Jak na to

27. října 2021 12:36

redakce Prima Zoom

Dýni nevyřezávejte, ale udělejte z ní vázu. Vkusná podzimní dekorace se hodí do bytu i na zahradu

Dýně mohou posloužit jako vázy i květináče, ne vždycky je musíte vyřezávat a dávat do nich svíčku, aby vypadaly strašidelně. Květinová dekorace se navíc do našeho prostředí bez tradice Halloweenu hodí víc. Výroba je jednoduchá.

Máme několik možností, jak obyčejnou dýni proměnit k nepoznání. Základem ale je vybrat dostatečně velký kousek, který se nepřevrací na žádnou stranu. Dýně musí pevně sedět na podložce a nekývat se. Nemůžeme ani doporučit, abyste dýni seřezávali a vytvářeli tak plochu. Plod by mohl začít plesnivět, případně by z něj vytékala tekutina. Zkrátka základem téhle dekorace je správný výběr dýně. Lze použít prakticky jakoukoli dýni, nejlepší jsou ale tykve velkoplodé (klasické halloweenské dýně) nebo větší hokaido.

Váza z dýně

Když máme vybranou dýni, musíme ji proměnit na vázu.

Potřebujeme:

  • Dýni
  • Plechovku nebo kenzan
  • Nůž a lžíci
  • Květiny, které máme rádi

Postup:

Nejprve obkreslíme na vrch dýně (kolem stopky) plechovku případně kenzan. Kenzan můžeme koupit na internetu, je to speciální pomůcka pro aranžování květin. Pokud ji ale nemáme nebo do ní nechceme investovat, můžeme použít i obyčejnou plechovku, jen se musíme smířit s tím, že květin bude potřeba víc, aby se podporovaly navzájem, kenzan umožňuje nastavit si květiny tak, jak potřebujeme.

Nožem opatrně vyřežeme kruh a odstraníme tvrdou část se slupkou. Následně lžící vydlabeme v dužině dostatečně velký prostor, do kterého umístíme kenzan nebo plechovku. Semínka, které vydlabeme, můžeme dále použít, lze je jíst nebo z nich vyrobit dekorace.

Posledním nejzábavnějším krokem je naaranžování květin. Můžete použít také barevné listy ze zahrady nebo třeba větvičky šípků či aronie atd. Dobře bude vypadat i břečťan nebo jasně červené jeřabiny.

Květináč z dýně

Ačkoli ho můžeme použít jen dočasně, alespoň zpříjemní podzimní dny. Postup je velice podobný jako u vázy. Květináč otočíme dnem vzhůru a obkreslíme ho na dýni. Dnem vzhůru to děláme, jelikož se květináče směrem k vrchní straně rozšiřují, takže obkreslit dno by nám moc nepomohlo. Následně vydlabeme dýni, jako když jsme dělali vázu. Květináč umístíme do otvoru, nasypeme zeminu a zasadíme rostlinku. Musíme dát pozor, abychom květináč nepřelili. Voda totiž nebude mít kam odtékat a je možné, že se vlhkost dýně dostane i k rostlině v květináči (proto je rozhodně lepší použít plastový květináč). Je to jen dočasně použitelná dekorace, později budete muset květináč přemístit do jiného obalu.

Dýně s květinami

Další možností, jak využít dýni jako květinovou dekoraci, je prakticky z ní udělat aranžovací hmotu. Budeme potřebovat vývrtku a dostatek květin. Vývrtkou opatrně vyvrtáme do dýně dostatečně hluboké díry, do kterých umístíme květiny. Nepoužívejte vrtačku, protože by se vám mohlo stát, že dýně tlak nevydrží a praskne. Vývrtkou je to práce, protože musíte jeden otvor vyvrtávat na více pokusů, ale stojí za to. Chytrým trikem je odříznout vršek dýně a rostliny aranžovat do dužiny, jako je to vidět na obrázku:

Sdílejte článek

Přečtěte si také