Nasbírejte si o svatojánské noci kouzelné bylinky. Víte, jak využít jejich sílu?
O svatojánské noci z 23. na 24. června se lidé vydávali na noční sběr svatojánských bylin. Zejména babky kořenářky uměly využívat moc bylin, měly rozsáhlé znalosti o jejich účincích a věřily, že léčivé rostliny právě tuto noc nasbírané mají tu největší léčebnou sílu. Byliny pak sušily, nakládaly do olejů a medu, vyráběly z nich masti, bylinkové lektvary a kouzelné škapulíře.
Podle starých lidových tradic máme nasbírat devět (někde sedm) druhů léčivých bylin na devíti (sedmi) různých místech o svatojánské noci z 23. na 24. června, ale nic nezkazíme, natrháme-li je až o svátku sv. Jana.
NENECHTE SI UJÍT: Svatojánská noc: Nechte se očarovat vůní léta, magií bylin a kouzlem lásky
Z čerstvě natrhaných svatojánských bylin si můžeme udělat čaj masážní oleje, tinktury, octy, mastičky nebo sladké sirupy nebo třeba ochucený med. Každý patrně bude znát proslulý hojivý olej sv. Jana z květů třezalky tečkované, mateřídouškový a jitrocelový sirup proti kašli, heřmánkovou mast na rány či řebříčkovou tinkturu proti ženským problémům. A taky si svatojánské byliny nezapomeneme nasušit do zásoby.
Devatero svatojánských léčivých bylin
K zázračným svatojánským bylinám patří všechny léčivé rostliny, které zrovna rostou a především kvetou. Můžeme si nasbírat třeba sedmikrásku chudobku, jetel luční, diviznu velkokvětou, květy černého bezu nebo lípy, ovšem v lidové přírodní medicíně k nejtradičnějším patří těchto devět bylin.
1. Třezalka tečkovaná
Třezalka tečkovaná (Hypericum perforatum) je nejtradičnější a nejmagičtější ze svatojánských bylin, úctě a oblibě se těší od odnepaměti. Třezalku bezpečně poznáme, když rozmačkáme její zlatožlutý květ posetý nenápadnými tečkami a vyteče z něho červená šťáva. Nejznámější je třezalkový olej z květů, kterému se říká Janův nebo Svatojánský olej. Z čerstvých květů je červený, ze sušených hnědožlutý. Třezalka tečkovaná má široké spektrum léčivých vlastností, mj. protizánětlivé, sedativní, antibiotické, dezinfekční a hojivé.
Léčivé účinky třezalky
Třezalka tečkovaná, kvetoucí nať či jen květy, pomáhá především:
- s mírnými stavy deprese, stresu, strachu, úzkosti a nespavosti, funguje jako přírodní uklidňující lék
- při zažívacích potížích a nechutenství
- jako podpůrný prostředek při onemocněních jater a žlučníku, slinivky břišní a močových cest
- jako přírodní antibiotikum při angínách i chorobách z nachlazení
- s hojením zanícených ran, popálenin, zlomenin, pohmožděnin, bolestivých svalů a kloubů
- jako podpora při léčbě různých kožních onemocnění
2. Řebříček
Řebříček obecný (Achillea illefolium) je vzhledově nezaměnitelná, na slunných místech ostře aromatická bylina, která kvete bílými až narůžovělými květy. Jako léčivá bylina je známá tisíce let, v tradiční lidové medicíně patří mezi základní ženské byliny. Pro každou ženu, ať mladou, či starší, je důležité občas si vypít šálek čaje z řebříčku. Řebříček má mj. hojivé, dezinfekční, antimykotické, antibakteriální a protizánětlivé účinky.
