Bydlení

21. června 2016 06:00

Markéta Zídková

12 způsobů, jak si doma chytře zorganizovat prostor

12 způsobů, jak si doma chytře zorganizovat prostor

Mrkněte na tyto jednoduché a praktické tipy, jak si to doma hezky uspořádat a získat cenné místo navíc. Uvidíte, že spoustu nápadů oceníte i ve své domácnosti. Naučte se využívat věci zcela nově: pro prkýnka využijte teleskopické tyčky na záclony, kozačky pověste na ramínko....

Prkýnka a tácy pěkně v lajně

Už žádné vypadávání zpoličky, borcení, překlápění na druhou stranu. Kdokonalému uspořádání prkýnek a táců vám úplně postačí několik teleskopických tyček na záclony. Upevněte je dovnitř kuchyňské linky vpravidelných rozestupech ve dvou řadách a prkýnka či tácky pak pohodlně zasunujte do vzniklých oddělení.

Magnetické kořenky

Jejich výhod je nespočet: Máte je neustále při ruce, ke všem máte stejně pohodlný přístup, nezabírají vám místo nikde vpoličce a ještě vypadají dobře. Většina je navíc na boku opatřena jemným a hrubým sypátkem. Možné jediné mínus – absence popisek – můžete brát buď jako plus (cvičíte si mozek), nebo můžete kdózičkám nakoupit ještě sadu nevtíravých samolepek.

Spořádaně v pořadači

Taky se pořád perete stím, kam a jak – prakticky – uložit potravinové fólie, role alobalu či pečicího papíru, abyste nemusela pokaždé při manipulaci snimi přeházet celou poličku? Pokud disponujete dostatečně vysokou skříňkou, možná oceníte tenhle nápad sprůhledným, nejlépe plastovým pořadačem. Od teď je budete mít všechny hezky pohromadě ve vertikální pozici (zabírající minimálně prostoru) a snadno dosažitelné.

Co jde, pověste

Uznáváme, že ne každý si může dovolit pověsit ke stropu kuchyně staré sáňky jako designový věšák na hrnce a pánve, ale možná vás to inspiruje kněčemu podobnému. Vždyť kovové háčky se dají zavěsit i naobyčejnou záclonovou garnýž přidělanou ktomu účelu někde vtipně na stěně.

Na stěně

A když už jsme u toho věšení a využívání volných stěn, takový neutrální nástěnný věšák vám může zvláště vkuchyni posloužit mnoha způsoby. Utěrky, oblíbené kuchařky, nejpoužívanější rendlíky, ubrousky, ale třeba i bylinky vzávěsných květináčích – to všechno si na něm můžete vystavit a spojit tak praktické shezkým.

Extra poličky

Nedocenitelný pomocník! Uvidíte, kolik vám najednou přibude úložného prostoru, a už se nebudete muset trápit tím, jaký hrnek po babičce bude muset do popelnice a jaký ještě vmáčknete do nejzazšího rohu poličky.

Boty na ramínko

Nejlíp se kpověšení hodí samozřejmě kozačky, ale nakonec i kotníčkové boty či kecky jde strochou dobré vůle umístit na ramínka. Pokud si to váš úložný prostor žádá, může jít nakonec o docela elegantní řešení.

Vyšperkované dveře

Řešíte neustále, kam se svými korálky a náhrdelníky, jejichž počet se vposlední době docela rozrostl? Tak, abyste je všechny měla hezky na očích a nemusela je pokaždé složitě rozmotávat, když se rozhodnete vzít si jedny na sebe? Zkuste využít obyčejné samolepicí háčky a dveře. Jen pozor, nesmíte snimi pak moc bouchat.

Lůžkoviny pěkně u sebe

Už žádné hledání stejných povlaků polštářů kodpovídajícím dekám. Mějte všechno hezky srovnané a pohromadě. Do povlaku jednoho polštáře si složte celou ložní soupravu.

Náramky na lahvi

Roztomilé, no uznejte. Jen se ujistěte, že tato výstavka případně visí vdostatečné výšce – vbezpečí před dětmi i domácími mazlíčky.

Když na nábytek není místo

Sebemenší prostor nedovolující pořízení kusu nábytku se dá využít pro úložné účely. Systém věšáků na ručníky doplněný o závěsné koše má sice své nedostatky (koše nemůžete přetěžovat a práší se do nich), ale i plusy (vypadají moc hezky, vizuálně zateplí každý neosobní prostor, můžete je pohodlně měnit za nové a vystavenými věcmi – osuškami například – můžete barevně rozjasňovat pozadí či sním ladit.

Organizér do skříně

A ještě jedno úložné závěsné řešení. Nevypadá sice bůhvíjak, ale proto je taky schováno mimo dosah očí. Kjeho realizaci vám postačí jeden průhledný plastový organizér do skříně a vnitřní strana dveří od kumbálu.

Sdílejte článek
Štítky police záclona šatní ramínko

Přečtěte si také