Bydlení

24. dubna 2017 06:00

Jana Brass

Bydlení s vůní dřeva a moře: Domu na skále ponechali majitelé přírodní vzezření

Když se zadíváte na finského krasavce usazeného pěkně na skále s výhledem do zálivu, přijde vám, že sem prostě nešlo zasadit omítnutou stavbu napodobující zděný dům. Ale tahle spousta dřeva vás prostě dostane!

Finsko je pro nás zemí saun, mnoha jezer a lesů. Zkrátka ráj soužití s přírodou. Tak také pojali ve finském studiu Sigge Architects / Viiva Arkkitehtuuri koncepci rodinného domu, pro který měli jeho majitelé vybraný hodně nezvyklý pozemek nedaleko finského města Turku. Byla jím skála v borovicovém lese nad mořským zálivem.

Odpočívat se dá i nedaleko domu… také na skále, Foto: Vesa Loikas Photography

Pro stavbu domu je pochopitelně mnohem lepší jeho základy ukotvit na podkladu, s kterým se dá pracovat. V případě Seaside Villy šlo ale jen buď skálu obestavět, nebo ji odstřelit. To bychom ale nesměli být na severu Evropy, kde mají k přírodě přátelsky vřelý vztah.

Na severu Evropy nemůže chybět krb. Tentokrát ve velmi moderním pojetí, Foto: Vesa Loikas Photography

Výsledkem náročného architektonického úkolu byl dřevěný dům, jehož kovovými prvky zpevněná podsada spočívá na oblém hřbetu jedné části skály a o tu druhou se opírá. Vše uvnitř domu pak bylo, pokud to jen trochu bylo možné, zhotoveno ze dřeva. Vzniklo nádherné bydlení provoněné dřevem s úchvatným výhledem a v bezkonkurenčně přírodním prostředí.

Podívejte se na fotografie Vesa Loikas a posuďte sami, jak to dopadlo.

(fis)

Foto: Vesa Loikas Photography

Mohlo by vás zajímat:

Sdílejte článek

Přečtěte si také