reklama

Je zázvor ovoce, zelenina, bylina nebo koření? Odpověď vás překvapí

redakce Prima Living
30. ledna 2023
Také si během zimního období chřipek a nachlazení krájíte zázvor ve velkém na čaj? Zázvor vás může zachránit, pokud na vás „něco leze”, a díky své štiplavě nasládlé, aromatické chuti je zároveň skvělou přísadou do mnoha pokrmů. Víte ale, jestli je to zelenina, ovoce případně něco úplně jiného?
reklama

Ovoce, nebo zelenina?

Zázvor dnes už koupíte téměř v každém supermarketu. Začal se k nám vozit po revoluci a brzy si získal své pevné místo v českých kuchyních. Mnozí z nás si nedokážou zimu bez horkého zázvorového čaje s medem ani představit. Zázvor často přidáváme i do těsta při pečení perníčků, sušenek či při přípravě asijských pokrmů.

Vraťme se však do supermarketu. Jakou šipku na váze zmáčkete, abyste našli ikonku zázvoru? Ovoce, nebo zelenina? Kandovaný zázvor pravděpodobně najdete zabalený mezi sušeným ovocem. Ten čerstvý obchodní řetězce zařazují mezi zeleninu. Má to určitou logiku, přece jen nápadně připomíná kořenovou zeleninu.

Ve skutečnosti však zázvor nemá se zeleninou nic společného. Odborná literatura tvrdí, že takzvaný zázvor lékařský je bylina a jeho oddenek, který tak dobře známe, by se měl správně řadit mezi  koření.

Účinky zázvoru

Pozitivní účinky zázvoru si může vyzkoušet každý sám na sobě. Právě zimní období chřipek a nachlazení je k tomu ideální příležitost. Nakrájejte si čerstvý zázvor, zalijte ho horkou vodou, a až nápoj trochu vychladne, teprve potom přidejte med a citron. Vařící voda by mohla zničit vitamin C a enzymy obsažené v medu. Zázvorový čaj vám pomůže od nachlazení, podpoří trávení a posílí imunitu. Dlouhodobě dokáže snižovat cholesterol v krvi, stimulovat krevní oběh, a působit tak i jako přírodní afrodiziakum.

Zdroj: Příjemný život s květinami (J. Brookes) a https://abecedazahrady.dama.cz/clanek/zazvor-sila-z-vychodu

Sílejte článek
Zobrazit komentáře ke článku
Štítky: kořeníovocezeleninazázvorchřipkačerstvý zázvorZázvorovník lékařský (Zingiber officinale)
reklama