Proč je zajíček symbolem Velikonoc? Přihopkal k nám z Německa už v 19. století
Umíte si představit velikonoční svátky bez slepiček, kuřátek, beránků a zajíčků? Ne? Ale zrovna posledně jmenovaný zajíček nemá v našich jarních tradicích své místo moc dlouho. I když… Už je to více než sto let!
Tradice velikonočního zajíčka v Česku
Velikonoční zajíček do našich krajů přihopkal původně z Německa koncem 19. století. Najdeme ho ale už v bibli, kde byl symbolem chudoby, pokory a skromnosti. Dříve si děti, například v západních Čechách nebo na střední i severní Moravě, musely svou velikonoční nadílku najít a věřily, že jim ji přinesla slepička nebo kohout. Později už jim začal drobné dárečky nosit právě zajíček. A to, že se figurka zajíčka občas podobá spíše králíčkovi, opravdu nikdo neřeší. Zajíc nebo králík, oba jsou stejně roztomilí a nosí dětem především radost.
Zajíc se však objevoval již v pohanské mytologii spojené s příchodem jara. Podle ní bohyně plodnosti Ostara proměnila umrzlého ptáčka v zajíce, který pak vždy na začátku jara kladl vejce (ano, jako pták). Zajíc také patří mezi velmi plodná zvířata, proto symbolizuje jaro, probouzející se přírodu a s tím související příchod mláďátek na svět.
Ale například v Americe má zajíček v období Velikonoc mnohem větší důležitost než u nás, milují ho tam hlavně děti. Právě zajíček totiž schovává malovaná vajíčka a sladkosti po zahradě. Děti pak s nadšením své oblíbené pochoutky hledají.
Roztomilý zajíček už dávno k našim Velikonocům patří Zdroj: iStock
V dnešní době se stal zajíček především milou jarní a velikonoční dekorací. Tak v jaké podobě se letos objeví u vás doma? Máme pár super nápadů na tvoření pro děti i jejich maminky.
Velikonoční zajíce vyrobíte z barevných papírů podle šablony
Barevné papíry mají doma většinou všechny děti, tak se dejte do výroby veselých záložek do knih nebo si společně vyzdobte byt velikonoční girlandou.
Pro výrobu girlandy s postavičkami zajíčků můžete použít naše šablony. Obrázek si jednoduše stáhněte do počítače a vytiskněte. Pokud nemáte k dispozici tiskárnu, přiložte papír na monitor a zajíčky obkreslete.
Šablony na velikonoční zajíčky Zdroj: Simona Sedláčková
Zajíčci z krabiček na vajíčka
Papírové krabičky a plata od vajec sice dnes už můžete vyhodit do kontejneru na sběr papíru, ale to by byla velká škoda. Když se na ně dobře zadíváte, určitě najdete mnohem zajímavější možnosti, jak odpad zužitkovat. Z krabiček můžete vyrábět krásné velikonoční mini zahrádky nebo vystříhejte jednotlivé mističky a vytvořte si z nich třeba veselé zajíčky. Je to úplně jednoduché. Na otočenou mističku nakreslete fixou obličej zajíce a nalepte papírové uši.
Velikonoční zajíčky z boxu na vajíčka vytvoříte snadno Zdroj: iStock
Roztomilí zajíčci z dřevěných kolíčků i plátků dřeva
Baví vás veselé dekorace z netradičních materiálů? Tak zkuste využít třeba dřevěné kolíčky na prádlo. Když se na ně dobře zadíváte, tak možná uvidíte zajíčka na první pohled. Ty dlouhé špičaté uši přece nemůžete přehlédnout! A když už budete mít v ruce barvy na natírání kolíčků, vyzkoušejte si i náš druhý nápad. Dřevěná kolečka nařežete z jakékoliv suché větve a můžete se dát hned do práce. Jen pozor, větev musí být opravdu suchá. Čerstvé dřevo by vám hned začalo praskat.
Velikonoční zajíček z ruličky od toaletního papíru
Papírové ruličky od toaletního papíru nebo ty větší od kuchyňských papírových utěrek můžete snadno přetvořit na velikonoční dekorace, například zrovna na veselého zajíčka. Fixem nakreslete čumáček, oči a vousky a velké uši vystřihněte z kousku tvrdého papíru. Použít na ně můžete klidně i další ruličku. A nezapomeňte ani na pořádné tlapky, které dodají zajíčkovi na roztomilosti.
Samozřejmě nemusíte zůstat jenom u zajíčků! Z ruliček vytvoříte i žlutá kuřátka nebo další zvířátka.
Zajíček z ruličky od toaletního papíru Zdroj: iStock
Zajíček, poskládaný z papíru
Jednoduchého zajíčka můžete poskládat i z obyčejného kancelářského papíru podle našeho návodu. Složeného zajíčka mohu děti pomalovat podle fantazie. Jednoduchá očka, čumáček, vousky a pořádné zuby určitě zvládnou.
Zajíček, poskládaný z papíru Zdroj: iStock
Zajíček z kelímku na limonádu
Plastové kelímky nepatří zrovna k výrobkům, které se mohou označit jako ekologické, ale pokud už je doma stejně vlastníte, využijte je. Třeba na velikonočního zajíčka, do kterého se vejde sladká koleda. Nalepte uši, čumáček, očka a tlapky z barevných papírů.
Velikonoční zajíček z plastového kelímku Zdroj: iStock
Ušáci ze skořápek i papírových vajec
Oválný tvar vajíčka můžete využít jako základ na výrobu vlastně jakéhokoliv zvířátka. Jakmile na vajíčko nalepíte pořádné velké uši, zajíce pozná každý.
Nalepte papírové uši a fixou domalujte čumáček a očka Zdroj: iStock
Zajíčci na velikonoční stůl
Umíte poskládat jednoduchého zajíčka z papírového ubrousku? Není to nic složitého, ale pořád ještě máte v zásobě tu nejjednodušší zaječí dekoraci. Papírový nebo látkový ubrousek složte napříč na dlouhý obdélník, obtočte jej kolem vajíčka a svažte. Vznikne jednoduchý ušatý zajíček.
Složený ubrousek obtočte kolem vajíčka a zajíček bude hotový Zdroj: iStock
Zdroj: Simona sedláčková, autorský článek