Vánoce

22. prosince 2020 08:00

Simona Sedláčková

Betlém namalujte na kamínky nebo ho vytvořte z květináčů či plata od vajec

Betlémy patří k tradičním symbolům Vánoc a jen málokterá rodina nemá ten svůj, který pečlivě opatruje. Pokud ještě betlém doma nemáte, možná je právě nyní nejvyšší čas, nějaký si pořídit. Nebo ještě lépe, betlém si můžete vytvořit sami. Technika, kterou zvolíte, je jen na vás.

Vánoční betlém malovaný na kameny

Vposlední době je malování na kameny a oblázky velmi oblíbené. Stále více lidí se zapojuje do malování tzv. putovních kamínků. Ale kameny a větší oblázky můžete o Vánocích využít i na výrobu kouzelných betlémů.

Jakými barvami na kameny malovat?

Ideální jsou barvy akrylové, které po zaschnutí výborně drží a nešpiní, a mají krásné, syté odstíny barev. Využít však můžete i obyčejné vodové nebo temperové barvy, případně i pastelky, ale ty už vyžadují přelakování bezbarvým lakem.

Obrázek si nejprve předkreslete tužkou na papír. Pak si namalujte na kamínek bílý podklad, na který po zaschnutí barvy motiv tužkou překreslíte. Pak teprve začněte opatrně obrázek malovat. Nejprve plochy, které budou vespod.

Teprve nakonec vymalujte obličej, který by měl zobrázku nejvíce opticky vystupovat.

Pečlivě vybírejte kameny, na které budete malovat. Nejde jen o hladký povrch, ale také o tvar kamenů, aby se na ně jednotlivé postavy dobře malovaly.

Vánoční betlém zmalých květináčků

I na hliněné květináče můžete použít stejné barvy, nejlepší budou barvy akrylové. Tentokrát však budete ještě potřebovat velké dřevěné korálky a kvalitní lepidlo, případně i kus režné látky a dřevěné nebo papírové hobliny na vyplnění květináčku sJežíškem.

Květináče natřete barvou a na korálky namalujte očka. Pokud si netroufnete na celý obličej, opravdu namalujte pouze oči. Bude to vypadat mnohem lépe než nepovedený obličej.

Nakonec nalepte korálky na obrácené květináče a doplňte plášť zpytloviny nebo jiné režné látky. Malý květináček vyplňte hoblinami a vložte korálek, který bude představovat Ježíška.

Vánoční betlém zplsti

I vlněná plst patří mezi velmi dostupné a oblíbené materiály. Pořídíte ji nejen ve výtvarných potřebách, ale i ve skoro každém papírnictví. Opět si připravte návrh, nakreslený tužkou na papír, jednotlivé části vystřihněte a podle nich nastříhejte plst. Pak se dejte do našívání a sešívání kroužkovým stehem.

Vánoční betlém zdřevěných prkének a hranolů

Hotové dřevěné tvary většinou můžete koupit vhobby marketech, ale šikovnější znás si na opracování dřeva jistě troufnou i sami.

Vánoční betlém zdřevěných špachtlí

Hledáte hodně jednoduchý nápad, jak vytvořit vánoční betlém spolu sdětmi? Využijte dřevěné špachtle. A nemusíte kvůli tomu sníst kupu nanuků. Dřevěné špachtličky různých velikostí koupíte ve výtvarných potřebách i na internetu.

Vánoční betlém zpapírových roliček

Roličky od toaletního papíru se hodí vždycky, protože mají hodně široké využití. Už na začátku adventu jste je možná upotřebili na adventní kalendáře. Teď si znich sdětmi postavte Betlém. A malého Ježíška vytvořte například zkorkového špuntu.

Nevíte si rady, kam hotové postavičky umístit abyste mohli vytvořit krásný betlém? Využijte obyčejné krabičky od vajec!


Přečtěte si také