Nedělejte při pěstovaní růží zbytečné chyby aneb Jak se starat o královny květin
Růže jsou opěvované krásky, a tak vzbuzují dojem náročných a rozmarných královen. Ale není tomu tak, jsou to docela tolerantní rostliny, ale i tak chtějí své, aby dobře prospívaly. Prozradíme, jaké jsou nejčastější chyby při pěstování růží a jak se jich vyvarovat.
Růže jsou královny zahrad, jedny z našich nejkrásnějších květin a je jedno, jestli máte velké květy s podmanivou vůní, nebo veselé drobnokvěté růžičky. Rod růže (Rosa) obsahuje více než sto druhů a nepřeberné množství kultivarů a moderních hybridů. Jsou to většinou keře nebo popínavé rostliny. A dokážou kvést nepřetržitě celé léto až do zámrazu. Jaké jsou nejčastější chyby při pěstování růží a jak se jich vyvarovat?
NENECHTE SI UJÍT: Jak se vyznat v růžích? Naučte se jejich kategorizaci i pěstování
Nevhodné stanoviště
Růže jsou poměrně vybíravé na správné místo pro pěstování.
- Především počítejte s tím, že růže potřebují alespoň šest hodin plného světla denně, optimální stanoviště je na jihovýchodě nebo jihozápadě zahrady, protože celodenní sluneční úpal urychluje odkvétání a blednutí květů.
- Nejlépe se růže cítí při teplotě od 16 do 23 °C.
- Růžím nejlépe vyhovuje kvalitní propustná hlinitopísčitá až hlinitá půda s dostatkem humusu. Nesnáší studené, mokré a jílovité půdy.
- Růže patří na místo, kde proudí vzduch, protože jen tak jim stačí listy po dešti či rose oschnout dostatečně rychle, jinak by se na nich mohly snáze uhnízdit spory některých chorob.
- Rostlina vyžaduje hodně prostoru, který nebudou okupovat kořeny jiných rostlin a stromů. Rozhodně od nich nečekejte zázraky, pokud je umístíte do stínu velkých stromů nebo zasadíte do velmi malé nádoby. Zjistěte si, do jakých rozměrů se růže rozrůstají. Některé keříky rostou do šířky, takže je nesázejte ke zdi nebo k plotu, o který se dělíte se sousedem.
- „Růže se už dnes nevysazují do pravidelných řad v záhonech bez dalších květin, ale mnohem lépe se jim daří ve větších skupinách. K moderním záhonům patří jejich kombinace s trvalkami (například ostrožky, levandule a třapatovky) a okrasnými travinami," radí ing. Marta Pawlicová, tajemnice Českého svazu zahrádkářů.
Druh, kultivar, hybrid
Možná se budete divit, ale existuje mnoho lidí, kteří vědí, že mají v zahradě růže, ale to je tak všechno. Bohužel si nemohou vybavit jejich druh, natož název kultivaru či dokonce hybridu. Pak ale také nemohou vědět, jak se o své růže správně starat.
INSPIRUJTE SE: Královny růže a jejich doprovod: Modrofialové květy levandule, svlačce i šalvěje krásně doplní růžový záhon
- „Pokud si kupujete růže k sázení, vybírejte takové, které mají také informační cedulku, že prošly zkouškami kvality a odolnosti v Německu a nesou označení ADR nebo mají nizozemský přívlastek špičkové TOP růže, anglické růže musí být opatřeny ochrannou známkou a štítkem zaručujícím pravost odrůdy," doporučuje ing. Pawlicová.
Výsadba růží
Již dávno neplatí, že se růže sázejí pouze na jaře nebo na podzim. I během sezony jsou k dostání vzrostlé růžové keře ve větších kontejnerech. Má to jednu velkou výhodu – zpravidla jsou takové růže již s poupaty a květy, a lze si proto rostlinu dobře prohlédnout a vybrat požadovaný tvar i barvu.
- Pokud sázíte růže koupené v kontejneru, před výsadbou rostlinu řádně zalijte, nebo ještě lépe namočte do hluboké nádoby s vodou, dokud ze substrátu vycházejí bublinky vzduchu.
- Do jámy asi dvakrát širší a hlubší než je velikost kořenového balu nasypejte zeminu a zkontrolujte, zda je místo štěpování dostatečně hluboko.
- Při zahrnování substrátu postupně okolí rostliny prolévejte vodou a nakonec vytvořte kolem rostliny menší hráz, která zabrání unikání vody při zalévání. Závlaha je důležitá především v prvních týdnech po vysazení.
- Doporučuje se rovněž hned při výsadbě dodat i dlouhodobé hnojivo – nejlépe rohovou moučku
Základní péče o růže
Krásné růže se bez vaší péče neobejdou. Zejména ignorování tří důležitých kroků – zálivka, hnojivo a odstraňování zvadlých květů, vede k tomu, že se rostlinám moc nedaří a chřadnou.
- Zalévejte růže v závislosti na počasí a obecně platí dvakrát týdně a důkladně ke kořenům. Starší keře koření hluboko a stačí je zalévat jednou do týdne (pokud neprší).
- Brzy na jaře a na začátku léta růže pohnojte rozleženým kompostem a rohovou moučkou. Jednou za dva týdny použijte tekuté hnojivo pro růže.
- Nezapomeňte pravidelně odlamovat zvadlé květy, protože ty berou rostlině sílu a brání v růstu nových.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Jedlá soda v zahradě pomůže při pěstování rajčat i růží. Ničí plísně a odradí slimáky
Špatný řez růží
Řez růží provádíme zpravidla několikrát do roka, většinou na jaře, po odkvětu, případně na podzim.
- Popínavé růže, které kvetou jen jednou za rok, po odkvětu silně ořežte, abyste podpořili růst silných výhonů důležitých pro květ v příštím roce.
- Velkokvěté čajohybridy a mnohokvěté polyantky, které kvetou několikrát do roka, se zastřihávají na začátku jara a pak až na podzim.
- „U čajohybridů pěstovaných pro řez květů do kytic, má být na konci každého výhonu jedno dobře vyvinuté poupě. Postranní poupata proto včas vyštipujte. Z keře řežeme zpravidla jen třetinu květů, abychom příliš nesnížili jeho asimilační plochu. Na zbývající části stonku mají zůstat alespoň tři listy," doporučuje odbornice.
- Mnohokvěté růže řežte po odkvětu pod celým květenstvím těsně nad prvním vyvinutým listem. Z oček paždí horních listů vyraší nové letorosty s květy.
Zdroje: ing. Marta Pawlicová, tajemnice Českého svazu zahrádkářů, www.rosaklub.cz, almanac.com, Moderní zahrada (Vladimír Mölzer)