Bydlení

7. října 2017 10:58

Tereza Javorová

Jak na údržbu nových oken? Držte se nejdůležitějších pravidel

Výměna oken bývá prvním krokem k úspoře výdajů za teplo. Nová okna udrží v bytě nejen více tepla, ale také přinesou komfortnější bydlení. Aby byla nová okna dlouho krásná a dobře sloužila, měli byste dodržet pár základních pravidel pro jejich údržbu.

Mytí oken

Zbavit okna nečistot a zkontrolovat vjakém jsou stavu, je základní předpoklad jejich dlouhé životnosti. Na mytí oken stačí teplá voda, saponát, hadr a přípravek na vyleštění skel. Na trhu je i mnoho speciálních čističů nebo robotů. Při mytí byste měli být opatrní na to, aby povrch oken nebyl poškrábán nějakými hrubými nebo abrazivními čističi, houbičkami atd. Při mytí byste vždy měli očistit i těsnění a prohlédnout i průchodnost odtokových otvorů ve spodní části rámů, tam se může usazovat nejen prach, ale i hmyz.

TIP: další rady a návody, jak na údržbu oken, najdete vPraktickém Rádci

Promazání kování

Okenní kování je zodpovědné za správnou funkčnost i izolaci oken. Je to technicky poměrně složitý mechanizmus táhel a čepů a všechny pohyblivé části by měly být pravidelně promazány. Na kování by měla být vyznačena místa, kam je třeba kápnout olej, univerzální použití má běžný silikonový olej. „Každý výrobce a dodavatel oken by měl smontáží dodat i návod na údržbu a seřízení,“ říká R. Kubálek obchodní ředitel VEKRA okna.

Kování oken by mělo být dobře promazané. Foto: www.vekra.cz

Seřízení zvládnete sami

Pokud okny táhne nebo zjistíte, že jsou ztěžka zavírat nebo drhnou, je potřeba je seřídit. Podle návodu od výrobce je to u běžných oken jednoduché. Horší to může být vpřípadě posuvných dveří nebo větších okenních prvků.

V případě, že si netroufáte na seřízení, měl by vám pomoci snadno dostupný servis dodavatele. Pokud budete používat okna, která drhnou, může dojít kopotřebení dílů kování a jejich poškození. Poškodit se může i těsnění. Vtakovém případě nezbývá než tyto části nechat vyměnit.

Zkontrolujte těsnění

Těsnění jedalší podstatnou součástí oken. Mělo by být pružné, neporušené, správně osazené vdrážkách na rámu a bez známek trouchnivění. Nevadí, pokud silikonovým olejem přetřete i těsnění. Pokud při mytí zjistíte, že je něco vnepořádku, zajistěte odbornou opravu. „V případě výměny musí být těsnění nahrazeno správným typem, pokud se do oken dá těsnění špatné velikosti nebo tuhosti, mohou se okna poškodit nebo minimálně netěsnit,“ upozorňuje R. Kubálek.

Údržbu oken nepodceňujte. Foto: www.vekra.cz

Dřevěná okna ošetřete balzámem

Zachování krásy dřevěných oken vyžaduje pravidelné ošetření jejich lazury balzámem na dřevo, který zacelí prasklinky vlazuře a okna tak odolají letnímu slunci i dešti bez úhony. „Okna skvalitní povrchovou úpravou stačí dvakrát do roka přejet houbičkou namočenou vbalzámu,“ říká R. Kubálek zVEKRY. Ošetření lazury dřevěných oken byste měli dělat jak vjarním a tak podzimním období. Aplikaci balzámu na dřevo je třeba provést za příznivých teplot, které doporučuje výrobce.

TIP: kvalitní okna se zaměřením zdarma

Pořízení oken není malou investicí. Aby dlouho a dobře chránila teplo vašeho rodinného krbu, je potřeba věnovat i moderním oknům trochu pozornosti.

Do kvalitních oken se vyplatí investovat. Foto: www.vekra.cz

Sdílejte článek

Přečtěte si také