Naučte svého psa plavat! S výcvikem je třeba začít už v mládí

Proč učit psa plavat a kteří psi jsou nejlepšími plavci? Představíme jednoduchý test i rady, jak plavání psa snadno naučit. Platí staré zažité klišé, že kočky se vody bojí, ale psi se běžně koupou. Jenže to nemusí být pravda vždycky. Nikdy nepočítejte automaticky s tím, že vaše štěně plavat přirozeně umí, i když je to štěně plemene, které obvykle vodu miluje. A naopak se najde i dost koček, které si vodu užívají.

Kdy začít s plaváním

Nejlepší dobou, kdy psa naučit plavat, je obvykle starší štěněcí věk. S trochou trpělivosti se plavání naučí i dospělí psi. Pro starší miláčky v seniorním věku může být plavání skvělou aerobní aktivitou, která nezatěžuje páteř a klouby. Zároveň je perfektní prevencí nadváhy.

Jak zjistit, zda štěně umí plavat?

Podle čeho rozpoznat předpoklady, nebo naopak potíže s plaváním? Psi s krátkým krkem a dlouhým trupem, jako například buldoci nebo mopslíci, mohou mít potíže s držením hlavy nad vodou. Dokonce i někteří retrívři potřebují nejdřív trochu zkoušení, než se dostanou do své plavecké techniky. Můžete zkusit jednoduchý test. Podržte vaše štěně na vodě, jestli bude používat jen přední packy k plavání, vytahovat tlapky z vody a plácat jimi po hladině, potřebuje s učením pomoci. S trochou podpory se naučí zakomponovat zadní nohy i ocas, aby tělo zůstalo na hladině.

Mezi nejlepší plavce obvykle patří pudlíci, retrieveři nebo novofundlandský pes. Ti vodu přímo milují. Naopak mops, corgi, jezevčík či baset si vodu většinou moc neužívají, ale výjimky se najdou i mezi nimi.

Plavání je někdy třeba cvičit

Pokud chcete chodit s hafanem k vodě, je lepší ho na letní radovánky postupnými kroky připravit. Jemně psa umístěte na mělčinu nebo na schody k bazénu, kde dosáhne. Pak jej vezměte ve vodě na krátkou vzdálenost od schodů a nechte ho plavat zpět ke schodům. Vzdálenost postupně zvětšujte. Zůstaňte v mělčí vodě. Výuka by neměla trvat déle než deset minut, protože se zvíře rychle unaví.

Stejně jako u lidí, i pro zvířata může mít koupání svá úskalí. Obdobně je to například s šokem ze studené vody. Psům u toho hrozí syndrom mrtvého ocasu. Pociťují bolest u kořene ocasu, což v krajním případě vede až k jeho znehybnění. Pokud by se tak stalo, je lepší zajít za veterinářem.

Na co si dát při tréninku pozor:

  • Aportování do vody může být tou správnou motivací pro pejska, proč se do rybníka či bazénu vydat.
  • Pes by si měl zvyknout na nošení záchranné vesty – pomůže mu to, aby nepanikařil. Zvířeti dopřejte dostatek času, abyste zjistili, jak jeho záchranná vesta funguje, aby se mu pohodlně nosila ve vodě.
  • Pokud jste se psem oba ve vodě, nikdy by se neměl dostat nad vaši hlavu. V panice by se mohl snažit vyšplhat na vás a tím vás topit.
  • Pes by neměl cca dvě hodiny po jídle plavat, zabráníte tak bolestem břicha a nadýmání.
  • Po koupání, hlavně v moři a případně v ne zcela čisté vodě, je vhodné psovi vyčistit uši pomocí ušních kapek.

Než začnete s plaváním, potřebuje štěně nacvičit pár základních věcí:

Zdroj: Pet Center; behejsepsem.cz

Sdílejte článek

Přečtěte si také