Léčivé účinky řebříku
Řebříček, květní úbory i celá nať, se uplatní především při:
- gynekologických problémech, mírní silné menstruační krvácení a křečové bolesti, pomáhá ženám před a během menopauzy
- zažívacích problémech, podporuje trávení při problémech s trávením, odstraňuje nechutenství, nadýmání, žaludeční křeče, povzbuzuje produkci žaludečních šťáv a působí při tlaku v žaludku a silném pálení žáhy
- léčbě při poruch krevního oběhu, rozšiřuje cévy a pomá zpevňovat žilní stěny
- namožených svalech, bolestech vzádech a revmatických bolestech
- celkové fyzické únavě a psychickém vyčerpání
- hojení hnisavých ran, kožních vyrážkách a hemoroidech
3. Mateřídouška
Mateřídouška obecná (Thymus serpyllum) je až opojně voňavá bylina s drobnými růžovými nebo nafialovělými květy. Nejaromatičtější a nejúčinnější je ze slunných a suchých míst. Od dávných časů se ví, že pomáhá při kašli a má zázračné účinky na psychickou pohodu. Mateřídouška sbíraná na sv. Jana na devíti mezích pomáhá proti všem kouzlům. Má účinky antiseptické, antimikrobiální, protiplísňové, dezinfekční, močopudné, detoxikační a analgetické.
Léčivé účinky mateřídoušky
Kvetoucí nať mateřídoušky se užívá zejména při:
- léčbě dýchacích cest, protože podporuje vykašlávání, uvolňuje hleny, zmírňuje suchý kašel i rýmu
- poruchách zažívání, jako jsou nadýmání a koliky, posiluje žaludek a preventivně působí proti tvorbě ledvinových kamenů.
- úporných bolestech hlavy, nespavosti, nervozitě, špatné náladě, melancholii a splínu
- onemocnění svalů a kloubů, působí antirevmaticky a proti dně, snižuje svalové napětí
- kožních zánětech, plísňovém onemocnění kůže a na špatně se hojící rány, vředy či spáleniny od slunce
4. Heřmánek
Heřmánek pravý (Matricaria chamomilla) je naše nejznámější a nejuniverzálnější léčivka s charakteristickými „kopretinovými“ žluto-bílými květy. Pokud si nejsme jistí, zda sbíráme právě heřmánek, utrhneme květ, podélně roztrhneme a pokud je lůžko duté, je to heřmánek. Příjemně vonící květy heřmánku pravého působí mj. protizánětlivě, dezinfekčně protialergicky, mají uklidňující a hojivé účinky. Heřmánkový čaj pijeme jen při potížích, nikdy ne dlouhodobě.
Léčivé účinky heřmánku
Květy heřmánku pravého zejména dokážou:
- zmírnit stres a uklidnit, působí proti stavům úzkosti, nervozity a napětí, utišují nervy a používají se při nespavosti
- ulevit při nemocech z nachlazení, podporují pocení, snižují horečku, tiší kašel a bolesti hlavy
- pomoci při žaludečních a střevních potížích
- zrychlit hojení ran a léčit nejrůznější kožní potíže
- pomáhat při revmatických onemocněních a dně
5. Řepík
Řepík lékařský (Agrimonia eupatoria) kvete hroznem zlatožlutých kvítků, které příjemně voní po meruňkách. Po staletí byl řepík známý jako královská bylina, protože prý zachránila život pontskému králi při otravě. Je rovněž rostlinou magickou, chrání dobré lidi před zlými silami a kouzly, zvláště, je-li nasbíraná o svatojánské noci. Řepík je prastarou uznávanou léčivou bylinkou, má účinky hojivé, protizánětlivé, dezinfekční diuretické, detoxikační, svíravé a antiseptické.
Léčivé účinky řepíku
Kvetoucí nať řepíků lékařského pomáhá především:
- přirozeně zvyšuje obranyschopnost organismu
- léčí problémy s trávením a látkovou výměnou, zvyšuje vylučování žluči při léčbě žlučníkových a ledvinových kamenů a poruchách žlučových cest a jater
- příznivě působí při zánětlivých onemocněních močových cest
- jako kloktadlo pomáhá při zánětech v ústní dutině a při zánětech horních cest dýchacích a na výplachy nosu při silné rýmě
- osvědčila se při akné, ekzémech a odřeninách, osvědčila se při léčbě hnisavých vyrážek, bércových vředů, špatně se hojících ran, křečových žil a hemoroidů
- účinně působí proti bolesti kloubů, svalů a revmatismu
6. Chrpa
Chrpa polní nebo modrá (Centaurea cyanus) je rozšířená luční bylina s krásnými sytě modrými až fialovými květy, která většinou roste spolu s červeným vlčím mákem. Kdysi dávno se používala jako protijed po hadím uštknutí a především na léčení očních onemocnění, což jí zůstalo dodnes. V lidovém léčitelství se využívá zejména močopudných, dezinfekčních, detoxikačních a protizánětlivých účinků chrpových květů.
