6. března 2015 05:21
Klára BeščecováBydlení mezi nebem a největším oceánem světa
Když šikovný architekt narazí na pozemek, který má vynikající umístění, může vzniknout hodně originální bydlení.
Výjimečný dům na výjimečném místě. Takhle snadno a přitom velmi výstižně lze charakterizovat rezidenci Coastlands House, pod niž se podepsala vedoucí architektka rakouského původu Mary Ann Gabriele Schicketanz z původního studia Carver + Schicketanz Architects.
Architektonické realizace tohoto studia (od roku 2012 působícího jako dvě samostatné kanceláře) je možné najít především v Kalifornii. Mezi jeho hlavní specializaci patří stavby beroucí ohled na prostředí, do něhož mají být zasazeny. A to jak po stránce estetické (tedy aby svým designem zapadaly do svého okolí), tak po stránce stavební (to se nejčastěji projevuje na volbě materiálů či způsobu vytápění). Do tohoto profilu Coastland House z roku 2009 perfektně zapadá.
Coastland House na pobřeží Pacifiku - Obrázek 4 Zdroj: Robert Canfield a Claudio Santini
Dům vyrostl na svažitém západním pobřeží Spojených států. Konkrétně v Kalifornii, na místě zvaném Big Sur. Tato oblast má nezaměnitelný krajinný ráz. Z pobřeží Tichého oceánu tu vyčnívají malebné pahorky, které jsou součástí pohoří Santa Lucia.
Pozemek má výhodnou jižní orientaci a postupně se svažuje až k Pacifiku. K vynikající poloze pozemku se tu ještě přidávají vzrostlé duby, dotvářející přívětivou tvář Coastland House.
Jako základ samotné stavby zvolila Mary Ann Schicketanz masivní kámen, jímž se dům skutečně i symbolicky propojuje s kamenitým podložím. Horní patro je opticky odlehčenější díky použitému sklu a kovovým rámům.
Pro investory, kteří jsou již oba v důchodu, bylo už při přípravě stavebního projektu důležité, aby dům zapadal do svého prostředí a aby bral ohledy na ekologii. Při stavbě byly díky tomu využity místní i recyklované materiály a dům pracuje se solární energií. Fotovoltaický systém dokáže pokrýt 90 procent z celkové energetické spotřeby domácnosti.
Bez otevřených interiérů by se dům na takovém místě jen těžko obešel. Většina pokojů je tedy hojně prosklená a velmi vzdušná. Zařízení je převážně moderní, citlivě ho doplňuje umělecká sbírka obrazů a soch. Za zmínku rozhodně stojí například originální jídelní stůl Ico Parisi.
Foto: Robert Canfield a Claudio Santini
Text: Klára Beščecová
Mohlo by vás zajímat: