Bydlení

22. října 2015 05:36

Markéta Zídková

2 návrhy pokojíčku pro malou princeznu. Který je lepší?

Přinášíme vám dvě varianty návrhu pokojíčku pro malou slečnu včetně čísel barev na výmalbu, názvů výrobků a rozpočtu celé proměny.

Mladá rodina si zakoupila vilu v prvorepublikovém stylu na okraji Prahy. I když se jednalo o sedm let starou novostavbu, nikdo v ní nikdy nebydlel, protože nebyla dokončena. A tak rodina hledala odborníka, který by jí pomohl dům dokončit a předělat podle jejich představ. Volba padla na školu designu Intermezzo, kde se zájemce může stát cvičným klientem pro studenty a za zlomek běžné ceny dostat profesionální návrh interiéru.

Přinášíme vám dvě zdařilé varianty návrhu pokojíčku studentky Blanky Šnáblové (dnes má již absolventka školy vlastní studio) včetně čísel barev na výmalbu, názvů výrobků a rozpočtu celé proměny.

Rodina původně nechtěla žádné stavební úpravy, což zrovna u pokojíčku pro holčičku bylo limitující, protože jedna stěna je zkosená a pokojíček je tak zmenšený. „Kosé hrany jsou spíše nevýhoda, ale podmínka klienta byla NE stavebním úpravám, takže jsem v návrhu respektovala tuto podmínku. V druhé variantě jsem ale místnost narovnala, abych klientům ukázala, co by mohli získat,“ říká Blanka Šnáblová.

Výchozí body designérky pro proměnu

Holčička miluje růžovou a v jejím pokojíčku měla být televize.

Pokojíček byl určen pro malou slečnu v 1. třídě, která ještě miluje princezny. Její oblíbené barvy jsou růžová a fialová, podmínkou byla televize v pokojíčku. „Holčička je velice šikovná a samostatná. Během dílčí prezentace si celý den dokázala vyhrát a kdykoliv přišla ke stolu, ve vteřině úžasně rozvířila atmosféru, vykouzlila úsměvy – odtud koncept návrhu „Lehké jako… mávnutí kouzelné hůlky,“ říká Blanka Šnáblová. Slečna tak v návrhu jako malá kouzelnice vezme do ruky kouzelnickou hůlku a na stěnách pokoje začnou kvést květy (tapeta), nad postelí se snesou nebesa, nad stolem svítidla

„Vzhledem k jejímu věku jsem se snažila i o nadčasovost u velkých nákladnějších kusů nábytku a dívčí princeznovskou atmosféru jsem dotvořila pomocí jednodušeji zaměnitelných prostředků (barva, tapeta, textilie, doplňky, úchytky...)," říká Blanka Šnáblová. Dětský pokojíček v jedné místnosti spojuje mnoho činností a zón – pracovní, hrací, odpočinkovou a úložnou –, návrhy tedy respektují zónování. Nábytek je vždy z borovice natírané ředěnou barvou odstínu šedé Dulux 30BB 45/049 (ale struktura dřeva zůstává přiznaná). Pokojíček má malá holčička vcelku velký, základní rozměry jsou 3,5 m x 4 m (prostor je zmenšený zkoseným vstupem do místnosti).

Návrhy jsou tedy dva, liší se velikostí místnosti. Z toho plyne umístění postele a velikost skříně, umístění stolu a televize je stejné v obou variantách. Pojďte si je projít.

1. Návrh:

První návrh respektuje přání nedělat stavební úpravy, tudíž dispozice odpovídá původnímu půdorysu včetně kosé hrany.

1. Pracovní studijní zóna– psací stůl – návrh koncipován tak, aby mohla mít holčička stůl s velkou pracovní plochou potřebnou v budoucnu, kdy na něj přibude počítač. Navíc ráda kreslí a maluje, takže prostor maximálně ocení a využije. Ke stolu rostoucí židle.

Blanku Šnáblovou najdete ve vlastním studiu Bian Concept.

