návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Svatojánský likér z mladých zelených ořechů podporuje trávení a dobrou náladu

Lenka Valjentová , Aktualizováno: 22.06.2021
Svatojánský likér z mladých zelených vlašských ořechů podporuje trávení a dobrou náladu
Autor: istock.com Svatojánský likér z mladých zelených vlašských ořechů podporuje trávení a dobrou náladu
Nezralé zelené vlašské ořechy po staletí patřily k nejoblíbenějším magickým plodům. Podle lidových tradic se měly trhat na sv. Jana (24. června), jen tak v sobě měly tu správnou sílu a moc. Připravoval se zejména svatojánský likér, kterému se říkalo různě, nejvíc ořechovka a ořechovice. Kromě toho, že skvěle chutnal, měl také léčivé účinky, především podporoval trávení a přispíval k dobré náladě. Jelikož čas mladých ořechů na výrobu svatojánského likéru, ale třeba i kompotu nebo domácí tinktury je dost krátký a jen jednou za rok, dlouhé rozhodování není na místě.

reklama

Čas na trháni nezralých zelených vlašských ořechů je poměrně krátký, tradičně by se měly sbírat na sv. Jana (24. června) plus mínus několik dnů podle počasí. Zelený ořech by měl vážit okolo 30 g, nesmí v něm být zformovaná skořápka, což zjistíme velmi snadno, když do něj zapíchneme jehlu nebo špendlík. Pokud jde snadno propíchnout, je to v pořádku, pokud už narazíme na něco tvrdého, tak jste přišli pozdě a musíme si rok počkat. Hmota uvnitř musí být měkká až mazlavá. Trháme pouze čisté, zelené ořechy bez jakýchkoliv vad a poškození, nikdy nesbíráme plody spadané na zem.

Mladé zelené vlašské ořechy obsahují velké množství vitaminu C
Autor: istock.com Mladé zelené vlašské ořechy obsahují velké množství vitaminu C

Na zelené ořechy v rukavicích

Nezralé vlašské ořechy sbíráme nejlépe v gumových rukavicích, protože barvivo, které se vyskytuje v listech a zelených slupkách plodů, na vzduchu oxiduje a barví kůži hnědě. Jde hodně špatně smýt, takže bez rukavic pak budeme mít docela dlouho prsty špinavé. Rukavice používáme pak i při mytí a zpracovávání ořechů.

Čas trháni nezralých zelených ořechů je poměrně krátký, tradičně by se měly sbírat na sv. Jana  24. června
Autor: istock.com Čas trháni nezralých zelených ořechů je poměrně krátký, tradičně by se měly sbírat na sv. Jana 24. června

Nezralé vlašské ořechy jako lék

Mladé zelené vlašské ořechy obsahují velké množství vitaminu C, méně A, E a skupiny B. Kromě toho jsou bohaté na polynenasycené mastné kyseliny, jod, vápník, železo, draslík, hořčík a fosfor, organické kyseliny, bílkoviny, taniny, flavonoidy, esenciální oleje a alkaloid yuglandin, který je  ceněným přírodním antibiotikem. Nezralé vlašské ořechy mají fungicidní, antibiotické, protizánětlivé a antibakteriální účinky, posilují imunitu, podporují vylučování těžkých kovů z těla, fungují proti únavě, stresu a depresi a pomáhají dobrému trávení.

Svatojánská ořechovka podporuje hlavně trávení a chuť k jídlu
Autor: istock.com Svatojánská ořechovka podporuje hlavně trávení a chuť k jídlu

Svatojánská ořechovka na dobré trávení

Ingredience

Postup

Důkladně omyté zelené vlašské ořechy rozpůlíme a zalijeme je alkoholem. Přidáme oloupanou kůru z citronů, celou skořici, hřebíček, nové koření a zázvor nebo puškvorec. Zavařovací sklenici se směsí přikryjeme a postavíme na slunečné místo na nejméně čtyři týdny. Každý den protřepeme. Po této době svaříme cukr s 250 ml vody, vzniklý sirup ještě za tepla smícháme s ořechovou směsí, scedíme přes jemné síto nebo plátno a rozlijeme do lahví.

Použití

Svatojánská ořechovka podporuje hlavně trávení a chuť k jídlu, a proto se velice často doporučuje vypít štamprličku po jídle jako digestiv.

Náš tip: ořechy do medu

Scezené ořechy ještě pokrájíme, smícháme s medem podle chuti a sníme. Hodí se třeba do jablečného závinu, bábovky, nákypů i jako ozdoba dezertů a nápojů.

Svatojánská noc

Svatojánská noc: Nechte se očarovat vůní léta, magií bylin a kouzlem lásky

VLAŠSKÉ OŘECHY: Jak pěstovat, sklízet i skladovat nejlepší potravu pro mozek

Vlašské ořechy jsou nejlepší potrava pro mozek. Jak je sklidit a uchovat na zimu

Dědečkův ořechový likér proti blbé náladě

Ingredience

Postup

Zelené ořechy rozpůlíme a namočíme na dva dny do studené vody. Potom vodu slijeme, ořechy dáme do poloviny slivovice a necháme 6 až 8 týdnů macerovat. Pak smícháme zbylou slivovici s 500 ml vody, skořicí, badyánem, muškátovým oříškem, jalovcem a citronovou kůrou, přivedeme k varu, sejmeme a necháme vychladnout. Nalijeme na macerát, promícháme necháme ještě zhruba týden rozležet. Pak scedíme a nalijeme do menších lahví, uzavřeme a skladujeme v chladu. Pak už můžeme ochutnávat, ale nejlepší je nechat likér až do Vánoc.

Použití

Ořechový likér užívaný po lžičkách je dobrý na trávení, ale zejména pomáhá proti špatné náladě, splínu a melancholii.

Dědečkův svatojánský ořechový likér proti blbé náladě
Autor: istock.com Dědečkův svatojánský ořechový likér proti blbé náladě

Tinktura z nezralých ořechů proti bolestem kloubů

Ingredience

  • asi 30 zelených vlašských ořechů
  • 500 ml min. 44% alkoholu

Postup

Nezralé zelené ořechy rozčtvrtíme nebo nakrájíme na kolečka a nasypeme do láhve se širokým hrdlem. Zalijeme alkoholem tak, aby byl nad ořechy na dva prsty. Dobře uzavřenou láhev postavíme na tři týdny na tmavší a chladnější místo, nejméně jednou denně protřepeme. Pak scedíme.

Použití

Bolavé klouby potíráme tinkturou dvakrát denně, je vhodné kombinovat s obklady: gázu namočenou v tinktuře položíme na postižené místo, na ni položíme fólii a obalíme ručníkem, necháme působit několik hodin.

Nezralé zelené ořechy snadno rozčtvrtíme nebo nakrájíme na kolečka
Autor: istock.com Nezralé zelené ořechy snadno rozčtvrtíme nebo nakrájíme na kolečka

Ořechový kompot

Ingredience

Postup

Nezralé zelené ořechy hustě propícháme jehlicí a dáme do studené vody na asi deset dní. Vodu každý den měníme. Pak ořechy scedíme, necháme okapat a uvaříme v čisté vodě doměkka (až lehce sklouznou z nabodnuté jehlice). Scedíme a zalijeme připraveným horkým cukerným roztokem (svaříme 1 l vody s 800 g cukru), zakryjeme a necháme do druhého dne. Opět scedíme, tekutinu zachytíme do hrnce a povaříme do zhoustnutí. Okapané ořechy narovnáme do sklenic, zalijeme horkým cukerným nálevem, do každé sklenice přidáme hřebíček a skořici a uzavřeme. Sterilujeme 20 až 40 minut při teplotě 90 °C.

Mohlo by vás ještě zajímat:

O svatojánské noci si nasbírejte devatero léčivých bylin. Podle lidových tradic mají třezalka, heřmánek či řepík zázračnou sílu

Jak použít devatero svatojánských bylin? Nasbírejte je o svatojánské noci

Badyán, nejkrásnější koření s vánoční vůní a výraznou chutí, vyžene viry i bacily z těla

Badyán vyžene viry i bacily z těla. Vánoční koření tak oceníme po celý rok

Aromatické nové koření, kterému se někdy také říká jamajský pepř, piment nebo anglické koření, má palčivou, kořenitou, mírně nasládlou chuť

Nové koření patří do perníku i svíčkové a má blahodárné účinky. Léčí bolavé klouby nebo kašel

Olej z vlašských ořechů

Poznejte olej z vlašských ořechů

reklama

Článek je zařazen v: svatojánský ořechový likér , nezralé vlašské ořechy , zelené ořechy , recepty na ořechový likér , svatojánská ořechovice , svatojánská ořechovka , ořechový kompot , ořechová tinktura , nezralé ořechy zdraví

reklama

Přečtěte si také