reklama

10 rad veterinární lékařky: Jak se starat o psa, aby si užil léto

Lenka Valjentová
26. července 2021
Léto, to jsou dny plné slunce, koupání, teplých večerů s přáteli, i těmi psími. Když je nám horko, dáme si osvěžující nápoj s ledem a ochladíme se v bazénu nebo si dáme studenou sprchu, ale co naši chlupáči? Většina psů se umí velice dobře vyrovnat s teplými letními měsíci a stačí jim hlavně dostatek chladné a čerstvé vody, důsledná ochrana před přímým sluncem a přizpůsobený denní režim. Jak se o své psí mazlíčky postarat?
reklama

1. Zajistěte psovi stálý přístup kchladné a čerstvé vodě

Základní a nejjednodušší rada zní – dejte pejskovi napít. A to dost! „Stejně jako my lidé, i pejsek potřebuje hydratovat. Vpřípadě, že se chystáte na túru či jakoukoliv procházku, a víte, že budete hodně a dlouho na slunci, nezapomeňte vzít dostatek vody i pro svého psa, aby nedošlo kpřehřátí jeho organismu. To může mít až fatální dopad, který nemusí mít šťastný konec. Přitom voda je to nejmenší, co můžete mít vždy ssebou,“ radí veterinářka.

2. Vyhněte se poledním procházkám se psem

Vpoledne a krátce po poledni, zhruba až do 15. hodiny, dosahují denní teploty svého maxima. „Nejideálnějším časem pro procházky a další psí aktivity jsou v horkých dnech ráno či dopoledne a odpoledne až po 17. hodině,” vysvětluje MVDr. Kateřina Franková.

3. Udržujte v bytěoptimální cirkulaci vzduchu

Horký, těžký a nehybný vzduch zvyšuje pravděpodobnost dehydratace, nevolnosti, úžehu a úpalu. A to jak u lidí, tak i u psů. Veterinářka radí: „Vždy se snažte v místnosti udržet přijatelnou teplotu klimatizaci neboklasickým větrákem. Jakkoliv zajistíte optimální cirkulaci vzduchu, pomůžete pejskovi i sobě.”

4. Zajistěte, že se pejsek může schovat do stínu

Vyhledávejte pro svého pejska stín. Ve městech jsou ideální volbou parky, kde jsou vysoké a vzrostlé stromy. MVDr. Franková tvrdí, že odpočinek ve stínu je pro psy v létě zásadní: „Pokud máte doma velká okna, skrze která jde slunce do vnitřních prostor vašeho bytu po celý den, zkuste stáhnout rolety, abyste tak vytvořili stín alespoň uměle a pejsek měl místo, kde si během dne odpočinout.”

5. Nikdy nenechávejte psa vzaparkovaném autě

Mnozí majitelé nechávají pejska vzaparkovaném autě před obchodem či kdekoliv jinde. „Toto je asi nejčastější příčina, která se vlétě řeší. Majitelé psů si dost často řeknou, že si odskočí jen na pár minut, a tak to pejsek vautě vydrží. Omyl! I když není venku horko na padnutí, teploty uvnitř auta stoupají nebezpečně vysoko. Nikdy proto nenechávejte ve stojícím zaparkovaném autě svého psa. Velmi brzy tam začne být příliš horký vzduch a ani stažená okénka nepomůžou a pes se může rychle a snadno přehřát,“ vysvětluje MVDr. Franková.

6. Pozor na psí packy

„V letních vedrech jsou rozpálené chodníky a silnice. Lidé mají tu výhodu, že si nazují boty, pejsci mají ale jen své polštářky, které se lehce na rozpáleném asfaltu popálí a pro psy je to určitě nepříjemné, proto se těmhle povrchům při procházkách obloukem vyhýbejte,” zdůrazňuje veterinářka.

7. Hurá se psem do vody!

Ať máme psa „plaváčka“, nebo ne, vodní aktivity jsou vlétě sázkou na jistotu. Stačí pejska vzít do potůčku, kde si smočí packy. „V okamžiku, kdy je pejsek přehřátý a vy potřebujete rychle zchladit jeho organismus, úplně nejúčinnější je pejska postavit packami do chladné vody. Pejsci se nejčastěji potí a na druhou stranu i chladí právě přes své packy. A pokud zrovna nemáte v dosahu potůček, bazén nebo vanu, stačí pejskovi omývat packy ručníkem namočeným ve studené vodě,” radí veterinářka.

8. Dopřejte pejskovi chlazenou svačinku

„Má-li váš pejsek rád populární hračku kong, nebojte se mu ho naplnit například melounema strčit na chvilku do mrazáku. Naplnit ho můžete i dalším ovocem či zeleninou svysokým obsahem vody, chybu neuděláte ani okurkou,” vypočítává veterinářka možnosti, jak chutně zchladit pejska v parných dnech.

9. Zabraňte popálení od sluníčka

Když mají psi srst, ať už dlouhou, nebo krátkou, tak se nemohou spálit od sluníčka – to je klasický omyl většiny chovatelů. „Pravdou ale je, že i psi jsou k tomu náchylní! Zvláště obezřetní byste měli být u psů sbílou srstí, tito pejsci jsou ktomu ještě náchylnější,” upozorňuje Franková.

10. Neholte svého psa

Určitě není dobrý nápad stříhat své chlupaté mazlíčky, abychom jim vdobré víře ulevili od horka. Veterinářka tvrdí: „Psí srst funguje i jako ochrana před slunkem a přirozená izolace tepla. A nezapomeňte, že pejsci se sami před létem srsti, kterou nepotřebují, zbavují. Jen si vzpomeňte, jak jste na jaře vysávali po línajícím psovi...“

Mohlo by vás taky zajímat:

Sílejte článek
Zobrazit komentáře ke článku
reklama