Bydlení

2. listopadu 2023 08:30

Matouš Hartman

Nostalgický domov: Náladu starých dobrých časů zařídí pár speciálních retro kousků

Chcete-li využít starý nábytek po babičce v moderní domácnosti, zkuste místo populárního retro stylu nostalgii. Nakombinujte současný nábytek s výraznými starými kousky z minulých dekád nebo rovnou staletí. Co se hodí k modernímu vybavení a vytvoří nostalgický vzhled interiéru?

Výrazná tapeta

Stačí, když vytapetujete jednu stěnu. Vzory se totiž mohou okoukat. Na jedné stěně to bude trval déle. Když k tapetě přidáte zajímavý nábytek a na stěnu zavěsíte obrázky, vytvoříte originální prostor, který upoutá pozornost.

  • Tapetu také můžete použít v netradičních prostorech, jako jsou koupelny. Tam je ale potřeba pořídit speciální voděodolnou tapetu.

Broušené sklo

Podívejte se po internetových bazarech a aukcích. Broušené sklo mnohdy působí kýčovitě, ale pokud umístíte třeba broušenou dózu do minimalistického interiéru, kýčovitost zmizí a nahradí ji elegance. Stylové jsou i broušené džbány. Širokou nabídku broušeného skla mají tradiční české sklárny.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: 10 kroků k industriálnímu stylu. Jak zařídit minimalistický, a přitom bohatý interiér?

Upcyklovaný nábytek

Můžete se pustit do opravy starého nábytku sami nebo si pořídit už upcyklovaný nábytek. Mnohdy stačí jeden výrazný kousek, který upoutá pozornost, a rázem dostanete do pokoje nostalgickou náladu.

Stěna v pastelové barvě

Starorůžová je příjemná a vlastně dost univerzální barva. Můžete ji kombinovat s tmavými odstíny prakticky jakékoli barvy. Nejlépe k ní sedí modrá nebo šedá či bílá a černá. Zkuste jednu stěnu vymalovat pastelovým tlumeným odstínem růžové, zelené nebo modré.

PŘEČTĚTSI SI TAKY: Barvy ovlivňují naši psychiku. Které a do jakých místností zvolit

Zarámujte staré tisky

Můžete sáhnout po starých časopisech nebo se podívat na internetu po starých reklamách, plakátech apod.  Nekupujte dekorační předměty, co se jen tváří jako staré, pořiďte si raději originály. Nestojí moc velké peníze a dodají prostoru autentičnost!

Patinujte

Patinování není nijak náročné a je nadčasové. Patinovat můžete stěny, ale také prakticky jakýkoli dřevěný nábytek.

  • Obruste ho a natřete ho jednou vrstvou vodou ředitelné barvy. Po zaschnutí si vezměte jemný brusný papír a jezděte po povrchu nábytku tak, abyste ošoupali vrstvu barvy jen na určitých místech. Následně nábytek nalakujte.

Zdroj: autorský článek Matouš Hartman


Přečtěte si také