Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama

Bydlení mezi nebem a největším oceánem světa

Když šikovný architekt narazí na pozemek, který má vynikající umístění, může vzniknout hodně originální bydlení.
Vydáno: 06.03.2015
Majitelé si užívají skvostný výhled na Pacifik
Majitelé si užívají skvostný výhled na Pacifik Autor: Robert Canfield a Claudio Santini
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Výjimečný dům na výjimečném místě. Takhle snadno a přitom velmi výstižně lze charakterizovat rezidenci Coastlands House, pod niž se podepsala vedoucí architektka rakouského původu Mary Ann Gabriele Schicketanz z původního studia Carver + Schicketanz Architects.

Architektonické realizace tohoto studia (od roku 2012 působícího jako dvě samostatné kanceláře) je možné najít především v Kalifornii. Mezi jeho hlavní specializaci patří stavby beroucí ohled na prostředí, do něhož mají být zasazeny. A to jak po stránce estetické (tedy aby svým designem zapadaly do svého okolí), tak po stránce stavební (to se nejčastěji projevuje na volbě materiálů či způsobu vytápění). Do tohoto profilu Coastland House z roku 2009 perfektně zapadá.

Západy slunce jsou z tohoto pohledu nezapomenutelné
Západy slunce jsou z tohoto pohledu nezapomenutelné
Robert Canfield a Claudio Santini

Dům vyrostl na svažitém západním pobřeží Spojených států. Konkrétně v Kalifornii, na místě zvaném Big Sur. Tato oblast má nezaměnitelný krajinný ráz. Z pobřeží Tichého oceánu tu vyčnívají malebné pahorky, které jsou součástí pohoří Santa Lucia.

Pozemek má výhodnou jižní orientaci a postupně se svažuje až k Pacifiku. K vynikající poloze pozemku se tu ještě přidávají vzrostlé duby, dotvářející přívětivou tvář Coastland House.

Jako základ samotné stavby zvolila Mary Ann Schicketanz masivní kámen, jímž se dům skutečně i symbolicky propojuje s kamenitým podložím. Horní patro je opticky odlehčenější díky použitému sklu a kovovým rámům.

Pro investory, kteří jsou již oba v důchodu, bylo už při přípravě stavebního projektu důležité, aby dům zapadal do svého prostředí a aby bral ohledy na ekologii. Při stavbě byly díky tomu využity místní i recyklované materiály a dům pracuje se solární energií. Fotovoltaický systém dokáže pokrýt 90 procent z celkové energetické spotřeby domácnosti.

Bez otevřených interiérů by se dům na takovém místě jen těžko obešel. Většina pokojů je tedy hojně prosklená a velmi vzdušná. Zařízení je převážně moderní, citlivě ho doplňuje umělecká sbírka obrazů a soch. Za zmínku rozhodně stojí například originální jídelní stůl Ico Parisi.

Foto: Robert Canfield a Claudio Santini

Text: Klára Beščecová

Mohlo by vás zajímat:

Dům s výhledem do ráje

Moderní dům vás uchvátí luxusním výhledem na Alpy

Prosím, vstupte!

Neuvěřitelný dům, který se jakoby vznáší nad mořem

Z postele máte nerušený výhled na okolní moře

Bydlete jako Nemo. Za 10 milionů dolarů můžete mít podmořský dům


Článek je zařazen v:
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama