reklama

Proč je zajíček symbolem Velikonoc? Přihopkal k nám z Německa už v 19. století

Simona Sedláčková
22. března 2021
Umíte si představit velikonoční svátky bez slepiček, kuřátek, beránků a zajíčků? Ne? Ale zrovna posledně jmenovaný, zajíček, nemá v našich jarních tradicích své místo moc dlouho. I když… Už je to více, než sto let!
reklama

Velikonoční zajíček do našich krajů přihopkal původně zNěmeckakoncem 19. století. Najdeme ho ale už vBibli, kde byl symbolem chudoby, pokory a skromnosti. Dříve si děti, například vzápadních Čechách nebo na střední i severní Moravě, musely svou velikonoční nadílku najít a věřily, že jim ji přinesla slepička nebo kohout. Později už jim začal drobné dárečky nosit právě zajíček. A to, že se figurka zajíčka občas podobá spíše králíčkovi, opravdu nikdo neřeší. Zajíc nebo králík, oba jsou stejně roztomilí a nosí dětem především radost.

Vdnešní době se stal zajíček především milou jarní a velikonoční dekorací. Tak vjaké podobě se letos objeví u vás doma?

Velikonoční zajíce vyrobíte zbarevných papírů

Barevné papíry mají doma většinou všechny děti, tak se dejte do výroby veselých záložek do knih nebo si společně vyzdobte byt velikonoční girlandou.

Zajíčci zkrabiček na vajíčka

Papírové krabičky a plata od vajec sice dnes už můžete vyhodit do kontejneru na sběr papíru, ale to by byla velká škoda. Když se na ně dobře zadíváte, určitě najdete mnohem zajímavější možnosti, jak odpad zužitkovat. Zkrabiček můžete vyrábět krásné velikonoční mini zahrádky nebo vystříhejte jednotlivé mističky a vytvořte si znich třeba veselé zajíčky. Je to úplně jednoduché. Na otočenou mističku nakreslete fixou obličej zajíce a nalepte papírové uši.

Roztomilí zajíčci zdřevěných kolíčků i plátků dřeva

Baví vás veselé dekorace znetradičních materiálů? Tak zkuste využít třeba dřevěné kolíčky na prádlo. Když se na ně dobře zadíváte, tak možná uvidíte zajíčka na první pohled. Ty dlouhé špičaté uši přece nemůžete přehlédnout! A když už budete mít vruce barvy na natírání kolíčků, vyzkoušejte si i náš druhý nápad. Dřevěná kolečka nařežete zjakékoliv suché větve a můžete se dát hned do práce. Jen pozor, větev musí být opravdu suchá. Čerstvé dřevo by vám hned začalo praskat.

Ušáci ze skořápek i papírových vajec

Oválný tvar vajíčka můžete využít jako základ na výrobu vlastně jakéhokoliv zvířátka. Jakmile na vajíčko nalepíte pořádné velké uši, zajíce pozná každý.

Zajíčci na velikonoční stůl

Umíte poskládat jednoduchého zajíčka zpapírového ubrousku? Není to nic složitého, ale pořád ještě máte vzásobě tu nejjednodušší zaječí dekoraci. Papírový nebo látkový ubrousek složte napříč na dlouhý obdélník, obtočte jej kolem vajíčka a svažte. Vznikne jednoduchý ušatý zajíček.

Kdy budou Velikonoce v roce 2022, zjistíte zde.

Na další možnosti se podívejte do našeho článku nebo si veselé zaječí uši na vajíčko rovnou uháčkujte.

Sílejte článek
Zobrazit komentáře ke článku
reklama