Bydlení

13. dubna 2017 13:59

Markéta Zídková

Altán, pergola nebo čajový domeček? Jaké jsou trendy zahradní architektury

Stále více lidí si chce zútulnit zahradu stavbou, kde je klid, odkud je pěkný výhled, která bude sloužit výhradně k lenošení, relaxaci a posezení s přáteli. Při hledání takového útočiště před každodenním shonem se často inspirují v historii, a přitom využívají nejmodernější technologie.

Posedět si v létě v zahradě je báječné. Poslední léta jsou teplá, ale starší a zralejší ročníky mezi námi pamatují roky, kdy teploty v létě jen výjimečně dosahovaly 30 °C a večery byly tak studené, že na posezení v zahradě bez ohně člověk mohl zapomenout. Zejména ve vyšších nadmořských výškách – a tím nemyslíme Krkonoše. Není tedy od věci postavit si na zahradě nějaké útočiště (ideálně s krbem), aby člověk mohl zahradu využívat nejen za nádherného počasí. Jaké jsou možnosti?

Altánky

Altánky různých typů a tvarů mají tisíciletou historii. Dekorativní stavby s vyřezávanými prvky působí velmi romanticky a jsou doslova ozdobou zahrady. Zastřešený altánek má částečně plné stěny a bývá otevřený do všech stran. Ale otevřené posezení není vždycky praktické. V parných dnech ani při dešti vás jen stříška neochrání. Proto je obvyklou součástí moderních zahradních altánů stínění bočnic.

Pergoly

Dvě století před naším letopočtem byly v zahradách Orientu, v antice a později i v evropských zámeckých zahradách oblíbené pergoly. Sloužily jako opora pro vinnou révu nebo růže, i jako odpočinkový prostor. Jelikož střecha pergoly nebývala krytá jako u zahradních altánů, neposkytovala dostatečnou ochranu za nepříznivého počasí. Moderní pergoly tvoří estetické a relativně levné řešení pro využití prostor na terase domu nebo slouží jako samostatný přístřešek pro grilovací kout. Aby poskytovaly útočiště i v chladnějším počasí, mohou být doplněny o boční zástěnu s okny, trojúhelníkový boční kryt či ohřívač vzduchu. Podobným architektonickým prvkem zahrad jako pergoly jsou besídky. Liší se půdorysem ve tvaru kruhu nebo šestiúhelníku, a tvoří jakýsi mezistupeň mezi pergolou a zahradním domkem.

Čajové domečky

Čajové domky patří k typickým zahradním stavbám Japonska. Jejich bohatá historie se váže k tradici čajového rituálu a ke snaze vytvořit v blízkosti domu výjimečné místo, kde se člověk dokonale uvolní a docílí duševní klid: „Čajové domky jsou typické subtilní konstrukcí, barevností, kaskádovitou stříškou a posuvnými systémy, které vytvářejí klidnou hru světla a stínů. Stavba nepodléhá žádným pravidlům, odráží jen to, co má majitel rád a co se mu líbí. Mistři japonské čajové architektury dbali jen na tři tradiční body stavby: malý vstup, který symbolizoval pokoru, odklon od reálného světa a zároveň opticky rozšířil prostor uvnitř, ohniště k čajovému obřadu a místo k navázání konverzace,“ vysvětluje Jan Svoboda, majitel originální japonské zahrady v Pístech na Litoměřicku, a dodává, že v dnešní době slouží i v asijských zemích spíš k relaxaci, a je úplně jedno, jestli tam lenošíte v polštářích s knihou nebo pijete pivo s přáteli. Není divu, že atraktivita čajových domků vybízí moderní architekty i majitele zahrádek ke stavbě podobně promyšlených objektů. Nejvíce inspirativní je symbióza s přírodou a dokonalá práce se světlem: na jedné straně výhledy do přírody, na druhé působivá vnitřní atmosféra. Moderní stavby tohoto typu mívají prosklené stěny, posuvná okna spojující interiér s venkovní terasou a samozřejmě prvky stínící techniky.

Promyslete prvky sluneční ochrany

Stejně jako není od věci promyslet stavbu krbu, abyste si zahradu užili i o chladných večerech, nezapomeňte v parném létu na stínící systémy. Ty fungují jako architektonický prvek, a dotvářejí celkový estetický vjem každé subtilní stavby. Abyste mohli poklidně rozjímat a nebyli vystaveni žhavému slunci nebo zvědavým očím, můžete stěny zakrýt: „Zajímavým a velmi efektivním řešením jsou venkovní screenové rolety. Jejich hlavní předností je částečná světelná propustnost a variabilita. Poskytují stín, aniž byste ztratili výhled do okolní vegetace, a zároveň ztěžují pohled zvenčí. Instalace je jednoduchá, nenarušuje žádnou stavbu a zaoblený box působí elegantně, “ říká Jan Žižlavský odborník na stínící systémy ze společnosti Isotra. „Nejnovější typy se speciálním ZIP systémem pevně uchytí látku a dokonale ji uzamknou. Díky tomu zůstává po spuštění rolety napnutá. V nepříznivém počasí nikde neprofoukne, a teplo zůstane uvnitř. Roleta pohlcuje přicházející teplo, a přitom zajistí cirkulaci vzduchu.

(web)

Mohlo by vás zajímat:

Sdílejte článek

Přečtěte si také