelně izolačního materiálu. Na trhu existuje více druhů zateplovacích systémů, které se liší jednak svým složením a jednak svými vlastnostmi. Nejčastěji se volí mezi polystyrenem a kamennou či skelnou vatou. Kamenná vlna má kromě tepelně izolačních vlastností i řadu dalších benefitů. Je populární hlavně kvůli akustice, paropropustnosti a požární bezpečnosti.

Při rozhodování hraje roli i volba zateplovacího systému. Nejčastěji se zatepluje systémem ETICS neboli kontaktním zateplením, kdy se izolační materiál lepí přímo na stěnu a poté se na něj aplikují další vrstvy zakončené omítkou. Alternativou je pak provětrávaná fasáda, která umožňuje, aby mezi izolací a finálním obkladem domu cirkuloval vzduch, což je skvělé hlavně pro domy potýkající se s přílišnou vlhkostí. My se dnes podíváme blíže na systém ETICS.

Po výběru zateplovacího systému a izolačního materiálu se už můžete pustit do práce. Nejdříve se připraví samotný podklad pro pokládku izolace. Nosná konstrukce domu, nejčastěji beton, cihla nebo pórobeton, se musí očistit od prachu, mastnoty nebo starých a nerovných vrstev, aby se mohl povrch napenetrovat. Následně je možné začít lepit izolační desky. Na izolaci je potřeba nanést speciální lepidlo, aby se desky mohly připevnit ke zdivu. Po nalepení se ještě dodatečně zajistí mechanickými talířovými hmoždinkami, které se ukotvují do zdi. Existují například kalkulátory doporučeného počtu hmoždinek, které pomohou určit, kolika kotvami a kde by měl být izolační materiál připevněn.

Pak přichází na řadu nanášení stěrky a výztužné sklovláknité síťoviny, které zajistí pevnost celého systému a odolnost proti prasklinám. Vytvoří se tak takzvaná armovací vrstva, na kterou je možné po úplném vyschnutí nanášet další penetrační nátěr a finální dekorativní omítku. Nejčastěji se pro zakončení fasády volí silikátová, akrylátová nebo minerální omítka. Omítka pak dodává fasádě estetický vzhled a chrání stěny před povětrnostními vlivy.

Zateplení fasád a dotace

V dnešní době, kdy ceny energií stále rostou, se zkracuje i doba návratnosti investice do zateplení fasády. Kromě financování z vlastní kapsy přijde určitě vhod i některá z nabízených dotací na zateplení. V České republice existuje například program Nová zelená úsporám (NZÚ). Odborníci na dotace a zateplení, kteří za vás umí vypracovat energetický posudek, zpracovat projektovou dokumentaci potřebnou k podání žádosti o dotaci, vyplnit a podat žádost a komunikovat s úřady, jsou registrovaní například v oficiálním seznamu specialistů programu Nová zelená úsporám, který najdete na stránkách programu v sekci Kontakty nebo Specialisté. Profesionálové vám poradí s kompletním postupem, jak dotaci ze Státního fondu MŽP a programu Nová zelená úsporám získat.

Zateplení fasády izolacemi ROCKWOOL

Společnost ROCKWOOL je renomovaným výrobcem tepelně izolačních materiálů pro zateplení fasády kamennou vlnou. Vyrábí izolační desky jak jednovrstvé (FRONTROCK PLUS, FRONTROCK S), tak i s dvouvrstvou strukturou (FRONTROCK SUPER), kdy horní vrstva je pevnější a odolnější vůči mechanickému poškození a spodní vrstva je pružnější a skvěle přilne k zateplovanému povrchu.

Proč si pro zateplení vybrat kamennou vlnu ROCKWOOL?

·       Vynikající tepelně izolační vlastnosti: Kamenná vlna je přírodní materiál s nízkým součinitelem tepelné vodivosti.

·       Skvělá akustika: Izolace z kamenné vlny skvěle pohlcuje zvuk, což ocení zejména majitelé domů v rušnějších lokalitách.

·       Vysoká paropropustnost: Kamenná vlna umožňuje odvod vlhkosti z konstrukce, což minimalizuje riziko vzniku plísní a udržuje zdravé prostředí v interiéru.

·       Požární odolnost: Kamenná vlna je nehořlavý materiál, který zvyšuje požární odolnost domu.

·       Dlouhá životnost: Izolace z kamenné vlny si prokazatelně zachovává své stále stejné vlastnosti po dobu minimálně 65 let a možná i mnohem déle.

·       Ekologická šetrnost: Kamenná vlna je přírodní a recyklovatelný materiál.

Závěr

Zateplení fasády produkty ROCKWOOL je investice, která přináší významné výhody: nižší náklady na energie, zlepšení komfortu bydlení a prodloužení životnosti vašeho domu. Přestože může být počáteční investice vyšší, díky nižším nákladům na vytápění a případným dotacím se vám investice může vrátit během několika let – často již do 10 let. Pamatujte, že úspěch zateplení závisí na výběru správných materiálů a zejména správné a pořádné realizaci.

Sdílejte článek
Štítky léto investice životní prostředí dotace fasáda topení vlhkost materiál omítka tepelný izolant produkty a služby ekonomika, obchod a finance stavebnictví a nemovitosti technická infrastruktura vytápění a chlazení izolační materiál

Přečtěte si také