Růžový povlak v koupelně způsobuje nebezpečná bakterie. Zbavte se jí co nejdříve
V koupelně na nás čekají všelijaké nástrahy. Vlhké prostředí je ideální pro bujení různých bakterií. Nejčastější je odporně černá plíseň ve spárách, ale můžeme narazit i na oranžovou až růžovou plíseň, která se často drží ve sprchových koutech. Jak se jí zbavit?
Začíná to nevinně, plísně si mnohdy ani nevšimneme, dokud se pořádně nerozroste a nevytvoří růžový povlak. Nevypadá nijak zákeřně, ale může nás hezky potrápit.
Co růžovou plíseň způsobuje?
Pachatelem je bakterie zvaná Serratia marcescens. Ačkoli by měl chlór obsažený vkohoutkové vodě šíření téhle bakterie zabránit, ne vždy se to daří. Zatímco častá černě zbarvená plíseň se objevuje vtěžko dostupných spárách, růžový film najdete třeba na podlahách vaniček sprchových koutů. Obecně právě sprchové kouty jsou místem, kde se Serratii daří dobře.
Růžová plíseň 2 Zdroj: iStock
Je růžová plíseň nebezpečná?
Žádná plíseň vdomácnosti není dobrá. Serratia marcescens dokáže způsobit záněty, pokud na ni například šlápneme poraněnou nohou. Může vyvolat záněty močových cest a někdy stojí i za zápalem plic. Je tedy vhodné se jí co nejdříve zbavit a to zejména kvůli zanícení ranek na kůži.
Jak se růžové plísně zbavit?
Dobrou zprávou je, že bakterii lze zlikvidovat poměrně snadno. Postačí běžné dezinfekce na čištění koupelen. Růžový film lze odstranit hadříkem, následně je potřeba místo důkladně vydezinfikovat. Plíseň se může vracet, a to zvlášť vmístech svlastním zdrojem vody, která neprochází tak důkladným čištěním.
Pro úklid domácnosti můžete použít i přírodní prostředky: