reklama

7 tipů, jak nenaletět při koupi nemovitosti. Na co si dát pozor?

skrivaa
14. ledna 2019
Pořizování vlastní nemovitosti bývá část spojeno s velkým stresem. Ať už se jedná o byt či dům, cena je pro rozhodování zásadní a často se pak podceňuje technický stav. I takový obyčejný flíček v podkroví se může pěkně prodražit. Ne každý je technik a stavebník, a proto vám přinášíme pár základních rad a tipů, na co si dát pozor při hledání vysněného domova.
reklama

Pozor na trhlinky vdůsledku nerovností

Atypické domy mohou vypadat na pohled zajímavě, musí však být pečlivě postaveny. Pokud je totiž nemovitost „složena“ zrůzně velikých částí, může se stát, že si nebude rovnoměrně sedat a mohou se objevit trhliny vnejslabších místech, nejčastěji u oken. Má váš vysněný dům trhliny kolem okenic? Může jít o banalitu, ale také o opravy vřádech několika tisíc. Než dům koupíte, vyžádejte si například výkresové dokumentace a zjistěte způsob založení, jaké má dům základy či zda nestojí na jílech.

Nízkopodlažní domy? Hrozí vlhké zdi i plesnivá podlaha

Pozemek, na kterém je dům postaven, ovlivňuje mnohé. Jaké bude na zahradě léto, ale i zda budete mít při přívalových deštích problémy svodou. U domů snízko položenou podlahou hrozí při silnějších deštích prosakování vody pod podlahu i do stěn. Při prohlídce se ptejte na vodorovnou hydroizolaci, která by měla být výš než případná hladina vody, a zkontrolujte celkově tvar pozemku u sebe i sousedů. Je-li domeček vúdolí, riziko je vysoké. Opravy takového problému mohou vyjít na stovky tisíc a „happy end“ není stoprocentně zaručen.

Voda vgaráži či zatopený sklep

Není nic neobvyklého, že se garáž nachází pod úrovní terénu. Při vydatnějších deštích tak do garáže může zatékat. Při koupi domu je důležité zkontrolovat, jak je vyřešen případný odtok, jak jsou umístěné sběrné žlábky a vjakém jsou stavu. Mnohdy pomůže jen žlábky vyčistit. Pokud ne, je třeba upravit stávající žlab a snejvětší pravděpodobností bude potřeba i zasáhnout do fasády. Problém svodou se může objevit i ve sklepě. Přívalové deště umí být zákeřné a ve sklepě mohou udělat bazének. „V případě jednorázových události doporučujeme čerpadlo jen zapůjčit. Speciální čerpadla vysají vodu až na úroveň 1–2 mm a také si poradí spískem, bahnem či kameny. Vyschnutí lze podpořit odvlhčovači vzduchu,“ uvádí Zdeněk Plecháč, technik divize DEK půjčovna.

Mokro pod vanou

Stará vana, špatná instalace, nedostatečné zaspárování, to mohou být důvody, proč se objeví pod vanou voda. Na první pohled lze tento problém objevit například při pohledu na popraskané spáry. Nebyl-li dům dlouho používán, vyzkoušejte prostor mezi vanou a obklady chvíli polévat a pak zkontrolujte prostor pod tím. Takováto kontrola zabere jen chvíli a vy tak můžete předejít pozdějším nepříjemnostem. Je-li problém krátkodobý, vyřešíte ho relativně snadno vřádech stovek nákupem silikonu. Je-li však problém dlouhodobý, voda může být nasáklá do povrchu pod vanou a oprava se může vyšplhat až na desítky tisíc.

Stavba garáže vnebezpečné oblasti

Nyní kupujete dům a za pár měsíců budete chtít postavit třeba garáž? To však nemusí být jednoduché a výstavba se může pěkně prodražit. Ověřte si tzv. požární odstupové vzdálenosti, tedy vzdálenosti, kde hrozí přenesení požáru. Pokud garáž naplánujete do „nebezpečného“ prostoru, povolení nejspíš i tak získáte, ale garáž asi nebude přesně podle vašich představ. Stavba vnebezpečném požárním prostoru nesmí mít okna a stěny by měly být ideálně zbetonu, povrchově upraveny proti požáru.

Mějte vpořádku všechny revize

Než si nemovitost koupíte, zkontrolujte platnost všech revizí vyžadovaných zákonem. Týká se to komínů – jednou ročně, hromosvodů – jednou za 3 až 5 let a elektroinstalace – před vlastním užíváním domu. Nenechte se odbýt a trvejte na kontrole. Většina revizí stojí řádově několik tisíc. Než dům koupíte, mějte revize vpořádku. Náklady na ně ať uhradí předchozí majitel a vy tak ušetříte třeba na novou pohovku.

Energetická náročnost

I přesto, že elektrospotřebiče vhorší kvalitě než A+ nekupujeme, při koupi bytu či domu lidem často nevadí ani F. Přitom takové náklady na vytápění se mohou ročně vyšplhat kdesetitisícům. Při koupi domu myslete na čtyři základní věci. Zjistěte podlahovou plochu, vyžádejte si faktury za teplo zpředchozích období, zkontrolujte jednotky, vjakých je teplo dodáváno a například podle tabulek uvedené vbrožuře Nemopas vypočtěte spotřebu a zařaďte domeček do příslušné kategorie. Kategorie C představuje současný stav nových nebo rekonstruovaných domů. Zajímejte se také o stáří kotle, druh paliva, zateplení budovy i tepelných rozvodů.

Další články:

Sílejte článek
Zobrazit komentáře ke článku
reklama