Léčivé účinky chrpy
Květy chrpy se uplatní především při:
- urologických potížích, čistí močové cesty
- potížích s trávením, zvyšuje chuť k jídlu, zlepšuje funkci jater, žlučníku a žaludku
- mírnění otoků a jako podpora při očistných kúrách
- zklidnění podrážděných a bolavých očí, při zánětu spojivek nebo citlivosti na světlo, pomáhá při únavě očí, redukuje otoky kolem očí
- hojení povrchových poranění i zanícených ran, vyrážek a ekzémů
7. Kontryhel
Kontryhel obecný (Alchemilla vulgaris) bezpečně poznáme podle půlkruhovitých, sedmi až devítilaločných listů a poměrně nenápadných žlutozelených květů. Listy kontryhele leží někdy naplocho na zemi a ráno v nich vidíme uprostřed kapičku, která se leskne jako perla a říká se, kontryhel pláče. Od nepaměti představuje v lidové přírodní medicíně léčivku výhradně pro ženy, prospívá jejich zdraví a kráse po celý život Kvetoucí nať má účinky svíravé, antiseptické, spasmolytické, zklidňující, protistresové, močopudné a antiseptické.
Léčivé účinky kontryhelu
Kontryhel je vysoce ceněnou léčivkou především při:
- gynekologických obtížích všeho druhu od dospívání po klimakterium, posiluje ženské pohlavní orgány, zvyšuje šanci na otěhotnění
- bolestech hlavy, vyčerpání, stresu
- zánětech močového měchýře nebo jiných potížích s močovým systémem.
- léčbě špatně se hojících ran, vyrážek, podlitin, modřin, odřenin, pohmožděnin
- nečisté pleti, působí proti různým kožním zánětům včetně akné
8. Mařinka vonná
Mařinka vonná neboli svízel vonný (Galium odoratum) je drobná, bíle kvetoucí bylinka s atypickou příjemnou vůni, tak trochu připomínající seno. Byla významnou léčivkou už ve středověku, používala se také jako koření. Mařinku lze užívat jen krátkodobě a v přiměřených dávkách, při předávkování se mohou objevit bolesti hlavy, zvracení a závratě. Má hlavně uklidňující, protikřečové, močopudné, detoxikační a antidepresivní účinky.
Léčivé účinky mařinky
V lidovém medicíně se mařinka využívá hlavně:
- proti nespavosti, stresu, přepracovanosti, nervovému vyčerpání, melancholii, úzkosti a hysterii
- pomáhají při nadýmání, bolestech břicha a ledvinových kamenech, mírní křeče při menstruaci.
- jako podpora při léčení žilních onemocnění, křečových žil či hemoroidech
- k léčbě drobných řezných ran, odřenin a štípanců od hmyzu
9. Jitrocel
Jitrocel kopinatý (Plantago lanceolata) je všudypřítomná vytrvalá plevelná bylina s růžicí vzpřímených a špičatých listů. Kdysi se mu říkalo král cest a již v dávných dobách rostl k užitku lidí. Řadí se tak k nejstarším a nejrozšířenějším léčivým rostlinám, je uznávaným přírodním lékem při všech onemocněních dýchacích orgánů, zvláště při silném zahlenění a kašli a na hojení ran. Nejznámější je sirup proti kašli a hojivá mast. Jitrocelové listy jsou významnou léčivou rostlinou s výraznými protizánětlivými a antibiotickými účinky.
Léčivé účinky jitrocele
Jitrocelové listy zejména pomáhají při:
- léčbě kožních problémů, hojení drobných poranění, pomáhá hojit rány, puchýře i bércové vředy. Jitrocel zaceluje rány, utišuje krvácení a bodnutí hmyzem
- léčbě kašle a rýmy, usnadňuje odkašlávání při chronických zánětech průdušek, astmatu a dalších chorobách dýchacích cest
- poruchách trávení, onemocnění dvanáctníku a žaludku a tlustého střeva
Zdroje: bylinkář Martin Kolár, bylinkyprovsechny.cz, cs.wikipedie.org