13. dubna 2017 13:59
Markéta ZídkováAltán, pergola nebo čajový domeček? Jaké jsou trendy zahradní architektury
Stále více lidí si chce zútulnit zahradu stavbou, kde je klid, odkud je pěkný výhled, která bude sloužit výhradně k lenošení, relaxaci a posezení s přáteli. Při hledání takového útočiště před každodenním shonem se často inspirují v historii, a přitom využívají nejmodernější technologie.
Posedět si v létě v zahradě je báječné. Poslední léta jsou teplá, ale starší a zralejší ročníky mezi námi pamatují roky, kdy teploty v létě jen výjimečně dosahovaly 30 °C a večery byly tak studené, že na posezení v zahradě bez ohně člověk mohl zapomenout. Zejména ve vyšších nadmořských výškách – a tím nemyslíme Krkonoše. Není tedy od věci postavit si na zahradě nějaké útočiště (ideálně s krbem), aby člověk mohl zahradu využívat nejen za nádherného počasí. Jaké jsou možnosti?
Altánky
Altánky různých typů a tvarů mají tisíciletou historii. Dekorativní stavby s vyřezávanými prvky působí velmi romanticky a jsou doslova ozdobou zahrady. Zastřešený altánek má částečně plné stěny a bývá otevřený do všech stran. Ale otevřené posezení není vždycky praktické. V parných dnech ani při dešti vás jen stříška neochrání. Proto je obvyklou součástí moderních zahradních altánů stínění bočnic.
Pergoly
Dvě století před naším letopočtem byly v zahradách Orientu, v antice a později i v evropských zámeckých zahradách oblíbené pergoly. Sloužily jako opora pro vinnou révu nebo růže, i jako odpočinkový prostor. Jelikož střecha pergoly nebývala krytá jako u zahradních altánů, neposkytovala dostatečnou ochranu za nepříznivého počasí. Moderní pergoly tvoří estetické a relativně levné řešení pro využití prostor na terase domu nebo slouží jako samostatný přístřešek pro grilovací kout. Aby poskytovaly útočiště i v chladnějším počasí, mohou být doplněny o boční zástěnu s okny, trojúhelníkový boční kryt či ohřívač vzduchu. Podobným architektonickým prvkem zahrad jako pergoly jsou besídky. Liší se půdorysem ve tvaru kruhu nebo šestiúhelníku, a tvoří jakýsi mezistupeň mezi pergolou a zahradním domkem.
Čajové domečky
Čajové domky patří k typickým zahradním stavbám Japonska. Jejich bohatá historie se váže k tradici čajového rituálu a ke snaze vytvořit v blízkosti domu výjimečné místo, kde se člověk dokonale uvolní a docílí duševní klid: „Čajové domky jsou typické subtilní konstrukcí, barevností, kaskádovitou stříškou a posuvnými systémy, které vytvářejí klidnou hru světla a stínů. Stavba nepodléhá žádným pravidlům, odráží jen to, co má majitel rád a co se mu líbí. Mistři japonské čajové architektury dbali jen na tři tradiční body stavby: malý vstup, který symbolizoval pokoru, odklon od reálného světa a zároveň opticky rozšířil prostor uvnitř, ohniště k čajovému obřadu a místo k navázání konverzace,“ vysvětluje Jan Svoboda, majitel originální japonské zahrady v Pístech na Litoměřicku, a dodává, že v dnešní době slouží i v asijských zemích spíš k relaxaci, a je úplně jedno, jestli tam lenošíte v polštářích s knihou nebo pijete pivo s přáteli. Není divu, že atraktivita čajových domků vybízí moderní architekty i majitele zahrádek ke stavbě podobně promyšlených objektů. Nejvíce inspirativní je symbióza s přírodou a dokonalá práce se světlem: na jedné straně výhledy do přírody, na druhé působivá vnitřní atmosféra. Moderní stavby tohoto typu mívají prosklené stěny, posuvná okna spojující interiér s venkovní terasou a samozřejmě prvky stínící techniky.
Promyslete prvky sluneční ochrany
Stejně jako není od věci promyslet stavbu krbu, abyste si zahradu užili i o chladných večerech, nezapomeňte v parném létu na stínící systémy. Ty fungují jako architektonický prvek, a dotvářejí celkový estetický vjem každé subtilní stavby. Abyste mohli poklidně rozjímat a nebyli vystaveni žhavému slunci nebo zvědavým očím, můžete stěny zakrýt: „Zajímavým a velmi efektivním řešením jsou venkovní screenové rolety. Jejich hlavní předností je částečná světelná propustnost a variabilita. Poskytují stín, aniž byste ztratili výhled do okolní vegetace, a zároveň ztěžují pohled zvenčí. Instalace je jednoduchá, nenarušuje žádnou stavbu a zaoblený box působí elegantně, “ říká Jan Žižlavský odborník na stínící systémy ze společnosti Isotra. „Nejnovější typy se speciálním ZIP systémem pevně uchytí látku a dokonale ji uzamknou. Díky tomu zůstává po spuštění rolety napnutá. V nepříznivém počasí nikde neprofoukne, a teplo zůstane uvnitř. Roleta pohlcuje přicházející teplo, a přitom zajistí cirkulaci vzduchu.
(web)
Mohlo by vás zajímat: