Bydlení

18. dubna 2017 08:17

Markéta Zídková

Dům dvou romantiků dokonale splynul s okolím

Pokud tento dům v Ingoltsby na jihu Austrálie v někom vyvolá dojem, že splývá s okolní pobřežní krajinou, rozhodně nejde o náhodu. Přesně to si totiž jeho majitelé přáli.

Nenápadnost ale tento dům dostal do vínku už v samotném návrhu. „Měli jsme jednoduché, pragmatické zadání, aby se dům dobře začlenil do tohoto nepříliš vlídného prostranství,“ popisuje autor projektu z ateliéru Seeley Architects s tím, že stavby domů na pobřeží si beztak žádají zvlášť opatrný přístup.. Žádost klientů tedy rád zohlednil zčásti dřevěným pláštěm domu, jehož přírodní povrch získal záhy patinu, a dům tak na pohled skutečně splynul s okolím.

Dům kombinuje robustní zděné základy s hloubenou garáží a lehkou dřevostavbu s trámovou konstrukcí. „Je to kontrast mezi hmotou a prostorem, a také mezi pevným a křehkým,“ vysvětluje architekt v narážce na kombinaci surového kamene a skla.

Pro jeho obyvatele je ale důležitější než všechny kontrasty to, zda uvidí moře, a o to je tu dobře postaráno. Okolní zeleň, a hlavně oceán doslova vtahují dovnitř rozměrná okna, nejlepší výhled je ale z kryté terasy v patře. Velké okno je dokonce i ve střešním převisu nad tímto jedinečným sezením. Jím jsou vidět nanejvýš ptáci, hvězdy nebo letadla, přesto ale plní jednu důležitou funkci, propouští totiž světlo dál do interiéru.

(dah)

Mohlo by vás zajímat:


Přečtěte si také