Jarní věnce z odstřižků látek jsou pestrobarevné a lehce se vyrábějí!

Právě u vás doma proběhl jarní úklid skříní? Vytřídili jste staré oblečení, nepotřebné bavlněné šaty i sukně, ale i oprané povlečení nebo ubrusy? Jistě, většinou je všichni nastříháme na menší kusy a používáme jako hadry na úklid. Ale je tu ještě jedna možnost! Dopřejte bavlněným látkám druhý život v podobě krásných jarních dekorací.

Šitý věnec sháčkovanými květinami

Vystřihněte si zpapíru kruhový tvar věnce a rozstříhejte ho na několik dílů. Jednotlivé dílky si očíslujte, abyste věděli, jak jdou za sebou. Pak podle jednotlivých, rozstříhaných dílků střihu nastřihujte barevné bavlněné látky a nezapomínejte na přidání asi 1 cm látky, na všech stranách, na sešití. Jednotlivé kousky látek pak sešijte a švy rozžehlete. Pak sešijte vrchní a spodní díl věnce a nezapomeňte vynechat otvor na otočení. Nakonec věnec přetočte na líc, vyžehlete, vyplňte dutým vláknem a ozdobte háčkovanými květinkami.

Věnec omotávaný založenou látkou

Na tento věnec budete potřebovat větší kusy látky, protože látku musíte nastříhat na širší příčné pruhy (to aby látka pružila a dala se dobře omotávat kolem základu). Nastříhané pruhy zjedné strany založte a sežehlete a pak je začněte omotávat kolem polystyrenového základu na věnce. Poslední pruh zajistěte špendlíky. Nakonec věnec nazdobte textilními kytičkami nebo kvítky vystřiženými zplsti. Na omotávání věnců můžete využít i džínovinu ze starých kalhot.

Bohatý věnec ztextilních čtverců

Na tenhle věnec vám budou stačit opravdu malé zbytky látek, nůžky a polystyrenový základ na věnce. Látky si nastříhejte na malé čtverce asi 6 x 6 až 10 x 10 cm. Pak vždy přiložte čtverec na polystyren a nůžkami vbodněte středem čtverce látku do věnce. Takto vpichujte jeden kousek látky vedle druhé, až pokryjete věnec celý.

Věnec zdrátěného kruhu a odstřižků

Tentokrát využijete i opravdu malé kousky látek. Nastříhejte si znich obdélníčky veliké asi 1,5–2 x 10–12 cm a ty pak navazujte na kolo zdrátu. Opravdu bohatý věnec vznikne zdvojitého drátěného kola, které se kupuje ve výtvarných potřebách, ale bude stačit i drátěné kolo jednoduché, které si můžete vytvořit sami.

Věnec znejmenších odstřižků

Opravdu úzké odstřižky můžete ještě stále využít. Svažte je ksobě a namotejte na klubíčko. Vzniklý barevný provázek pak hustě omotávejte kolem základu na věnce, využít můžete základ polystyrenový i slaměný. Pokud doma najdete i kus džínoviny ze starých odložených kalhot, ušijte si zní jednoduchého králíčka na ozdobu.

Další nápady na jarní a velikonoční věnce. Který se vám líbí?


Přečtěte si také