Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama

7 popínavých pokojových rostlin, které potěší i nezkušeného pěstitele

Plazí se, pnou nebo vytvářejí nádherné dekorativní závěsy. Pokojové popínavé rostliny. Většinu z nich můžete tvarovat podle svého vkusu a podle potřeb vašeho interiéru. Jejich převislé stonky mohou volně splývat ze závěsného květináče, police či parapetu nebo se dají nasměrovat směrem vzhůru, to když jim poskytnete vhodnou oporu, například oblouk vytvarovaný z drátu, tyč obalenou mechem nebo třeba žebříček z bambusu. Řeč je o plazivých a popínavých pokojových rostlinách, které jsou oblíbené i díky tomu, že většinou rychle zazelení místo, na které je postavíte. Vybrali jsme ty, které zvládne pěstovat i začátečník.
(bras)

Ficus pumila neboli šplhavý fíkus
popinave pokojovky1
popinave pokojovky1

Na první pohled byste ho asi těžko přiřadili k ostatním fíkusům – nejenže má plazivé stonky, které se dají dobře tvarovat, ale i jeho listy vypadají jinak, jsou zvlněné, okrouhlejší a jemnější. Doma je ve vlhkých pralesích východní Asie, kde se pne po kmenech stromů směrem ke světlu, dostatek vlhkosti bude tedy potřebovat i vás doma – v době růstu ho hojně zalévejte a listy nezapomeňte často rosit. Je to pokojovka, které se bude dobře dařit i v teráriu nebo v koupelně. Tento fíkus se pěstuje jako převislá květina, například v závěsném květináči, nebo se může šplhat po mechem pokrytém kmínku. Pokud téhle plazivce poskytnete vše, co potřebuje, hlavně vlhko a teplo, poroste vám přímo před očima.

Země původu: východní Asie
Výška:
v našich podmínkách jeho stonky dorůstají až do 2 m
Světlo:
světlé místo, ale daří se mu i ve stínu
Zálivka: hojná, v zimě mírnější
Množení: řízky zapíchnutými do země a přikrytými sklenicí

Hedera helix neboli břečťan
popinave pokojovky2
popinave pokojovky2

Tato bujná popínavá rostlina je pěstována v bytech i na zahradách. Má tuhé lesklé listy se třemi až pěti laloky, buď čistě zelené, nebo žlutě skvrnité. Jedná se o velmi nenáročnou květinu, která poroste i na stinném místě nebo severním okně a spokojí se pouze s mírnou zálivkou. Uškodit by jí mohl snad pouze suchý vzduch, takže jí do misky dejte vlhké kamínky a její listy často roste, případně občas osprchujte vlažnou vodou. Břečťan můžete nechat pnout nebo volně viset, často je vysazován do truhlíku společně s dalšími rostlinami, kde vytvoří krásný koberec zakrývající zeminu. Pokud toužíte po pěkně košatém břečťanu, nezapomeňte na pravidelné zaštipování.

Země původu: Evropa a Asie
Výška:
až 2,5 m
Světlo: místo s jasným rozptýleným světlem, daří se mu ale i ve stínu
Zálivka:
mírná
Množení: řízky, které zakoření ve vodě

Hoya carnosa neboli voskovka či hoja masitá
popinave pokojovky3
popinave pokojovky3

Jedná se o sukulentní rostlinu s tuhými sytě zelenými listy. V místech svého původu se na slunných místech ovíjí kolem kmenů stromů, u vás doma se jí tedy bude dařit na parapetu okna s přímým sluncem, v květináči s drátěnou obručí, na kterou připevníte její výhony. Čím více slunce květině poskytnete, tím větší je pravděpodobnost, že se vám v letních měsících odmění vonícími, jakoby voskovitými květy bílé nebo narůžovělé barvy, které vylučují lepkavou šťávu. Stonky po odkvětu nikdy neodstraňujte, pokvete z nich znovu. Pozor na natáčení květináče nebo dokonce změnu stanoviště, voskovka tyto manévry nesnáší, mohla by dokonce shodit květy a poupata.

