Bydlení

12. srpna 2016 06:00

Markéta Zídková

6 nejčastějších chyb, které Češi dělají při zařizování nové kuchyně

6 nejčastějších chyb, které Češi dělají při zařizování nové kuchyně

Barva kuchyňské linky nakonec není až tak podstatná, hlavní je praktičnost a funkčnost. Kuchyni můžete mít sebevymazlenější, když ale neotevřete okno kvůli vodovodní baterii, je vám to houby platné. Přitom určité chyby lidé opakují stále dokola. Proto si při zařizování kuchyně dobře promyslete, kam co umístíte.

(web)

Kam dáte nákup, co přijde do lednice

Na co lidé nemyslí, je plocha v blízkosti lednice. Přinesete velký nákup, nebo naopak chcete vyndat víc věcí z lednice a přeuklízet ji a umýt. Kam to všechno dáte? Měli byste tedy myslet na to, aby to od lednice na pracovní desku nebyl kilometr. Dnes je také v oblibě umístit lednici vedle trouby, nad kterou je mikrovlná trouba – vše v jedné velké nábytkové stěně. Není to přímo chyba, pokud ale do toho jdete, pak musíte lednici dobře odizolovat. Možná si myslíte, že nejvíc energie v kuchyni spotřebujete při vaření. Na to jdou ale jen 2 procenta vaší spotřeby energie. Nejvíc žere lednice a mrazák, které jedou 24 hodin denně.

Mikrovlnka vysoko, trouba daleko od pracovní desky

Když už jsme u té stěny s vestavnými spotřebiči – nemáte mikrovlnku moc vysoko, nevylijete polévku, když si ji v talíři dáte ohřát? Stejně tak dnešní trouby už mají většinou teleskopický výsuv, na kterém můžete nechat pekáč, když chcete obrátit nebo podlít maso. Pokud ale trouba nemá výsuv, měli byste mít po ruce pracovní desku, kam si pekáč položíte.

Dostatečná plocha mezi varnou plochou a dřezem

Rozkouskovat si velkou kuchyni na malé pracovní plochy je škoda. Hlavní je mít alespoň jednu dostatečně dlouhou – ideálně 1,5 metru nebo alespoň 90 centimetrů, to je minimum. Tato plocha by měla být mezi sporákem a dřezem. Varná deska či sporák také nepatří úplně do rohu. Zleva i zprava byste vedle něj měli mít prostor na odložení dalších věcí.

Vodovodní baterie špatně u okna

Dnes je oblíbené dávat dřez pod okno. Pak si ale vypočítejte, kam přesně umístíte vodovodní baterii, abyste mohli bez problémů otevřít okno.

Dřez a varné centrum kilometr od sebe

Dnes jsou v oblibě varné ostrůvky, kde je umístěná i varná deska. Pokud do toho jdete, měli byste sem umístit i dřez, nebo si při každém omytí zeleniny zbytečně pokapate podlahu.

Rohové skříňky

Opravdu musíte mít všude rohové skříňky, i nahoře? Tolik místa zase nezískáte, maximálně v peněžence, protože rohové skříňky jsou o dost dražší. Když už potřebujete využít každý centimetr, volte raději police.

Sdílejte článek
Štítky kuchyně okno dřez vodovodní baterie

Přečtěte si také