Bydlení

27. ledna 2015 03:08

Markéta Zídková

10 tipů, jak si zařídit předsíň, aby vás sousedi nepomluvili

Udělejte první dojem – vstupní hala jak má být.

Vstupní hala, chodba nebo i celá místnost bývá prvním vnitřním prostorem, kam vstoupí návštěvník vaší domácnosti. Udělá na něj prvotní dojem a on si hned si utvoří názor nejen na to, jak bydlíte, ale zprostředkovaně i na to, jací jste. Jak se chcete návštěvě představit v momentě, kdy k vám vstoupí? Máme pro vás pár tipů, jak udělat co nejlepší dojem a navíc si svůj domov zpříjemnit.

To je ale světla a prostoru

Někdy je prostorná chodba nedostižný sen. Dojem prostorné a světlé místnosti hned za vstupními dveřmi ale můžete alespoň trochu navodit. Pomůže vám v tom zrcadlo. Je to praktický doplněk, u nějž se nemusíte bát jeho rozměrů. Velikost bývá v tomto případě často plus. Přenese vám totiž ve dne do chodby přirozené světlo a ještě prostor opticky rozšíří.

Příjemnou a útulnou atmosféru v průchozí místnosti pak dotvoříte bodovým stropním osvětlením nebo nástěnnými lampičkami. Pochopitelně účelně rozmístěnými a v dostatečném počtu.

Máte-li ale možnost mít nad vstupní halou v rodinném domku stropní okno, pak neváhejte a trvejte na něm. Není nad přirozené světlo a ve dne navíc uspoříte za svícení.

Jak pěkně a zajímavě to tu vypadá

Chodba bývá hlavně průchozím prostorem. Bílé stěny jej sice prosvětlí, ale na druhé straně se velmi rychle mohou umazat a špína, odřeniny, škrábance apod. jsou pak hned vidět a zaujmou oko návštěvníka.

Zkuste zvolit tedy něco, co rozruší jednolitost. U světlých odstínů klidně zůstaňte. Můžete si dokonce dovolit i tapetu s výrazným vzorem, který se vám sice líbí, ale v obývacím pokoji by vás možná iritoval. V chodbě takový dekor naopak zaujme a podpoří energii k odchodu třeba do práce.

Pokud nakonec usoudíte, že byste chtěli mít stěny vstupní chodby co nejneutrálnější, nebude na škodu položit na zem výrazný koberec. Pěkně prostor doplní a zažene jeho suchopárnost. Jen mějte na paměti, že by měl být také dost odolný. Přece jen bude vystaven permanentnímu provozu.

Příjemnou uvítací atmosféru vytvoří i pár detailů jako například květina (kytice), obrázky na stěně, nebo oblíbené fotografie. Třeba ty, které vyprávějí o vašem životě to nejlepší, na co rádi vzpomínáte.

Úhledně a prakticky uklizeno

Někdy se do chodby vejde vestavěná skříň, jindy ne. Nemůžete-li si skříň dovolit, postavte do chodby uzavřenou lavici. Bude to taková truhla na sezení, pod níž se ale budou ukrývat veškeré předměty, které by jinak mohly vyvolávat dojem nepořádku. Pod sedákem si pak věci uspořádejte do různých krabiček a košíků.

Malý stolek, nebo v případě opravdu titěrného prostoru polička, může být skvělým odkládacím místem. Právě sem můžete postavit onu květinu, fotografii, nebo jiný dekorativní předmět, který obveselí.

Pro odkládání klíčů se však mnohem více než polička nebo malý stolek hodí věšák na stěnu. Takových speciálních klíčo-hlídačů naleznete v obchodech spoustu. Bude to místo, kde své klíče vždy najdete, pokud se však naučíte je tam vždy po příchodu domů odložit.

Dnes jsou také snadno dostupné botníky. Chcete-li domů nějaký otevřený, pak vězte, že dobrý dojem udržíte tím, že nad něj umístíte nějakou odkládací plochu, případně jej zakryjete stolkem.

Závěrem – Buďte sví

Tolik tedy pár obecných tipů, které by vám měly pomoci vytvořit příjemné ovzduší u vás doma hned po otevření vstupních dveří. Variant a nápadů, jak rozvinout základní myšlenky, je spousta. Záleží jen na vašem vkusu a nápaditosti, jak zde uvedené rady využijete. Vždyť jde o váš domov, a tak buďte sví, buďte originální.

(fis)

Mohlo by vás zajímat:

Sdílejte článek

Přečtěte si také