Bydlení

11. března 2015 06:00

Markéta Zídková

Betonové monstrum? Lehká dřevostavba! Vila na Rhodu klame tělem

Vila F na řeckém ostrově Rhodos je vše jiné než necitlivě vsazený betonový kvádr.

Sami autoři projektu zatelieru Hornung and Jacobi Architecture přiznávají, že na první pohled jejich výtvor do krajiny příliš nezapadá. Při bližším seznámení je ale patrný i respekt stavby kokolí.

Kamenná zeď, která lemuje pobřežní cestu pod domem, se architektům hodila. Chrání soukromí a prorazit vní vjezd do garáže nebyl problém. Pár, který v tomto domě tráví převážně jen dovolenou, si přál oddělený prostor pro hosty. Architekti jim vyhradili menší místnost zapuštěnou do svahu vmístě pod bazénem.

Jak se architekti dušují, vila F nemá nikoho uchvacovat svou geometrickou podobou, ale svými různoběžnými tvary jen rámuje výhled na moře a do okolní krajiny. Aby byl výhled zkterékoli části domu co nejlepší, nejsou vdomě takřka žádné příčky. Zcela volný a plynulý pak architekti nechali i přechod zinteriéru do venkovní obývací zóny.

A – ačkoli to tak nevypadá – ukvapil by se každý, kdo by vilu F odsoudil jako samolibý betonový výtvor. Ve skutečnosti má totiž omítnutý dřevěný plášť, jímž abstraktně odkazuje na místní tradiční stavby.

Jelikož je stavba určena pro krátkodobé rekreační pobyty, dostala přednost lehká konstrukce. Ta také umožňuje rychlé ochlazování. Napomáhá tomu i na dálku ovládané střešní okno, které skomínovým efektem rychle vyvětrá horký vzduch. Zmíněný komínový efekt je o to silnější, že začíná vchladné, kónicky tvarované garáži provázané s domem. Takto se dům i bez použití klimatizace ochlazuje. Díky fotovoltaickým střešním panelům je navíc energeticky soběstačný.

(dah)

Mohlo by vás zajímat:

Sdílejte článek

Přečtěte si také