Země původu: východní Asie
Výška:
délka výhonů až 6 m
Světlo:
přímé slunce
Zálivka:
mírná, ale pravidelná
Množení: řízky

Scindapsus neboli šplhavnice
popinave pokojovky4
popinave pokojovky4

Pochází z tropických lesů, kde šplhá až do výšky patnácti metrů a v našich domácích podmínkách mohou její stonky dorůst až do délky 2 metrů. Je to jedna z našich nejoblíbenějších a nejméně náročných pokojovek, která docela dobře poroste i ve váze s vodou nebo malém květináči. Scindapsus má srdčité listy poseté žlutými nebo stříbřitými skvrnami, nejlépe se mu bude dařit ve světlé místnosti mimo dosah poledního slunce, poroste ale například i u okna situovaného na sever. Ke zdárnému růstu této pokojové květiny přispěje časté rosení listů a občasné zkrácení výhonů. Ty můžeme nechat volně splývat nebo je vyvázat k tyčce obalené mechem. Množí se řízky, které necháme zakořenit ve vodě.

Země původu: východní Indie, Nová Guinea, Indonésie
Výška:
délka výhonů až 2 m
Světlo:
jasné rozptýlené
Zálivka: hojná, v zimě mírnější
Množení:
řízky

Fatshedera
popinave pokojovky5
popinave pokojovky5
Fatshedera

Tato pokojovka nezapře své rodiče – vznikla totiž zkřížením prodary (Fatsia japonica) a břečťanu (Hedera helix). Svou popínavost zdědila právě po břečťanu, její stonky bývají ale většinou dost slabé a mají sklony k polehávání, proto je nejlepší květinu přivazovat k hůlkám zapíchnutým do zeminy v květináči. A pokud budete fatshederu pravidelně zaštipovat, dočkáte se nádherného dekorativního sloupu bujně porostlého svěže zelenými listy. Odříznutá větvička bez problémů zakoření ve vodě, takže i množení této pokojovky je velice jednoduché. Rostlině se bude dobře dařit na světlém a teplém místě s pravidelným přísunem vody. Pokud necháte zeminu příliš vyschnout, fatshedera začne shazovat listy.

Země původu: zkřížena z rostlin, které mají domovinu v Asii a Evropě
Výška:
více než 2 m
Světlo: jasné rozptýlené
Zálivka: mírná, v zimě omezená
Množení: kmenovým nebo vrcholovým řízkem

Passiflora neboli mučenka
popinave pokojovky6
popinave pokojovky6

Mučenka je atraktivní popínavá rostlina se zajímavými pěti nebo třílaločnými listy a nádhernými dekorativními květy. S jejím pěstováním budete úspěšní, když dodržíte několik zásad. Vyberte pro ni světlé slunné místo, kde jí nebude ohrožovat polední úpal. V případě, že se k ní slunce nedostane, květina poroste, ale nedočkáte se květů. Nezapomeňte na opěrnou konstrukci, ideální je obruč z drátu nebo bambusu. Mučence prospěje letnění na zahradě v květináči zakopaném do země, v době růstu ji nezapomeňte pravidelně zalévat a v místnosti se suchým vzduchem rosit. Přes zimu jí dopřejte oddech ve světlé chladnější místnosti s omezeným přísunem vody, na jaře staré výhony odstraňte a mladší zkraťte.

Země původu: země Jižní Ameriky
Výška:
až několik metrů
Světlo: stanoviště s dosahem přímého slunce
Zálivka:
hojná, v zimě mírná
Množení: řízky, které zakoření v zemině pod sklenicí

Philodendron scandens neboli filodendron
popinave pokojovky7
popinave pokojovky7

Tato popínavka je z celé rodiny filodendronů nejoblíbenější a nejméně náročná na podmínky a péči. Pěstovat ji můžete v závěsném květináči, ze kterého necháte její stonky volně splývat, ale i u mechového kmínku, okolo kterého výhony omotáte a drátkem nebo provázkem ještě zajistíte. Květináč s filodendronem umístěte na světlé místo mimo dosah přímého letního slunce, zalévejte pravidelně ale mírně a nezapomínejte často rosit, protože rostlina pochází z tropických oblastí a potřebuje vysokou vzdušnou vlhkost. Filodendronu neuškodí ani přezimování v běžných pokojových podmínkách, na jaře jej přesaďte a šlahouny zmlaďte seříznutím.

Země původu: americké tropy
Výška:
až 2 m
Světlo:
světlé jasné místo mimo dosah poledního slunce
Zálivka: mírná, v zimě omezená
Množení:
řízkováním

Reklama