Bydlení

19. června 2014 06:00

Markéta Zídková

Bílá s černou vlastně ani nejsou barvy

Bílá a černá jsou odjakživa a za každých okolností „IN“. A to platí i pro interiéry.

Ať už každá sama za sebe, nebo i spolu. Bílá s černou v kombinaci tvoří vlastně ten největší kontrast. Těmto barvám říkáme achromatické – jsou to vlastně takové „nebarvy“.

Všimněte si, že ve svých životních etapách často střídáme tzv. „barevné období“, kdy máte doma či na sobě barevné věci, a oproti tomu se zase opět rádi vracíme ke klasice, jako je bílá a černá. Černá má navíc ještě schopnost, že každá z barev vedle ní vypadá zářivěji. Co asi víte, je to, že bílá nejvíce odráží světlo a černá jej naopak pohlcuje.

Jaké pocity v nás černá a bílá vyvolávají? Jak působí na naši psychiku?

Bílá je spojována s výrazem čistoty a pořádku. Prosvětluje interiér, opticky oddaluje, působí lehce, radostně, ale někdy může na naši psychiku působit až sterilně. Naopak černou vnímáme jako barvu tmy, smrti, občas i strachu, smutku, ale také luxusu, elegance a tajemství. Použitím černé nebo bílé v adekvátním množství nemůžeme nic zkazit.

Často se setkávám s tím, že lidé, kteří pracují hodně s barvami – návrháři, grafici – velmi často chodí v černé nebo bílé a také například jejich vizitky jsou v těchto barvách. Jako by se již nasytili barvami ve své tvorbě a u černé a bílé hledají klid a neutralitu. Černá a bílá jako by značily začátek a konec – narození a smrt, dobro a zlo, jin a yang. Proto na nás dohromady působí tak harmonicky.

Použití v interiéru:

Černá v interiéru působí velmi elegantně, dokonce i na stěnách. Jen množství korigujte, jelikož je to barva, která přibližuje prostor, opticky zmenšuje a hodně pohlcuje světlo. Také tmavý nábytek není úplně pro ty z nás, kteří neradi denně utírají prach. Na černé je vše více vidět.

Bílá je nyní velmi často používaná jak na nábytku, tak i dalších doplňcích. Je navíc ještě umocňována vysokým leskem, což často můžeme vidět na kuchyňských linkách nebo vestavném nábytku.

Ale i kombinací černé a bílé docílíme nadčasového interiéru, jehož kontrast nás nepřestane nikdy bavit.

Zuzana Schubertová, studio Epes rádes

Náš barevný seriál:

Sdílejte článek

Přečtěte si také