Bydlení

11. února 2016 14:10

Markéta Zídková

Ceny plynu klesají. Doma si už nyní můžete přilepšit

Ceny plynu klesají. Doma si už nyní můžete přilepšit

Ceny zemního plynu na burze se za poslední rok propadly o třetinu, většina dodavatelů zemního plynu však na to zatím nereaguje. Nejnižší ceny by se za tuto komoditu měly objevit až v příštím roce, přesto vyčkávat se nevyplatí.

Z údajů Českého statistického úřadu zemní plyn pro domácnosti od roku 2012 zlevnil zhruba o pět procent a jeho cena je stále vyšší než v letech 2008 až 2011. Největší dodavatelé již nyní avizují slevy ve výši 5–10 procent, obvykle ale pro zákazníky, kteří využívají historických tarifů s vysokými cenami.

To, že ceny zemního plynu na burze klesají, potvrzuje i David Neckář z plynárenské společnosti SPP. „Je pravdou, že oproti loňskému roku ceny výrazně poklesly. Ale nutno upozornit, že v plynárenství se uzavírají dlouhodobé kontakty minimálně s ročním předstihem, takže tento pokles ve svých peněženkách domácnosti pocítí až tak za rok.“ Cenová konkurence ale tlačí ceny dolů již nyní a vyčkávat až na zlevnění do roku 2017 se moc nevyplatí. Určitě se vyplatí se poohlédnout po levnějším dodavateli, se kterým můžete ušetřit již letos.

Ostatní dodavatelé nabízejí levné ceny, někteří již ke snížení sáhli nyní. „Naše společnost připravila novou nabídku pro všechny, kteří chtějí ušetřit již nyní a patří k nejlepším na trhu. Nejen, že máte možnost ušetřit kolem dvou měsíčních plateb, což je v praxi několik tisíc korun, ale navíc se nám nemusíte k ničemu uvazovat,“ pokračuje zástupce společnosti SPP, která zemní plyn dodává více jak milionu zákazníků v České a Slovenské republice.

Pokud se rozhodnete odejít od svého stávajícího dodavatele k levnějšímu, určitě se nemusíte ničeho bát. Nezaplatíte za to nic, stát vás to bude pouze dva podpisy. „Změna dodavatele je spíše administrativní úkon než velký zásah do vaší domácnosti. Určitě si nemusíte kopat novou přípojku plynu, měnit plynoměr nebo cokoli jiného. Odebírat budete stále ten stejný plyn a samotný přechod prakticky vyjma ceny na faktuře nezaznamenáte,“ doplnil zástupce SPP.

TIPSpočítejte si svoji úsporu a budete překvapeni, kolik můžete ušetřit.

Sdílejte článek

Přečtěte si také