Uháčkujte si zvířátko s jemným kožíškem: Technika brush crochet

Už jste měli možnost, potkat ručně vyráběná zvířátka s jemným kožíškem? Na první pohled se nemůžete rozhodnout, jestli jsou tyto hračky háčkované, nebo šité z chlupatého materiálu. Prozradíme vám, jak dodat háčkovaným hračkám vzhled zvířátek v chlupatém kožíšku technikou brush crochet neboli kartáčovaného háčkování.

Jakou přízi budete potřebovat na brush crochet

Nejlépe fungují pletací příze zpřírodních vláken. Ovčí vlna, angora, mohér či alpaková příze se vyčesávají velmi snadno, ale stejně tak fungují i vlákna umělá, jako je akryl.

Jaký kartáč si pořídit

Postačí vám obyčejný kovový kartáč na vyčesávání psů se zahnutými drátky. Na jemnější vlnu a malé plochy můžete použít i suchý zip, tedy jeho stranu sháčky, ale počítejte stím, že vyčesávání chlupu bude trvat déle.

Jak budete postupovat při výrobě hračky

Nejprve uháčkujte jednotlivé díly zvířátka krátkými sloupky. Pokud použijete sloupky dlouhé, bude se vám při vyčesávání vytahovat celá příze a budou se tvořit díry. Každý kus vyplňte dutým vláknem. Pak každý kousek, na kterém chcete docílit chlupatého vzhledu, vykartáčujte, a to ještě před sešitím dílů ksobě. Pracujte velmi opatrně, nezapomínejte, že vyčesávaná vlákna se vlastně vytahují a zeslabují, a tím i ničí. Musíte tedy včas rozpoznat, kdy už by se vlna začala trhat. Háčkovaný kus kartáčujte pouze krátkými tahy. Nakonec díly sešijte ksobě a kartáčkem ještě začistěte švy. Vmístech, kde potřebujete chloupky jenom krátké, například kolem očí nebo na čumáčku zvířátka, klidně použijte nůžky a srst ostříhejte.

Technikou brush crochet můžete vyrábět zvířátka, na kterých na první pohled vůbec nepoznáte, že jsou háčkovaná. Jejich srst je tak důkladně vykartáčovaná, že chloupky dokonale háčkované sloupky překryjí.

Na druhou stranu můžete vytvářet naopak hračky, u kterých techniku háčkování přiznáte a chlup bude pouze mírně naznačen nebo háčkování na některých místech vůbec nevykartáčujete, například na spodní straně tlapek.


Přečtěte si také