Naučte svého psa plavat! S výcvikem je třeba začít už v mládí
Kdy začít s plaváním
Nejlepší dobou, kdy psa naučit plavat, je, když je ještě štěně. Strochou trpělivosti se plavání naučí i dospělí psi. Pro starší miláčky vseniorním věku může být plavání skvělou aerobní aktivitou, která nezatěžuje páteř a klouby. Zároveň je perfektní prevencí nadváhy.

Naučte svého psa plavat 2 Zdroj: PetCenter
Jak zjistit, zda štěně umí plavat?
Podle čeho rozpoznat předpoklady nebo naopak potíže s plaváním? „Psi skrátkým krkem a dlouhým trupem jako buldoci mohou mít potíže sdržením hlavy nad vodou. Dokonce i někteří retrívři potřebují nejdřív trochu zkoušení, než se dostanou do své plavecké techniky,“ upozorňuje Patrika Březinová, odbornice z PetCenter a doporučuje jednoduchý test. Podržte vaše štěně na vodě, jestli bude používat jen přední packy kplavání, vytahuje tlapky zvody a plácá jimi po hladině, potřebuje sučením pomoci. Strochou podpory se naučí zakomponovat zadní nohy i ocas, aby zůstalo na hladině.
Mezi nejlepší plavce obvykle patří pudlíci, retrieveři nebo novofundlandský pes. Ti vodu přímo milují. Naopak mops, corgi, buldok, jezevčík či baset si vodu moc neužívají.

Naučte svého psa plavat 5 Zdroj: iStock
Plavání je třeba cvičit
Pokud chcete chodit shafanem kvodě je lepší ho na letní radovánky postupnými kroky připravit. Jemně psa umístěte na mělčinunebo na schody kbazénu, kde dosáhne. Pak jej vezměte ve vodě na krátkou vzdálenost od schodů a nechte ho plavat zpět ke schodům. Vzdálenost postupně zvětšujte. Zůstaňte vmělčí vodě. Výuka by neměla trvat déle než deset minut, protože se zvíře rychle unaví.
Stejně jako u lidíi koupání může mít pro zvířata svá úskalí. Obdobně je to například sšokem ze studené vody. Psům u toho hrozí syndrom mrtvého ocasu. Pociťují bolest u kořene ocasu, což vkrajním případě vede až kjeho znehybnění. Pokud by se tak stalo, je lepší zajít za veterinářem.

Naučte svého psa plavat 6 Zdroj: iStock
Na co si dát při tréninku pozor:
- Aportování do vody pak může být tou správnou motivací pro pejska, proč se za hračkou vydat.
- Pes by si měl zvyknout na nošení záchranné vesty – pomůže mu to, aby nepanikařil. Zvířeti dopřejte dostatek času, abyste zjistili, jak jeho záchranná vesta funguje, aby se mu pohodlně nosila ve vodě.
- Pokud jste se psem oba ve vodě, nikdy by se neměl dostat nad vaši hlavu. Vpanice by se mohl snažit vyšplhat na vás a tím vás topit.
- Pes by neměl cca dvě hodiny po jídle plavat, zabráníte tak bolestem břicha a nadýmání.
- Po koupání, hlavně vmoři a případně v ne zcela čisté vodě, je vhodné psovi vyčistit uši pomocí ušních kapek.