reklama

Máte malou ložnici? 8 tipů, jak ji stylově zařídit a využít každý centimetr

Více úložných prostor se do této ložnice již nedostalo Foto: Více úložných prostor se do této ložnice již nedostaloFoto: FTV Prima

I miniaturní prostory mohou být zařízeny stylově. Se správnými triky a technikami to bude zábava. V tomto článku se podíváme, jak efektivně zařídit malou ložnici.

Malý byt a nedostatek místa může být někdy pěkně frustrující. Možná máte pocit, že jednotlivé pokoje nemůžete zařídit stylově, protože se vám dovnitř prostě nevejde to správné vybavení. Ale ono to jde, jen musíte více uplatnit sebekázeň a nemůžete si dopřát vše, co byste chtěli. Se správnými triky a technikami to bude hračka.

1. Vsaďte na bílou barvu, ale kombinujte ji

Pokud máte v ložnici málo místa, nezatěžujte pokoj mnoha barevnými odstíny. Malému prostoru svědčí bílá, která dělá místnost vzdušnější. Aby však pokoj nevypadal sterilně jako v nemocnici, nějakou barvičku si zaslouží. Je jen na vás, jestli dáte přednost například barevnému koberci nebo třeba jednu stěnu vytapetujete barevnou tapetou se vzorem. K hlavnímu dominantnímu prvku však potom dolaďte další barevné detaily. Myslete na to, že barvu do místnosti vnese i povlečení.

Aby však pokoj nevypadal sterilně jako v nemocnici, nějakou barvičku si zaslouží Foto: Aby však pokoj nevypadal sterilně jako v nemocnici, nějakou barvičku si zasloužíFoto: iStock

2. Využijte každý centimetr

V malých ložnicích je nedostatek úložného místa. Proto při vymýšlení policového systému využijte každý dostupný prostor. Nechte si vytvořit police na míru a nechte je protáhnout až do stropu. Na horní police pak umístíte věci, které nepoužíváte každý den, mohou to být třeba vzpomínky, jichž se nechcete zbavit. Níže pak uložte věci, které používáte pravidelně – knihy, osobní věci, šperky. Také místo na lampičku na čtení se bude zaručeně hodit.

Ano, nábytek na míru je sice dražší, ale potýkáte-li se s malým prostorem, jde o investici, která se rozhodně vyplatí Foto: Ano, nábytek na míru je sice dražší, ale potýkáte-li se s malým prostorem, jde o investici, která se rozhodně vyplatíFoto: iStock

3. Minimum závěsů

Když máte malý pokoj, dovolte přirozenému světlu, ať do něj co nejvíc proniká. Z toho důvodu byste neměli okna příliš zakrývat závěsy nebo žaluziemi. Potřebujete-li však soukromí a nechcete, aby vám do ložnice viděli sousedi, vsaďte například na krajkové záclony či zneprůhledňující fólie na okna.

4. Odkládací prostor na okně

Postel asi nebudete dávat až k oknu, abyste nespali v průvanu. Pod oknem ale určitě může být komoda, křesílko. Pokud máte široký parapet, využijte ho na drobnosti.

5. Zrcadlo pomůže

Maličký pokoj můžete opticky zvětšit zrcadlovou stěnou nebo alespoň pořádně velkým zrcadlem. Je to klasický iluzionistický trik, který funguje pokaždé. Zrcadlová stěna opticky zdvojnásobí prostor, jde jen o to, jak zrcadla umístíte. Někomu například vadí zrcadlo naproti posteli, jiný to miluje.

6. Nábytek na míru

Ano, nábytek na míru je sice dražší, ale potýkáte-li se s malým prostorem, jde o investici, která se rozhodně vyplatí. Můžete tak získat úložné prostory i v místech, kde vám je nábytek z konfekce nevytvoří. A možná se vám do pokoje nevejde ani klasický noční stolek, tak nechte truhláře, ať vám ho vyrobí na míru.

7. Využijte čelo postele

Čelo postele nemusí tvořit jen polstrovaná deska, i když je to pěkné. Bojujete-li s nedostatkem místa, toto místo je chytrým způsobem, jak využít co nejvíce prostoru. Dokážete tak získat noční stolky i knihovnu. Šikovně postavené police navíc dokážou pokoj opticky rozdělit na dvě části a vy tak třeba získáte i pidišatnu.

8. Zvyšte postel

Pod většinu postelí se vejde nízký šuplík, do kterého můžete uložit sezonní oblečení nebo náhradní lůžkoviny. Sice je dobré pod postelí nechat volný prostor ze zdravotních důvodů, aby matrace dýchala, omezí se tak množství roztočů, ale ruku na srdce, kolik z nás nemá pod postelí další peřiny nebo spacáky? Když ale zvýšíte postel o dalších dvacet centimetrů, najednou získáte mnohem víc úložného prostoru. A když zvednete postel až ke stropu, můžete pod ni dokonce umístit stůl či celý šatník.

(kor)

Mohlo by vás zajímat:

Článek

Vybavit společnou ložnici, aby se v ní oba cítili dobře, není až tak velký problém Foto:

Ložnice je místo odpočinku. 5 tipů od designéra, jak ji zařídit, aby vyhovovala oběma

Interiérový designér radí, jak zařídit perfektní ložnici pro oba.

Článek

Apartment Therapy Japonští minimalisté často v ložnici házejí na zem jen tenký futon, který oku minimalisty lahodí, ale méně už potěší jeho kosti. Na situaci vyzrál minimalista – vykuk, který postel zapustil do podia Foto:

Ložnice bez postele? 15 fotek, které ukazují, jak jsou Japonci posedlí minimalismem

Japonští minimalisté si meze nekladou. Následujících 15 snímků ukazuje, s jakou okázalostí japonští minimalisté holdují svému zalíbení pro nic. Je to ale ještě vůbec...

Článek


reklama