Háčkované květiny jako podložky pod hrnky: Vyrobte si jednoduchou jarní dekoraci

Háčkované květiny vytvoříte za jeden večer z bavlněné příze a využít je můžete jako tzv. podkafíčka, tedy podložky pod hrnečky, které zabrání nepěkným kruhovým skvrnám od kávy nebo čaje na dřevěné desce stolu.

Háčkování se v poslední době opět stává velmi oblíbenou kratochvílí. V souboji s pletením je momentálně o několik kroků napřed. Je jednodušší než pletení, neutíkají nám očka a háček je také mnohem skladnější než jehlice.

Co budete potřebovat na háčkované květiny

  • bavlněnou přízi
  • háček č. 3

Jak budete postupovat při háčkování květiny

Základní kolečko: Uháčkujte 6 řetízkových ok a spojte je do kroužku.

1. řada: Do základního kroužku uháčkujte 3 řetízková oka a 19 dlouhých sloupků. Řadu spojte jedním pevným okem.

2. řada: Uháčkujte 3 řetízková oka a jeden dlouhý sloupek, pak opakujte do konce řady 2 řetízková oka a dva dlouhé sloupky. Řadu opět ukončete jedním pevným okem.

3. řada: Jedním řetízkovým okem se dostaňte do obloučku ze dvou řetízkových ok z předchozí řady a uháčkujte 3 řetízková oka a jeden dlouhý sloupek pod oblouček z řetízkových ok. Pak uháčkujte 2 řetízková oka a dva dlouhé sloupky opět pod oblouček z řetízkových ok. Až do konce řady opakujte pod každý oblouček z řetízkových ok z předchozí řady 2 dlouhé sloupky, 2 řetízková oka a 2 dlouhé sloupky. Řadu ukončete spojením jedním pevným okem.

4. řada: Tuto řadu uháčkujete stejně jako řadu předchozí, jen pod každý oblouček uháčkujete 3 dlouhé sloupky, 3 řetízková oka a 3 dlouhé sloupky.

5. řada: Do každého obloučku z řetízkových ok z předchozí řady uháčkujete 8 dlouhých sloupků a mezi nimi háčkujete jedno pevné oko do předchozí řady. Nakonec přízi odstřihnete, provléknete řetízkovým okem a konec příze háčkem provléknete na rubovou stranu.

Prima tip

Pokud chcete mít podložky pod hrnečky pevné, můžete je naškrobit tekutým škrobem na prádlo a vypnout pomocí špendlíků na polystyrenovou desku.

Zdroj: Simona Sedláčková, autorský článek

Sdílejte článek

Přečtěte si také