Bydlení

13. června 2017 06:01

lz

Bydlete zdravěji a zeleně. Pokojovky, které vyčistí vzduch od toxických látek a zbaví vás stresu

Proč utrácet za čističky vzduchu, když můžete zaúkolovat rostliny. Jejich pořizovací nároky jsou ve srovnání s technickými vymoženostmi nulové, vydrží vám při správné péči na věky a navíc váš interiér hezky zútulní.

Rostliny umí vyčistit vzduch přirozeně, mnohem lépe, než my při sebelepším úklidu. Ačkoliv se budeme snažit sebevíc, tak se mnohým toxickým látkám vnašem domově nevyhneme. Stavební práce totiž mají jasný postup a stím přichází na řadu i nutnost použitých chemických přípravků (od lepidel, barvy, pěny a další). Proto se pěstování flóry nebraňte, akorát se tím okrádáte o zdravé prostředí pro vás i celou rodinu. Kromě těchto benefitů dokonce navíc tlumí hluk a nabádají naši mysl kodpočinku. „U nás to vypadá jako v soukromém květinářství. Po letech zkušeností jsem přišla na to, že těm pocházejících ztropických oblastí se mnohem více daří vkoupelně, kde je kromě vyšší vlhkosti vzduchu i teplo,“ svěřuje se svým objevem čtenářka Martina S. (44). A kterými pokojovkami tedy konkrétně zútulnit interiér, pokud chcete mít čistší vzduch bez chemikálií nebo účinně bojovat proti stresu?

Gerbery

Milujete gerbery? Místo jejich řezané verze se porozhlédněte po oranžovém či červeném květenství vkvětináčích. Odbornicí se shodují, že gerbery jsou ideální květinou do místnosti, ve které máte uschováno prádlo. Máte – li zvlášť šatnu, určitě na ni pamatujte. Vyrušuje totiž chemikálie zpracích prostředků.

Ledviník

Milujete závěsné rostliny? Tak pak bude vaší volbou kapradina známá jakoledviník. Kromě toho, že umí filtrovat formaldehyd, odstraní ze vzduchu i xylen, který se vyskytuje v nábytkářských pěnách či tkaninách.Tato pokojovka se hodí i do koupelny nebo stinných pokojů. Pamatujte ale na to, že semínek na rozmnožení se nedočkáte.

Aloe vera

První pomoc pro vaše zdraví. Řeč je o více než zázračném sukulentu jménem aloe vera, na který léčitelé ani šamané nedají dopustit. Díky rosolovitému gelu ukrývající se v listech uleví od bolestivých popálenin a dokonce utiší krvácející ranky. Ze vzduchu pak odstraňuje formaldehyd.

Lopatkovec

Tato květina vás zbaví toluenu, bencenu, formaldehydu či amoniaku, avšak budete se mu muset odvděčit štědrou zálivkou. Doslova do písmene žízní po závlaze a vzásadě mu neprospívá, pokud jeho substrát vyschne na troud. Míru potřebné zálivky můžete detekovat také tím, že listy jsou za ideálních okolností pevné a směřují vzhůru. Najděte mu světlé stanoviště, avšak nikoliv spřímou koncentrací slunečních paprsků. Lahvově zelené listy vdobě květenství ostře kontrastují se sněhově bílými toulci.

Fíkus

Vrodině fíkusů najdete poměrně početné obecenstvo, avšak i přes jejich oblibu musíme uvést na pravou míru, že se jedná o poměrně senzitivní rostliny. Ti, jež tyto druhy pěstují, si často stěžují na problematiku se zálivkou. Fíkusům se totiž vtomto směru jen tak nezavděčíte. Postupem času ale pravidelnost zálivky vyladíte.

Milovníci bonsají dají zelenou těm drobnolistým, kdežto vprostorných místnostech zazáří ty ve velikosti XXL, o kterých je známo, že produkují latex.

Palma

Zamilujte si palmy. „Před třemi lety jsem se vrátila zcest po Dominikánské republice a kromě závislosti na tamní kávě, jsem si přivezla trvalou lásku ke kokosu a kokosovým palmám, které súspěchem pěstuji. Avšak zda-li se někdy dočkám plodu, to je prozatím ve hvězdách. Po letech zkušeností doporučují zalívat pouze odstátou vodou, pravidelně rosit a opravdu sporadicky přesazovat,“ svěřuje se Laura P.

Pokud zůstaneme u palem i nadále, je zhlediska prospěšnosti na lidský organismus doporučována především palma areka, jež proslula tím, že produkuje velké množství kyslíku. Vtéto souvislosti se mluví také o tenuře, která je pěstitelsky nenáročná, a proto když tu a tam opomenete na zálivku, ustojí to spřehledem. Zbavit se formaldehydu z cigaret či dřevotřískového nábytku vám pomůže i datlová palma, kteoru si můžete zkusit vypěstovat i ze semínek.

Orchideje, bromélie

Toužíte si doma navodit atmosféru tropických pralesů? Tak pak vsaďte na orchideje. Pro začátečníky doporučujeme rozhodně phalaenopsis. Není náročná na údržbu, přesto nádherně kvete a je učiněnou pastvou pro oči. Fantasticky se v květináči vyjímají i bromélie, které zaručeně zlepší vaši náladu.

Zamiokulkas, citroník

Zamiokulkas nebo citroník vypadají také v květináči skvěle, zkrášlí každý interiér a uklidní rozbouřenou mysl a nervy. Zamiokulkas je teď velmi módní rostlina s dužnatými stonky a tmavě zelenými listy. Daří se mu téměř kdekoliv a je velmi nenáročný na péči. Nicméně potřebuje trochu prostor kolem sebe...

-lz-


Přečtěte si také