Bydlení

2. ledna 2018 08:00

Tereza Javorová

Biokrb můžete mít i v bytě. A zahřeje vás nejen na pohled!

Milujete ty chvilky, kdy můžete nostalgicky koukat do ohně a užívat si všudypřítomného tepla plnými doušky v období, kdy na nás sluníčko jaksi zapomnělo? Tento luxus si mohou dopřát i ti, co obývají bytové prostory. Na jakém principu biokrb funguje a co vědět, pokud ho chcete mít doma i vy?

Oč tu běží?

V období podzimních a zimních plískanic vyhledáváme zdroje tepla. Milujeme saunu, sem tam si zajdeme do vířivky nebo se vyvalíme před krbem na ovčí houni. V současné době jsou však v kurzu biokrby, které hoří přirozeným ohněm bez toho, aniž byste museli začít se sebenáročnější přestavbou.

Vzhledem k tomu, že se nemusíte starat o zásoby dřeva nebo briket, ušetříte si také plné ruce práce. Odpadá zápolení se sekyrkou, utírání začouzených dvířek od sazí a uklízení snad nekonečného nepořádku, který nadělá popel a třísky odpadávající z košíku na dřevo. Tím ale výčet výhod nekončí.

Velkou předností biokrbů je, že nepotřebují k hoření komín, oproti těm klasickým totiž spalují denaturovaný alkohol, chcete-li biolíh. Proces hoření této tekuté směsi se obejde bez sazí a také je zcela bez závadných zplodin. Do vzduchu se uvolňuje s vodní párou ještě oxid uhličitý. Vlastně tytéž látky vypouštíme do ovzduší i my, a to při vydechování. V případě, že biokrb hoří, výrobci doporučují zajistit přísun čerstvého vzduchu. Nezapomínejte proto na pravidelné větrání. V zimě tedy na to krátké, leč intenzivní.

Zaměřeno na biopalivo...

Pokud budete chtít, aby biokrb začal hořet, postačí vám nalít požadované množství biolihu a škrtnout. Co se týká biolihu, nenechejte se ošálit nízkou cenou a raději preferujte kvalitu. Cena za litr se pohybuje od 100 Kč a vydrží hořet za ideálních podmínek cca 3–5 hodin. Jak poznat, že se jedná o nekvalitní produkt? Jakmile ucítíte zápach, je něco špatně. O něco dražší jsou tekutá paliva, jež výrobce navíc doplnil o vonný extrakt.

Jaký typu biokrbů jsou vůbec kmání a za kolik?

Vtomto směru máte opravdu zčeho vybírat. Biorkrb můžete postavit volně do místnosti, nikoho zřejmě ale nepřekvapí fakt, že tato alternativa je ta nejlevnější. Zvládnete ji realizovat úplně sami a cena takového biokrbu se pohybuje kolem 2000 až 3000 Kč. Na trhu jsou dostupné také závěsné modely, které pověsíte na stěnu podobně jako obraz či televizi. Mnohem dražší jsou vestavné typy, kdy je zásadní odborná asistence a „zapuštění“ biokrbu do ktomu určeného prostoru, což pořizovací, už tak vysoké náklady vřádech několika desítek tisíc, navýší. Oblíbené je také zavěšení biorkrbu do prostoru, ke kterému přistupují majitelé žijící vmoderních bytech.

Dává teplo, nebo jen zahřívá na oko?

Jistě se shodneme, že přítomnost biokrbu vinteriérech je ryze estetická záležitost, která místnosti rozhodně sluší. Nicméně pouze o tom to není. I když biokrby nevynikají takovým stupněm výhřevnosti jako klasické krby, tak rozhodně jejich tepelný výkon není zanedbatelný. Vtéto souvislosti se mluví až o 5 kW.

(lz)

Sdílejte článek

Přečtěte si také