Barvy v interiéru

19. května 2014 05:27

Markéta Zídková

Fialová je velmi náročná na oči. Pozor na ni!

Podle společnosti Pantone je to barva roku 2014!

Je barvou květin i mystiky. Je často vyhledávaná do současných interiérů pro svou eleganci. Je však velmi náročná pro lidské oko. Proto s jejím použitím ve velkém množství buďte velmi opatrní. Může být totiž, podobně jako modrá, velkým pomocníkem a oživením, ale také může působit až depresivně. Má spoustu svých odstínových podob, od jemně pastelově fialové, levandulové až po temně fialovo-černou. Věděli jste, že fialová barva je podle společnosti Pantone barvou roku 2014? Chcete být letos in? Namíchejte si fialový „koktejl“ z názvem Radiant orchid 18-3224.

Jaké pocity v nás fialová vyvolává? Jak působí na naši psychiku?

Tajemství, dramatičnost, mystično, ale ve svých světlejších podobách navozuje pocit přírody a květů. Anglický název Violet je toho důkazem. Smícháte ji použitím modré a červené barvy. Pokud chcete docílit luxusnějšího vzhledu a vnést trochu tajemna, určitě je tato barva na místě. Na naši psychiku však může působit lehce depresivně a chladně. Proto melancholičtější povahy by měly tuto barvu použít ve svých pastelových podobách a v menším množství.

Použití v interiéru:

Vzhledem k tomu, že je fialová barvou roku, její použití v interiérech asi uvidíme letos častěji. Barva roku se vždy také projeví v módě i kosmetickém průmyslu. Fialová si výborně rozumí se žlutou i žluto-zelenou barvou. Tím, že sama o sobě působí chladně, teplá žlutá s ní výborně kontrastuje a celkový dojem z místnosti pak působí vyváženě. Stále moderní, i když trochu na ústupu, jsou nyní i fialovo-šedé tóny, které jsou často využívány v tzv. stylu á la Provence. Ale i temně fialová je nyní na výsluní. Můžete ji kombinovat s bílými doplňky, šedou barvou a celek bude působit velmi elegantně a nadčasově.

Zuzana Schubertová, studio Epes rádes

Mohlo by vás zajímat:

Sdílejte článek

Přečtěte si také