reklama

Bydlení s vůní dřeva a moře: Domu na skále ponechali majitelé přírodní vzezření

bras
24. dubna 2017
Když se zadíváte na finského krasavce usazeného pěkně na skále s výhledem do zálivu, přijde vám, že sem prostě nešlo zasadit omítnutou stavbu napodobující zděný dům. Ale tahle spousta dřeva vás prostě dostane!
reklama

Finsko je pro nás zemí saun, mnoha jezer a lesů. Zkrátka ráj soužití s přírodou. Tak také pojali ve finském studiu Sigge Architects / Viiva Arkkitehtuuri koncepci rodinného domu, pro který měli jeho majitelé vybraný hodně nezvyklý pozemek nedaleko finského města Turku. Byla jím skála v borovicovém lese nad mořským zálivem.

Odpočívat se dá i nedaleko domu… také na skále, Foto: Vesa Loikas Photography

Pro stavbu domu je pochopitelně mnohem lepší jeho základy ukotvit na podkladu, s kterým se dá pracovat. V případě Seaside Villy šlo ale jen buď skálu obestavět, nebo ji odstřelit. To bychom ale nesměli být na severu Evropy, kde mají k přírodě přátelsky vřelý vztah.

Na severu Evropy nemůže chybět krb. Tentokrát ve velmi moderním pojetí, Foto: Vesa Loikas Photography

Výsledkem náročného architektonického úkolu byl dřevěný dům, jehož kovovými prvky zpevněná podsada spočívá na oblém hřbetu jedné části skály a o tu druhou se opírá. Vše uvnitř domu pak bylo, pokud to jen trochu bylo možné, zhotoveno ze dřeva. Vzniklo nádherné bydlení provoněné dřevem s úchvatným výhledem a v bezkonkurenčně přírodním prostředí.

Podívejte se na fotografie Vesa Loikas a posuďte sami, jak to dopadlo.

(fis)

Foto: Vesa Loikas Photography

Mohlo by vás zajímat:

Sílejte článek
Zobrazit komentáře ke článku
Štítky: dřevoFinskodřevostavby
reklama