2. Spací/odpočinková zóna– postel pro matraci širokou 140 cm – babička uspává a čte pohádky, tak aby mohla být pohodlně u malé princezny + praktické, když je nemocná a maminka potřebuje spát u ní nebo přespí-li kamarádka. Přes den lze sklidit lůžkoviny do úložného prostoru pod postelí a z postele je válecí „společenská“ zóna, když přijdou kamarádky (zvlášť v budoucích letech to holčička ocení). Čelo postele je očalouněné lněnou šedou textilií bez proševů (snadná údržba či změna v budoucnu). Jemný hedvábný baldachýn vytváří něžnou atmosféru a opticky pocitově odděluje klidovou/odpočinkovou zónu od aktivní pracovní a hrací.

3. Hrací zóna prostor před TV – doplněna o stoličku a koberec, který lze vysunout do středu místnosti.

4. Úložný prostor ve skříni – nyní slouží pro oblečení a částečně i hračky, které lze umístit i do prostoru pod postelí. Posuvné dveře (kvůli TV a stoličce), jedno křídlo tvoří zrcadlo.

5. Paráda. Vedle skříně ještě příruční věšáčky pro zavěšení svršků a županu. Stejně tak u postele vytvořeny věšáky na míru (kopírující tvar čela postele) pro zavěšení korálků, čelenek a šperků, které malá princezna ráda nosí.

Projděte si celý první návrh:

6. Na oknech jsou vnější žaluzie pro zatemnění, okna jsou opatřena římskou roletkou pro možnost zastínění.

7. Osvětlení – u stropu je navrženo zářivkové svítidlo Float (značka artemide), jež kombinuje přímé osvětlení směrem dolů a odraz od stropu a je stmívací. Nad stolem jsou zavěšena 2 svítidla Copenhagen a holčička si nese z původního pokojíčku ještě kvalitní stojací lampu. Za čelem postele je umístěna stmívací LED páska.

Úprava stěnZeď: šedá Dulux 30BB 45/049tapeta Life 2 3029-39 podlahové a stropní lišty Orac a zdobná lišta rámující skříň.

Podlaha je ložená nakoso – vstupní dveře jsou umístěny v kosé stěně, ložení podlahy nabádá vejít.

2. Návrh

Designérka Blanka Šnáblová pro rodinu navrhla i obývací pokoj s halou. Dětský pokojíček je svět ve světě. Vyplatí se do dětí investovat a je-li to v našich možnostech, vytvořit jim pohádkový svět. Druhá verze půdorysně odstranila kosou zeď a vzhledem k nadbytečné ploše haly posunula tuto zeď tak, abychom získali v pokojíčku prostor pro niku a pro privátní klidovou zónu s plnohodnotným 2lůžkem. Dispozice umožnila o dalších 30 cm zvětšit šatní skříň, jejíž křídla jsou tak tvořena kombinací dřeva a tapety (nepůsobí tak sektorově jako zrcadlo), protože si můžeme umístit malé slečně vedle skříně samostatné velké krásně zdobné zrcadlo. Vedle něj opět sestava háčků pro korále apod.

"Holčička byla unešená návrhem princeznovské postele vsazené do niky, orámované stejně jako skříň. Čelo postele zůstává a stejně tak i hedvábný baldachýn dotvářející atmosféru. Na stěnu u okna jsem zavěsila orámovanou tabulovou nástěnku s magnetickým podkladem, kam si může malá princezna připínat své vzory a psát vzkazy či malovat křídou. Vstupní část u dveří je nyní díky nice velmi diskrétním přístupem do jejího království," popisuje Blanka Šnáblová. Pojďte si projít i druhý návrh.

Projděte si celý druhý návrh:

Rámcový rozpočet

Úpravy zdí: celkem 12 000 KčNábytek (z velké části na míru): celkem 87 800 KčDoplňky a svítidla: celkem 54 350 Kč

Realizace Blanky Šnáblové najdete na stránkách Bian Concept.

(web)


Přečtěte si také