10 dobrých rad, jak se správně starat o svého psa v horkých letních dnech
Když je nám horko, dáme si osvěžující nápoj s ledem a ochladíme se v bazénu nebo si dáme studenou sprchu. Ale co naši chlupatí psí mazlíčci? Většina psů se s teplem umí dobře vyrovnat, stačí jim hlavně dostatek chladné a čerstvé vody, důsledná ochrana před přímým sluncem a přizpůsobený denní režim. Poradíme, jak se o své psy v létě správně starat.
1. Zajistěte psovi stálý přístup k chladné a čerstvé vodě
Psi se většinou umí dobře vyrovnat s teplými letními měsíci a stačí jim hlavně dostatek chladné a čerstvé vody.
„Stejně jako my lidé, i pejsek potřebuje v teplém počasí hydratovat. Základní a nejjednodušší rada zní – dejte pejskovi napít. A to dost! V případě, že se chystáte na túru či jakoukoliv procházku, a víte, že budete hodně a dlouho na slunci, nezapomeňte vzít dostatek vody i pro svého psa, aby nedošlo k přehřátí jeho organismu. To může mít až fatální dopad, který nemusí mít šťastný konec. Přitom voda je to nejmenší, co můžete mít vždy s sebou,“ radí veterinářka MVDr. Kateřina Franková.
NENECHTE SI UJÍT: Pes v létě: Kdy venčit a jak poskytnout první pomoc při přehřátí?
2. Vyhněte se poledním procházkám se psem
V poledne a krátce po poledni, zhruba až do 15. hodiny, dosahují denní teploty svého maxima. „Nejideálnějším časem pro procházky a další psí aktivity jsou v horkých dnech ráno či dopoledne a odpoledne až po 17. hodině,“ vysvětluje MVDr. Kateřina Franková.
3. Udržujte v bytě optimální cirkulaci vzduchu
Horký, těžký a nehybný vzduch zvyšuje pravděpodobnost dehydratace, nevolnosti, úžehu a úpalu. A to jak u lidí, tak i u psů. Veterinářka radí: „Vždy se snažte v místnosti udržet přijatelnou teplotu klimatizací nebo klasickým větrákem. Jakkoliv zajistíte optimální cirkulaci vzduchu, pomůžete pejskovi i sobě.“
Vždy se snažte v místnosti udržet přijatelnou teplotu klimatizací nebo klasickým větrákem. Jakkoliv zajistíte optimální cirkulaci vzduchu, pomůžete pejskovi i sobě. Zdroj: iStock
Vždy se snažte v místnosti udržet přijatelnou teplotu klimatizací nebo klasickým větrákem. Jakkoliv zajistíte optimální cirkulaci vzduchu, pomůžete pejskovi i sobě. Zdroj: iStock
4. Zajistěte, že se pejsek může schovat do stínu
Vyhledávejte pro svého pejska stín. Ve městech jsou ideální volbou parky, kde jsou vysoké a vzrostlé stromy. MVDr. Franková tvrdí, že odpočinek ve stínu je pro psy v létě zásadní: „Pokud máte doma velká okna, skrze která jde slunce do vnitřních prostor vašeho bytu po celý den, zkuste stáhnout rolety, abyste tak vytvořili stín alespoň uměle a pejsek měl místo, kde si během dne odpočinout.“
5. Nikdy nenechávejte psa v zaparkovaném autě
Mnozí majitelé nechávají pejska v zaparkovaném autě před obchodem či kdekoliv jinde. Toto je asi nejčastější věc, která se v létě řeší.
„Majitelé psů si dost často řeknou, že si odskočí jen na pár minut, a tak to pejsek v autě vydrží. Omyl! I když není venku horko na padnutí, teploty uvnitř auta stoupají nebezpečně vysoko. Nikdy proto nenechávejte ve stojícím zaparkovaném autě svého psa. Velmi brzy tam začne být příliš horký vzduch a ani stažená okénka nepomůžou a pes se může rychle a snadno přehřát,“ vysvětluje MVDr. Franková.
6. Pozor na psí packy
„V letních vedrech jsou rozpálené chodníky a silnice. Lidé mají tu výhodu, že si nazují boty, pejsci mají ale jen své polštářky, které se lehce na rozpáleném asfaltu popálí a pro psy je to určitě nepříjemné, proto se těmhle povrchům při procházkách obloukem vyhýbejte,“ zdůrazňuje veterinářka.
PŘEČTĚTE SI: Naučte svého psa plavat! S výcvikem je třeba začít už v mládí
7. Hurá se psem do vody!
Ať máme psa „plaváčka“, nebo ne, vodní aktivity jsou v létě sázkou na jistotu. Stačí pejska vzít do potůčku, kde si smočí packy. „V okamžiku, kdy je pejsek přehřátý a vy potřebujete rychle zchladit jeho organismus, úplně nejúčinnější je pejska postavit packami do chladné vody. Pejsci se nejčastěji potí a na druhou stranu i chladí právě přes své packy. A pokud zrovna nemáte v dosahu potůček, bazén nebo vanu, stačí pejskovi omývat packy ručníkem namočeným ve studené vodě,“ radí veterinářka.
8. Dopřejte pejskovi chlazenou svačinku
„Má-li váš pejsek rád populární hračku kong, nebojte se mu ho naplnit například melounem a strčit na chvilku do mrazáku. Naplnit ho můžete i dalším ovocem či zeleninou s vysokým obsahem vody, chybu neuděláte ani okurkou,“ vypočítává veterinářka možnosti, jak chutně zchladit pejska v parných dnech.
Pes v létě: Má-li váš pejsek rád populární hračku kong, nebojte se mu ho naplnit například melounem a strčit na chvilku do mrazáku. Naplnit ho můžete i dalším ovocem či zeleninou s vysokým obsahem vody, chybu neuděláte ani okurkou Zdroj: iStock
Pes v létě: Má-li váš pejsek rád populární hračku kong, nebojte se mu ho naplnit například melounem a strčit na chvilku do mrazáku. Naplnit ho můžete i dalším ovocem či zeleninou s vysokým obsahem vody, chybu neuděláte ani okurkou Zdroj: iStock
9. Zabraňte popálení od sluníčka
Když mají psi srst, ať už dlouhou, nebo krátkou, tak se nemohou spálit od sluníčka – to je klasický omyl většiny chovatelů. „Pravdou ale je, že i psi jsou k tomu náchylní! Zvláště obezřetní byste měli být u psů s bílou srstí, tito pejsci jsou k tomu ještě náchylnější,“ upozorňuje Franková.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: V letních vedrech psa ochrání delší srst a potěší psí zmrzlina i chladivá podložka
10. Neholte svého psa
Určitě není dobrý nápad stříhat své chlupaté mazlíčky, abychom jim v dobré víře ulevili od horka. Veterinářka tvrdí: „Psí srst funguje i jako ochrana před slunkem a přirozená izolace tepla. A nezapomeňte, že pejsci se sami před létem srsti, kterou nepotřebují, zbavují. Jen si vzpomeňte, jak jste na jaře vysávali po línajícím psovi.“
Zdroje: veterinářka MVDr. Kateřina Franková, positively.com